artykuły

Test porównawczy smartfonów ze średniego segmentu – HTC 8S, HTC Desire X, LG Swift L9, Samsung Galaxy S III mini, Samsung Galaxy S II, Sony Xperia P, Sony Xperia S

Stara gwardia kontra nowa

131 13 lutego 2013, 12:00 Mieszko Krzykowski

Ekran

Ekrany smartfonów z tego testu to swoisty przekrój technik stosowanych w urządzeniach przenośnych. Mamy tu wyświetlacz AMOLED ze standardowym układem subpikseli (Samsung Galaxy S II), AMOLED o zmniejszonej liczbie subpikseli (Galaxy S III mini), LCD o... zwiększonej liczbie subpikseli (WhiteMagic z Xperii P, w której pojawił się dodatkowy subpiksel, świecący na biało), ekran o rozdzielczości HD i bardzo dużej gęstości upakowania pikseli (Xperia S), matryca Swifta L9, która w tej klasie sprzętu wyróżnia się rozmiarem (przekątna o długości 4,7 cala) i wyświetlacze smartfonów HTC, które może nie wybijają się ponad resztę zaawansowaniem technicznym, ale zapewniają bardzo dobre odwzorowanie kolorów i czerni. Bardzo trudno wskazać, które z tych rozwiązań jest najlepsze, bo każde ma swoje wady i zalety.

Najwięcej asów w rękawie zdaje się mieć ekran Xperii S (co raczej nie dziwi, bo jest to najdroższy smartfon w niniejszym zestawieniu), który poza świetną rozdzielczością i ostrością obrazu zapewnia bardzo dobrą maksymalną jasność i bardzo intensywne barwy (jak na ekran nie-AMOLED). Jednak nie wszystko jest tu idealne: kąty widzenia pozostawiają trochę do życzenia, a wykorzystane szkło nie jest tak odporne na zarysowania jak Gorilla Glass. Lecz inne smartfony mają w zanadrzu dżokera. Na przykład Xperia P będzie odpowiadać osobom, które często korzystają ze smartfona poza budynkami. Dzięki gigantycznej maksymalnej jasności obraz pozostaje czytelny nawet w bardzo słoneczne dni, a poza tym ekran ten zapewnia naprawdę dobre kąty widzenia i przyzwoitą rozdzielczość. Wielu zwolenników znajdą też AMOLED-y w Samsungach, cechujące się idealnie odwzorowaną czernią i bardzo intensywnymi barwami, które choć nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, mogą się podobać i przechylić szalę zwycięstwa na stronę Galaxy S II lub S III mini, i to pomimo tego, że rozdzielczość tych wyświetlaczy już nikogo nie zachwyca. Jeśli najważniejszy jest rozmiar, to bezkonkurencyjny będzie Swift L9, który ma ekran o przekątnej 4,7 cala, co jest rekordem w tej grupie sprzętu. Na dodatek zapewnia on przyzwoitą jakość obrazu i sensowną gęstość upakowania pikseli, więc nie będzie złem koniecznym dla miłośników dużych wyświetlaczy. Najmniejsze wrażenie robią pod tym względem smartfony HTC, ale jak już wspominaliśmy, zaskakują odwzorowaniem barw i czerni, dzięki czemu trzymają wysoki poziom, choć faktycznie brakuje im czegoś, czym mogłyby się wyróżnić na tle swojej konkurencji.

Krótko mówiąc, wybór zależy tu głównie od upodobań. Dobrą informacją jest to, że w tej kategorii sprzętu nie można wybrać źle, bo każdy z przetestowanych przez nas smartfonów ma ekran, który może zaoferować coś ciekawego.

Delta E
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czerwony Zielony Niebieski
Żółty Cyjan Magenta

Diagram CIE
(Kliknij na nazwę urządzenia w tabelce, aby otworzyć diagram)
HTC 8S HTC Desire X
LG Swift L9
Samsung Galaxy S III mini Samsung Galaxy S II
Sony Xperia P Sony Xperia S

Parametry ekranu mierzyliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro dostarczonym przez:

 

Akumulator

W teście akumulatora o wiele łatwiej wskazać wygranych i przegranych niż w przypadku testów ekranu. Niekwestionowanym zwycięzcą jest tu LG Swift L9. Raczej nikogo to nie zdziwi, bo ma on dużo pojemniejszy akumulator od wszystkich pozostałych smartfonów z tego porównania. Co prawda jego duży wyświetlacz jest dość łakomy na prąd, przez co podczas surfowania po internecie albo zabawy w grach nie działa dłużej od konkurencji, ale w trakcie typowego codziennego użytkowania wytrzyma bez kontaktu z gniazdkiem więcej niż jakikolwiek inny sprzęt z tej kategorii. Najsłabiej radzi sobie Xperia P, ale to też nie jest żadnym zaskoczeniem, bo ona jako jedyna ma ogniwa o pojemności mniejszej niż 1500 mAh. Na dodatek jej bardzo jasny wyświetlacz, gdy pokazuje, na co go stać na tym polu, wręcz pochłania kolejne procenty wskaźnika naładowania, więc trzeba uważać. Xperia S również nie bryluje pod tym względem, głównie za sprawą niezbyt energooszczędnego procesora i wymagającego ekranu. Wyniki Samsunga Galaxy S II pokazują, że mimo wszystko w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy smartfony zrobiły kilka drobnych kroków do przodu w dziedzinie energooszczędności i niegdysiejszy długodystansowiec jest teraz zaledwie średniakiem.

Pozostałe urządzenia nie zaskakują niczym specjalnym, poza... HTC 8S. Wprawne oko zapewne szybko wyłapie, że na wykresach jest umieszczony wynik tylko jednego testu jego akumulatora. Powód? Niedopracowanie mobilnego systemu Microsoftu. Nasze testy zakładają ciągłą synchronizację z kontem Exchange i usługami Google. Już drugiego dnia system odmówił pobierania nowej poczty ze skrzynki korporacyjnej (i to właśnie w trakcie testów akumulatora), a po dwóch następnych nie chciał pobierać wiadomości ze skrzynki prywatnej. Po szybkim wpisaniu do wyszukiwarki wyświetlającego się kodu błędu odkryliśmy, że nie jesteśmy osamotnieni z tym problemem: wiele osób narzeka na to, że ich smartfony z Windows Phone 8 z jakiegoś powodu przestają się łączyć ze skrzynkami pocztowymi. Gratulujemy!

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas rozmowy 3G Czas surfowania przez Wi-Fi Muzyka + 3G

2