artykuły

Test porównawczy smartfonów ze średniego segmentu – HTC 8S, HTC Desire X, LG Swift L9, Samsung Galaxy S III mini, Samsung Galaxy S II, Sony Xperia P, Sony Xperia S

Stara gwardia kontra nowa

131 13 lutego 2013, 12:00 Mieszko Krzykowski

HTC Desire X

HTC, oprócz tego, że powołało do życia serię smartfonów One, postanowiło wskrzesić jedną z najbardziej udanych marek w swojej historii, Desire. Jednak o ile pierwszy HTC Desire kojarzył się ze sprzętem z lepszej półki, to Desire X wygląda raczej na następcę bardzo popularnego, ale znacznie mniej prestiżowego Wildfire.

 

HTC Desire X ma jedną niepodważalną zaletę: bardzo wygodnie leży w dłoni. Dzięki naprawdę wąskim ramkom i cienkiej obudowie z mocno zaokrąglonymi brzegami świetnie dopasowuje się do palców. Tylna klapka jest pokryta miłym w dotyku i nieślizgającym się materiałem, który dodatkowo powoduje, że z tego smartfona po prostu ma się ochotę korzystać. Od razu widać, że spory nacisk położono na wygodę użytkowania. Wygląd Desire X niczym nie zaskakuje, ale też nie odstrasza, bo detale, takie jak aluminiowa obwódka wyświetlacza czy intrygująca wstawka w okolicach obiektywu aparatu, urozmaicają klasyczną, prostą bryłę urządzenia. Niestety, nie wszystko poszło tak, jak byśmy chcieli, i obudowie brakuje sztywności i wytrzymałości. Tylna klapka nie trzyma się zbyt pewnie na swoich zatrzaskach i wystarczy ją lekko ścisnąć, aby było słychać skrzypienie, przez co początkowy czar pryska, jak w przypadku gwiazdy telewizyjnej, którą pierwszy raz widzi się na żywo bez warstwy makijażu i Photoshopa ;)

BudowaWyposażenie
Wymiary 118,5 × 62,3 × 9,3 mm Zakresy (MHz) GSM: 850/900/1800/1900
HSPA: 850/900/2100
Masa 114 g GPS/Glonass Tak/Nie
Ekran 4 cale, 800 × 480 Bluetooth Tak, 4.0
SoC
(CPU + GPU)
Qualcomm MSM8225
 2 × 1 GHz + Adreno 203
HDMI Nie
RAM 768 MB (588 MB dla aplikacji) Host USB Nie
Pamięć wbudowana

1,11 GB na aplikacje
1,09 GB na dane
slot na kartę mikro-SD

Aparat z tyłu: 5 MP, autofokus, LED, nagrywanie filmów 480p
z przodu: brak
Pojemność akumulatora 1650 mAh Inne akcelerometr, czujnik zbliżeniowy

Pomimo tego, że Desire X nie należy oficjalnie do rodziny HTC One, widać w nim silne rysy pokrewieństwa z główną „trójcą” smartfonów HTC. O wspólnocie krwi świadczą chociażby dotykowe przyciski pod ekranem, a dokładniej mówiąc: przycisk po prawej stronie, który służy do wyświetlania ekranu przełączania się między uruchomionymi programami i nie występuje w telefonach żadnej innej firmy. Pozostałe są bliższe ogólnie przyjętym standardom: na górnej krawędzi umieszczono w centrum podłużny „wyłącznik”, któremu towarzyszy wyjście słuchawkowe, na prawym boku wstawiono regulację głośności, a port mikro-USB znajduje się na lewym.

Na tylnej klapce nie ma żadnej szczeliny, która sugerowałaby, w którym miejscu trzeba ją pociągnąć albo podważyć, aby dostać się do środka urządzenia, więc początkowo można mieć problem z domyśleniem się, jak należy włożyć kartę SIM. Okazuje się, że z paznokci trzeba skorzystać w górnej części obudowy, koło przycisku blokady ekranu. W środku znalazło się miejsce dla pełnej karty SIM, slotu na kartę mikro-SD oraz akumulatora o pojemności 1650 mAh, co budzi uznanie, jak na tę klasę sprzętu.

W jednym akapicie

W ostatnim akapicie o HTC Desire X właściwie możemy powtórzyć to, co napisaliśmy w pierwszym: naszym zdaniem „Wildfire X” to byłaby bardziej adekwatna nazwa dla tego smartfona. W praktyce przypomina on następcę Wildfire S, który rywalizował swego czasu z pierwszym Samsungiem Galaxy Ace, a Desire X wygląda jak sprzęt mający walczyć z Samsungiem Galaxy Ace II. W tym momencie smartfon ten jest po prostu zbyt drogi i nawet obniżenie jego ceny do poziomu wspomnianego Samsunga to byłoby trochę zbyt mało, bo jest to sprzęt prawie pod każdym względem lepszy. Oczywiście, nie przekreślamy omawianego modelu, gdyż jest to sympatyczny, ergonomiczny i sprawnie działający telefon, ale przypadkiem został zapisany do niewłaściwej kategorii wagowej.

HTC Desire X
Zalety
  • bardzo zwięzła, lekka i przyjemna w użytkowaniu obudowa
  • ekran o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów i czerni
  • dobry czas działania
Wady
  • jakość wykonania mogłaby być lepsza
  • wygórowana cena
  • wydajność na tle konkurencji cenowej
  • rozdzielczość na tle konkurencji cenowej
  • słaba jakość zdjęć i filmów
Do testów dostarczył:HTC
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 1150 zł
7