Smartfony
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Środa, 13 lutego 2013, 12:00

Jednym z najbardziej zatłoczonych segmentów rynku smartfonów jest przedział od 1100 złotych do 1400 złotych. To w nim ścierają się wcześniejsi liderzy, zastąpieni już nowszymi „flagowcami”, tacy jak Samsung Galaxy S II i Sony Xperia S, z nowościami precyzyjnie wycelowanymi właśnie w te widełki cenowe, czyli HTC 8S, HTC Desire X, LG Swift L9, Samsung Galaxy S III mini i Sony Xperia P. To tutaj producenci przestają oszczędzać na materiałach oraz podzespołach i eksperymentują z ciekawymi rozwiązaniami. Zapraszamy do testu porównawczego smartfonów ze średnio dobrej półki.

Wstęp

Patrząc na statystyki sprzedaży i popularności smartfonów wśród Polaków, okazuje się, że większość z nich wybiera produkty za mniej więcej 1000-1500 zł. To znak czasu, bo w dobie malejącego rynku komputerów osobistych (coraz niższa sprzedaż), popyt na smartfony jest wręcz większy niż podaż!

Z tego też względu, tym razem pod lupę wzięliśmy smartfony kosztujące 1100–1400 zł. Pięć z nich, czyli HTC 8S, HTC Desire X, LG Swift L9, Samsung Galaxy S III mini i Sony Xperia P, to bezpośredni rywale, ale każdy z nich stara się utrafić w gusta trochę innej grupy osób, przez co jest to bardzo urozmaicona rywalizacja. Pozostałe dwa modele z tego zestawienia to goście specjalni. Samsunga Galaxy S II nie mogło tu zabraknąć, bo nadal jest to bardzo popularny sprzęt, a na dodatek właśnie jest wdrażana aktualizacja jego systemu do wersji 4.1. Czy niegdysiejszy król Androida nadal jest wart tego, aby go kupić? To chyba jedno z najciekawszych pytań spośród tych, na które odpowie ten artykuł. Sony Xperia S, która jest najdroższym urządzeniem w tym zestawieniu, jest też najtańszym, które ma ekran HD i aparat rodem ze smartfonowych wyższych sfer, zatem wiele osób może się zastanawiać, czy warto się na nią skusić, lekko naciągając budżet. A inne powody, dla których urządzenia z dzisiejszego testu są godne zainteresowania? Większość z nich da się kupić na serwisach aukcyjnych za mniej niż 1000 zł, więc dla wielu z Was będzie to artykuł o tym, który smartfon za mniej niż 1000 zł jest najlepszy, choć na to pytanie miał odpowiedzieć wcześniejszy ;)

Zanim przejdziemy od tej krótkiej prezentacji aktorów dzisiejszego przedstawienia do wyników castingu, chcielibyśmy jeszcze w kilku zdaniach poruszyć temat, który często dominuje w komentarzach pod naszymi testami porównawczymi, czyli o cenach. Gdy dobieramy sprzęt do takich testów, to najważniejszym czynnikiem jest dla nas cena sugerowana producenta lub ta, którą można spotkać w dużych sklepach z elektroniką. Jednak nietrudno zauważyć, że wiele osób woli kupować smartfony na Allegro, gdzie często można je znaleźć dużo taniej niż w sieciówkach (i nie mamy zamiaru więcej dyskutować o tym, które z tych rozwiązań jest sensowniejsze, bo każdy ma prawo kupować swoje gadżety w taki sposób, jaki mu najbardziej odpowiada). Dlatego w tym artykule w ramkach z wadami i zaletami podajemy dwie ceny: tę, która się pojawia na metkach w dużych sklepach, i drugą, „allegrową”. W praktyce nie zmienia to końcowego werdyktu, bo relacje cenowe między przetestowanymi smartfonami pozostają prawie niezmienione, ale mamy nadzieję, że w ten sposób uda się nam uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i zamieszania.

Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
jackowo (2013.02.13, 12:13)
Ocena: 3

0%
Odnoszę wręcz wrażenie, że Microsoft celowo psuje Windows Phona...

Nasze testy zakładają ciągłą synchronizację z kontem Exchange i usługami Google. Już drugiego dnia system odmówił pobierania nowej poczty ze skrzynki korporacyjnej (i to właśnie w trakcie testów akumulatora), a po dwóch następnych nie chciał pobierać wiadomości ze skrzynki prywatnej. Po szybkim wpisaniu do wyszukiwarki wyświetlającego się kodu błędu okazało się, że nie jesteśmy osamotnieni z tym problemem: wiele osób narzeka na to, że ich smartfony z Windows Phone 8 z jakiegoś powodu przestają się łączyć ze skrzynkami pocztowymi. Gratulujemy!
cancel (2013.02.13, 12:14)
Ocena: 3

0%
S2 to bardzo dobry telefon, ale do wad po roku użytkowania dodał bym rysujący się tylny obiektyw kamery oraz od środka widać na nim drobinki kurzu.

Może macie sposoby na ten kurz oczywiście telefon na gwarancji jeszcze, nie chce go oddawać z taką duperelką, ale jak robię zdjęcia czy kręcę film to widać taką zamazaną plamkę od jednej drobinki :/
Greg.Z (2013.02.13, 12:14)
Ocena: 3

0%
Galaxy S II jednak wciąż jary, choć stary ;)
franczesco (2013.02.13, 12:17)
Ocena: 1

0%
L9 rullez!
jaskól (2013.02.13, 12:23)
Ocena: 5

0%
'Jakość rozmów. Ogólnie rzecz biorąc, żadne z urządzeń nie wyróżnia się pod tym względem w szczególnie pozytywny albo negatywny sposób, ale trzy z nich nie mają aktywnej redukcji szumów otoczenia: HTC Desire X, HTC 8S, Samsung Galaxy S III mini.'

A myślałem, że dziś to standard....
GAMEOHOLIK (2013.02.13, 12:27)
Ocena: 2

0%
Mnie stylistyka Xperi S bardzo się podoba a ten artykuł tylko dodatkowo utwierdził mnie w tym, że to będzie najlepszy wybór w tym przedziale cenowym.
jackowo (2013.02.13, 12:28)
Ocena: 2

0%
GAMEOHOLIK @ 2013.02.13 12:27  Post: 636258
Mnie stylistyka Xperi S bardzo się podoba a ten artykuł tylko dodatkowo utwierdził mnie w tym, że to będzie najlepszy wybór w tym przedziale cenowym.

Mam podobne odczucia. Martwi mnie tylko ta bateria, której nie da się wymienić.
*Konto usunięte* (2013.02.13, 12:29)
Ocena: 1
Chciałem się spytać gdzie galaxy nexus ale spojrzałem, że nie ma już nówki po 1200 zł. Aż dziw że w miesiąc się tak ceny zmieniły.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane