artykuły

Test porównawczy smartfonów ze średniego segmentu – HTC 8S, HTC Desire X, LG Swift L9, Samsung Galaxy S III mini, Samsung Galaxy S II, Sony Xperia P, Sony Xperia S

Stara gwardia kontra nowa

131 13 lutego 2013, 12:00 Mieszko Krzykowski

Samsung Galaxy S III mini

Pierwsza informacja zapowiadająca pojawienie się na rynku Galaxy S III mini wywołała spore emocje, ponieważ wiele osób spodziewało się smartfona o parametrach zbliżonych do specyfikacji „flagowca” Samsunga, ale zamkniętego w mniejszej i wygodniejszej obudowie. Rzeczywistość okazała się znacznie mniej ciekawa i gdy udostępniono pełne dane o skurczonym S III, rozbrzmiały liczne głosy niezadowolenia, bo wyglądało to tak, jakby Samsung chciał jeszcze raz sprzedać Galaxy S Advance, korzystając z marki Galaxy S III, która dodatkowo zwiększała cenę sprzętu. Czy taka ocena jest trafna?

Galaxy S III mini faktycznie wygląda jak zmniejszony Samsung Galaxy S III – te błyszczące plastiki, obłe kształty i „chromopodobne” dodatki są bardzo charakterystycznymi elementami obecnej generacji smartfonów Samsunga i świetnie pasują do jej nowego członka. Przepis, dzięki któremu oryginalna „estrójka” leżała w dłoni całkiem wygodnie pomimo swoich pokaźnych wymiarów, tu się sprawdza jeszcze lepiej: obudowa wręcz się wpasowuje w palce. S III mini to jedna ze zgrabniejszych i przyjemniejszych w obsłudze konstrukcji spośród tych, z którymi mieliśmy do czynienia, i z punktu widzenia ergonomii jest o wiele lepszy od Galaxy S Advance. Jakość wykonania jest taka, jak na Samsunga przystało; błyszczące powierzchnie plastików zapewne dość szybko się pokryją rysami, ale na szczęście tylną klapkę w każdym momencie można wymienić na nową, co w pewnym stopniu rekompensuje jej kiepską trwałość.

BudowaWyposażenie
Wymiary 121,6 × 63 × 9,9 mm Łączność GSM: 850/900/1800/1900
HSPA: 900/1900/2100
HSDPA/HSUPA: 14,4/5,76 Mb
Masa 112 g GPS/Glonass Tak/Tak
Ekran 4 cale, 800 × 480 Bluetooth Tak, 4.0
SoC
(CPU + GPU)
ST-Ericsson NT U8500
2 × 1 GHz + Mali-400MP
HDMI Tak (MHL)
RAM 1 GB (804 MB dla aplikacji) Host USB Tak
Pamięć wbudowana

4,54 GB na aplikacje i dane,
slot na kartę mikro-SD

Aparat z tyłu: 5 MP, autofokus, LED, nagrywanie filmów HD
z przodu: 0,3 MP, nagrywanie filmów VGA
Pojemność akumulatora 1500 mAh Inne akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, żyroskop, cyfrowy kompas, radio FM

Układ przycisków i złączy jest kopią układu z oryginalnego Galaxy S III, tyle że port MHL zastąpiono... innym portem MHL, który wymaga innej przejściówki. Wszystkie przyciski są rozmieszczone w bardzo wygodnych miejscach, klikają bardzo przyjemnie i łatwo wyczuć moment ich zadziałania. Wspominaliśmy już o tym w poprzednim akapicie, ale powtórzymy to jeszcze raz: z punktu widzenia ergonomii Galaxy S III mini to bardzo przemyślana konstrukcja – skurczenie Galaxy S III przyniosło świetne rezultaty. Szkoda tylko, że możliwości i parametry również mocno się „skurczyły”...

Pod klapką, która jest wykonana z bardziej standardowej odmiany plastiku, a nie poliwęglanu, jak w klasycznym SGS3, można znaleźć wymienialny akumulator o dość standardowej pojemności 1500 mAh (czyli takiej samej jak w Galaxy S Advance), miejsce na kartę SIM normalnych rozmiarów i schowek na kartę mikro-SD. Wersja Galaxy S III mini, która trafiła do sprzedaży detalicznej w naszym kraju, nie została wyposażona w NFC. Dodatek ten może jednak występować w egzemplarzach sprzedawanych przez operatorów.

W jednym akapicie

Czy Galaxy S III mini to tylko Galaxy S Advance w innej obudowie? W praktyce się okazało, że nie, bo Galaxy S III mini jest trochę wydajniejszy, ma trochę więcej pamięci operacyjnej, trochę dłużej działa bez doładowania, ma jaśniejszy ekran i znacznie szybszą pamięć flash. Po prostu jest trochę lepszy pod prawie każdym względem, a na dodatek znacznie ładniejszy (choć to subiektywne odczucie) i znacznie wygodniejszy w obsłudze. Te wszystkie drobne zmiany składają się na znacznie bardziej pozytywny obraz tego sprzętu, przez co pomimo początkowej niechęci ostatecznie bardzo go polubiliśmy. Jednak ma on bardzo silną konkurencję, i to głównie z własnego obozu. Po pierwsze, wiele osób może uznać, że lepiej jest zaoszczędzić trochę pieniędzy i kupić Galaxy Ace II, który prawie się nie różni funkcjonalnością od znacznie droższego Galaxy S III mini. Po drugie, sporo pewnie uzna go za półśrodek i będzie wolało trochę dołożyć do Galaxy S II, który jest po prostu lepszy, choć nie wygląda tak atrakcyjnie i świeżo jak nowość. Czyli jest to bardzo fajny sprzęt, ale mamy wrażenie, że Samsung, projektując go, podszedł do sprawy trochę zbyt zachowawczo, przez co ma on lekki kryzys tożsamości.

Samsung Galaxy S III mini
Zalety
  • dopracowana i ergonomiczna obudowa
  • bardzo sprawnie działający Android w wersji 4.1
  • przyzwoita jakość zdjęć i filmów
  • dobry czas działania
  • bardzo kontrastowy ekran, wyświetlający bardzo intensywne barwy (choć to bywa też wadą)
Wady
  • ekran o niskiej rozdzielczości (jak na tę klasę sprzętu) i z układem subpikseli Pentile
  • trochę za wysoka cena
Do testów dostarczył:Morele.net
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 1200 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
32 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
9