Tablety
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Czwartek, 28 marca 2013, 16:51

Kruger & Matz KM1010

Pierwszych prób tworzenia tabletów przez firmę Kruger & Matz nie nazwalibyśmy szczególnie udanymi, ale w następnych widoczny jest pewien postęp, choć do ideału jeszcze trochę brakuje.

Szybko się zauważa, że KM1010 jest trochę grubszy i cięższy od większości rywali. To w połączeniu z niezbyt przyciągającym uwagę wyglądem może początkowo zniechęcać potencjalnych kupców albo spowodować, że będzie to produkt często pomijany przez wzrok błądzący po sklepowych półkach. Jednak z biegiem czasu zauważa się w budowie tego urządzenia pewną logikę i zalety. Szklany front i wykonany głównie z dość grubego metalu tył powodują, że cała konstrukcja jest niesamowicie sztywna i sprawia wrażenie bardzo solidnej. Trzeba użyć sporo siły, aby coś tu wygiąć, a jakiekolwiek skrzypienie można usłyszeć dopiero w momencie, gdy plastiki zaczną pękać, ale tego raczej nikt nie będzie sprawdzał ;) Do jakości wykonania i spasowania elementów naprawdę nie da się przyczepić, bo jest pierwszorzędna; wygląda na to, że obudowa nie zacznie trzeszczeć po kilku tygodniach użytkowania, co często się zdarza w tabletach z niskiej półki.

BudowaWyposażenie
Wymiary 262 × 184 × 13 mm Modem 3G Nie
Masa 748 g GPS Nie
Ekran 10,1 cala, 1280 × 800 Bluetooth Tak
SoC
(CPU + GPU)
Rockchip RK3066
2 × 1,6 GHz Cortex-A9
Mali 400-MP4
HDMI Tak
RAM 1 GB (877 MB dla aplikacji) Host USB Tak
Pamięć wbudowana

0,98 GB na aplikacje
4,77 GB na dane
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat przód: 2 MP, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
tył: 2 MP, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 4000 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB, słuchawki, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB

Rzut oka na prawą krawędź urządzenia częściowo wyjaśnia, skąd się wzięła zwiększona grubość. Projektanci postanowili zastosować pełen port USB, który bywa bardzo przydatny, ale zajmuje trochę więcej miejsca niż jego pomniejszone wersje. Oprócz tego na tym boku umieszczono port mini-USB, wykorzystywany do kopiowania plików z komputera, wyjście słuchawkowe, HDMI, złącze zasilania i slot na kartę mikro-SD. A także mały okrągły guzik do uruchamiania systemu i blokowania ekranu, który początkowo łatwo przegapić. Więcej przycisków można znaleźć na przeciwległej krawędzi tabletu, gdzie poza dość oczywistą funkcją regulacji głośności trafiły przyciski do wywoływania menu kontekstowego i domowego oraz cofania. Wszystkich łatwo dosięgnąć i wszystkie łatwo obsłużyć palcem wskazującym lewej dłoni. Wyjąwszy masę i grubość urządzenia, do których trzeba się przyzwyczaić, większych uwag z punktu widzenia ergonomii nie mamy i w czasie normalnego użytkowania dłonie nie zakrywają żadnych ważnych złączy ani głośników.

W jednym akapicie

Dziesięciocalowiec Kruger & Matz to specyficzna mieszanka zalet i wad. Z jednej strony mamy pełnowymiarowy port USB, rewelacyjny czas działania i „pancerną” budowę, która gwarantuje długowieczność sprzętu i pozwala w razie czego użyć go jako środka samoobrony, ale jest to okupione dużymi wymiarami i sporą masą, przez co dłuższe użytkowanie bywa męczące. Innym problemem jest digitizer, który nie radzi sobie z szybkimi ruchami palca i gubi informacje o dotyku, co może przeszkadzać zaawansowanym graczom Fruit Ninja ;) Krótko mówiąc, jeśli najważniejsze dla Ciebie jest solidne wykonanie i długi czas pracy bez ładowania, to trudno o lepszy wybór. Jeśli jednak przede wszystkim chcesz czegoś, co nie będzie zbyt trudne do przenoszenia w teczce lub plecaku, to stanowczo powinieneś poszukać gdzie indziej.

Podsumowanie testów ekranu i akumulatora
Maksymalna jasność ekranu 371 nt (?)
Kontrast statyczny ekranu 1034 : 1 (?)
Czas ciągłego oglądania filmu HD 750 minut
Czas surfowania po internecie 675 minut

Kruger & Matz KM1010
Zalety
  • naprawdę „pancerna” obudowa
  • rewelacyjny czas działania
  • bardzo jasny wyświetlacz dobrej jakości
  • pełnowymiarowy port USB
  • cena
Wady
  • problemy z odczytywaniem szybkich ruchów palca
  • gabaryty, które wielu mogą odstraszyć
Do testów dostarczył:Kruger & Matz
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 690 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
3692 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane