artykuły

Test porównawczy smartfonów ze średniego segmentu – HTC 8S, HTC Desire X, LG Swift L9, Samsung Galaxy S III mini, Samsung Galaxy S II, Sony Xperia P, Sony Xperia S

Stara gwardia kontra nowa

131 13 lutego 2013, 12:00 Mieszko Krzykowski

Samsung Galaxy S II

Samsung Galaxy S II jest swoistym matuzalemem tego testu, ale on po prostu nie chce odejść na emeryturę i nadal świetnie się trzyma i sprzedaje. Jak niegdysiejszy supersmartfon radzi sobie ze współczesną średnioligową konkurencją i czy nadal jest wart tego, aby wziąć go pod uwagę, planując zakupy?

Jego kształtu i budowy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Gdy pojawił się na rynku, zaskakiwał dużymi wymiarami, cienkością i małą masą. Teraz już nie wydaje się ani duży, ani wyjątkowo cienki, bo standardy trochę się zmieniły, ale nieźle się trzyma na tle swojej dzisiejszej konkurencji i nie można mu zarzucić problemów z nadwagą. Jego wygląd zdążył spolaryzować ludzi i część z nich mówi, że jest smukły i szykowny, a inni – że (oględnie mówiąc) mało urodziwy. Naszym zdaniem Samsung zrobił spory krok naprzód w czasie projektowania Galaxy S III ;) Jednak trochę szkoda, że obecna generacja „esek” nie ma praktycznej chropowatej klapki, która tak nas ucieszyła, gdy po raz pierwszy wzięliśmy „dwójkę” w dłoń. Krótko mówiąc, przepis Samsunga wykorzystany w 2011 roku dotąd się nie przeterminował; Galaxy S II daje się lubić i nadal świetnie się spisuje jako narzędzie pracy i zabawy.

Po dalsze informacje o budowie Samsunga Galaxy S II zapraszamy do pełnego testu tego smartfona.

BudowaWyposażenie
Wymiary 125,3 × 66,1 × 8,5 mm Zakresy (MHz) GSM: 850/900/1800/1900
HSPA: 850/900/1900/2100
Masa 116 g GPS/Glonass Tak/Nie
Ekran 4,3 cala, 800 × 480 Bluetooth Tak, 3.0
SoC
(CPU + GPU)

Exynos 4210
2 × 1,2 GHz
Mali-400MP

HDMI Tak (MHL)
RAM 1 GB (825 MB dla aplikacji) Host USB Tak
Pamięć wbudowana

1,97 GB na aplikacje,
11,50 GB na dane,
slot na kartę mikro-SD

Aparat z tyłu: 8 MP, autofokus, LED, nagrywanie filmów Full HD
z przodu: 2 MP, nagrywanie filmów VGA
Pojemność akumulatora 1650 mAh Inne akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, żyroskop, cyfrowy kompas, radio FM, aktywna redukcja szumów

W jednym akapicie

Samsung Galaxy S II może nie do końca przypomina wino, bo z wiekiem nie staje się coraz lepszy, ale stanowczo czas nie spowodował, że zamienił się on w ocet. Smartfon ten nadal się wyróżnia w tej klasie sprzętu wydajnością oraz jakością zdjęć i filmów, a na dodatek zachęca do siebie świetną kompatybilnością z multimediami, jakością wyjścia audio czy obecnością portu MHL. Jego ekran już nie robi takiego wrażenia jak kiedyś, głównie przez dość małą rozdzielczość, ale magia AMOLED-ów wciąż na niektórych działa, przez co wiele osób może uznać, że mniejsza liczba pikseli jest kosztem, który warto przełknąć w zamian za bardzo intensywne barwy. Również czas działania jest już poza czołówką w tej klasie sprzętu, ale także dziś jest przyzwoity. Ogólnie jest to jeden z najciekawszych i najbardziej uniwersalnych smartfonów spośród tych, które można kupić za 1100–1400 zł.

Samsung Galaxy S II
Zalety
  • bardzo dobry aparat i kamera nagrywająca filmy w rozdzielczości 1080p
  • bardzo wydajne podzespoły
  • bezproblemowe odtwarzanie filmów 1080p
  • port MHL
  • bardzo kontrastowy ekran, wyświetlający bardzo intensywne barwy (choć to bywa też wadą)
  • aktywna redukcja szumów otoczenia
  • Lekki i cienki
Wady
  • ekran o niskiej rozdzielczości (jak na tę klasę sprzętu)
Do testów dostarczył:Samsung
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 1350 zł
Zobacz bieżące oferty:
Media Markt
79 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10