artykuły

Intel Atom Z2460 i Motorola RAZR i w praktyce – rzut oka

Atomówka

63
17 stycznia 2013, 14:50 Mieszko Krzykowski

Atomowa wydajność

ZTE Grand X In pozwolił nam wyrobić sobie ogólne pojęcie o wydajności smartfonowego Atoma Z2480, ale jest w nim montowana trochę słabsza odmiana tego procesora, taktowana zegarem 1,6 GHz, natomiast Motorola RAZR i jest „pełnoprawnym atomofonem”, przełączającym się dwa miliardy razy na sekundę. Co zmienia to dodatkowe 400 MHz?

Testy zależne od procesora

Testy przeglądarkowe
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Google V8 Peacekeeper Mozilla Kraken

Testowanie smartfonowych procesorów to trudne zadanie, głównie ze względu na brak sensownych benchmarków: wiele z nich zwraca bardzo niepowtarzalne wyniki, nikt nie wie do końca, co one liczą, albo mają problem z aktualizacjami i działaniem w najnowszych urządzeniach. Do tej pory Geekbench okazywał się najbardziej godny zaufania ze względu na bogaty zestaw testów cząstkowych, opartych na popularnych algorytmach uruchamianych w wersji jedno- i wielowątkowej. I co on nam mówi? W prawie każdym teście widać pewną wyraźną tendencję: 2-gigahercowy Atom Z2480 ma wydajność zbliżoną do osiągów dwurdzeniowego Snapdragona poprzedniej generacji, montowanego w Xperii S. Nowy Snapdragon S4 stosowany w Motoroli RAZR M czy Xperii T zdaje się poza zasięgiem tego procesora. Oznacza to w praktyce, że Motorola RAZR i stoi pod względem wydajności mniej więcej na poziomie Galaxy S II, co w dzisiejszych czasach już raczej nikogo nie zdumiewa.

Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja w testach przeglądarkowych. Są one bardzo mocno zależne od wydajności procesora, ale bardzo duży wpływ na wyniki ma konfiguracja przeglądarki, wybór silnika JavaScript i optymalizacja jego kodu. Poza tym wygląda na to, że pomimo bardzo dobrej współpracy Androida z wielordzeniowymi procesorami jednostki o bardzo mocnym pojedynczym rdzeniu (takie jak Atom) mają większą szansę na lepszy wynik. Krótko mówiąc, połączenie procesora Intela z Androidem x86 zapewnia największą wygodę surfowania po internecie, jaka obecnie jest możliwa w smartfonie. Strony na ekranie Motoroli RAZR i ładują się bardzo szybko, a efektem ubocznym jest dłuższy czas ich przeglądania, zanim będzie konieczne doładowanie sprzętu (o czym za chwilę jeszcze powiemy). Czyli Atom Z2480 bryluje w tym jednym zastosowaniu, a w innych jest obecnie średniakiem, który jednak całkiem nieźle wypada pod tym względem w roli rywala Motoroli RAZR i.

Testy wydajności układu graficznego

GLBenchmark 2.5
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Classic Offscreen (1080p) Test Classic
Test szybkości wypełniania teksturami
BaseMark ES 2.0
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Taiji Test Hover

Wydajność układu graficznego również wpisuje się w „średnią klasową” i – tak samo jak w przypadku procesora – jest bardzo bliska osiągom poprzedniej generacji Snapdragonów ze starszą wersją GPU Adreno.

Reasumując, testy „pełnego” Atoma Z2460 montowanego w Motoroli RAZR i nie zmieniają zbyt mocno naszej opinii wypracowanej w czasie testów ZTE Grand X In. Jest to układ o wydajności zbliżonej do czołówki roku 2011 (Snapdragona MSM8620 czy dwurdzeniowego Exynosa z Galaxy S II, choć ten drugi ma sporo wydajniejszy układ graficzny), który w tym momencie wygląda na bardzo atrakcyjną ofertę ze średniego segmentu, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę to, jak błyskawicznie „atomofony” wczytują strony internetowe.

2