Tablety
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Czwartek, 28 marca 2013, 16:51

Modecom FreeTab 9704 X4 IPS2

Firma Modecom wprowadziła ostatnio nie tylko ciekawy tablet z klawiaturą Bluetooth w zestawie, ale też przedstawiciela „nowej fali” urządzeń z ekranem o bardzo wysokiej rozdzielczości 2048 × 1536 i z czterordzeniowym procesorem, a to wszystko w cenie nieprzekraczającej 1000 zł. Czy warto?

Pierwszy kontakt z tym tabletem przynosi bardzo, ale to bardzo pozytywne odczucia. Wystarczy kilka chwil, aby dojść do wniosku, że jest to jeden z najlepiej wykonanych gadżetów z tego testu. Tył jest „wykuty” z jednego kawałka aluminium przyzwoitej grubości, który nadaje obudowie rewelacyjną sztywność. Naprawdę trudno tu cokolwiek ugiąć czy skręcić bez uszkodzenia sprzętu, bo całość jest spasowana idealnie. Do tego dochodzą delikatne srebrne wstawki w okolicy aparatu i wyjścia słuchawkowego, co przydaje całości nieco uroku. Słowem: ekstra. Jakość wykonania jest wręcz nienaganna i niejedno znacznie droższe urządzenie by się jej nie powstydziło. Wątpliwości budzi tylko brak jakiejkolwiek plastikowej wstawki w okolicy anten Wi-Fi: nie da się wykluczyć problemów z zasięgiem sieci bezprzewodowej.

BudowaWyposażenie
Wymiary 242,6 × 187,5 × 9,8 mm Modem 3G Nie
Masa 670 g GPS Nie
Ekran 9,7 cala, 2048 × 1536 Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Allwinner A31
4 × 1 GHz Cortex-A7
PowerVR SGX 544 MP2
HDMI Tak
RAM 2 GB Host USB Tak
Pamięć wbudowana

16 GB
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat przód: 2 MP, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
tył: 5 MP, autofokus, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 7500 mAh Dodatki etui, ładowarka, kabel USB, słuchawki, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB

Rozmieszczenie elementów sugeruje, że z tego tabletu powinno się korzystać głównie w pionie. Wtedy wszystkie złącza, wyjścia i głośniki znajdują się na dolnym boku, a dwa przyciski systemowe (domowy i do blokowania systemu) – na górnym. Sytuacja trochę się komplikuje, gdy użytkownik chciałby obejrzeć jakiś film w poziomie, bo wtedy zasłoni dłonią głośniki, które już same w sobie nie grzeszą głośnością. A gdzie regulacja natężenia dźwięku? W systemie operacyjnym, bo projektanci zapomnieli o odpowiednich przyciskach – albo z jakiegoś powodu z nich zrezygnowali – co czasem może trochę przeszkadzać, ale w gruncie rzeczy można się do tego przyzwyczaić.

W jednym akapicie

Niewątpliwą zaletą FreeTaba 9704 jest jego cienka, ale bardzo elegancka i sztywna obudowa. Jakość wykonania jest nienaganna. Ekran całkowicie deklasuje konkurencję dużą rozdzielczością i fantastyczną jakością obrazu (jest to jedyny panel z tego testu, który pokrywa 100% palety sRGB i jest przynajmniej częściowo skalibrowany), prawie nie można oderwać od niego wzroku. Czyli mamy hit, iPada za ułamek jego ceny? Niestety, nie, bo zwiększenie liczby pikseli matrycy i cienka obudowa to bardzo trudny związek. Większa rozdzielczość bardzo mocno zwiększa zużycie energii. Zwiększenie zużycia energii teoretycznie wymusza powiększenie akumulatora, a większy akumulator zajmuje sporo miejsca, przez co konieczne jest pogrubienie obudowy i zwiększenie masy – tak przynajmniej rozwiązano to w trzeciej generacji iPada. Modecom chciał utrzymać przyzwoity czas działania, zmniejszając maksymalną jasność ekranu, co jest zaledwie półśrodkiem. W rezultacie otrzymaliśmy tablet, który nadaje się jedynie do użytku domowego, bo jego ekran jest zbyt ciemny, aby zapewnić komfortową widoczność obrazu w słoneczne dni, a czas działania zbyt krótki, aby go zabierać w dłuższe podróże. Niestety, rzeczywistość jest brutalna i nawet Apple musiało utuczyć swoje najnowsze iPady ze względu na zastosowanie „retinowego” ekranu o dużej rozdzielczości. Modecoma 9704 można polubić i da się przyzwyczaić do jego słabości, ale jest to sprzęt mało uniwersalny, bo jego naturalnym środowiskiem jest stolik koło kanapy i... gniazdka. Mamy wrażenie, że jest jeszcze trochę za wcześnie na konstrukcje tego typu, bo technika wciąż do nich nie dojrzała.

Podsumowanie testów ekranu i akumulatora
Maksymalna jasność ekranu 160 nt (?)
Kontrast statyczny ekranu 902:1 (?)
Czas ciągłego oglądania filmu HD 320 minut
Czas surfowania po internecie 280 minut

Modecom FreeTab 9704 IPS2 X4
Zalety
  • fantastyczna jakość wykonania
  • smukła i elegancka obudowa
  • ekran o wysokiej rozdzielczości
  • jakość obrazu!
  • aparat z autofokusem
  • przydatne etui w zestawie
Wady
  • wydajność poniżej oczekiwań
  • krótki czas działania
  • bardzo niska maksymalna jasność wyświetlacza
Do testów dostarczył:Modecom
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 840 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
299 zł
eMAG.pl
329 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane