artykuły

CES 2013 – podsumowanie informacji na temat nowych procesorów do smartfonów i tabletów

Moc będzie z nami

44
13 stycznia 2013, 14:58 Mieszko Krzykowski

Intel na poważnie

 ByłoBędzie
Nazwa układu Atom Z2460/Z2480
(smartfony)
Atom Z2760
(tablety)
Atom Z2580
(smartfony)
Atom „Bay Trail”
(tablety)
Nazwa robocza platformy Medfield Clover Trail Clover Trail+ Bay Trail
Architektura rdzenia Saltwell Saltwell Saltwell coś nowego
Liczba rdzeni 1 + HT 2 + HT 2 + HT 4
Taktowanie procesora do 2 GHz do 1,8 GHz do 1,8 GHz

2,1 + GHz

Nazwa układu graficznego PowerVR SGX540 PowerVR SGX545 PowerVR SGX544MP2 bd.
Spodziewany wzrost wydajności nd. CPU – do 100%
GPU – ok. 200%
(w porównaniu z Z2480)
CPU – ponad 100%
(w porównaniu z Z2760)

Intel od jakiegoś czasu stara się spenetrować rynek smartfonów i tabletów za pomocą procesorów x86. Do tej pory sukces najbardziej mobilnych Atomów był... umiarkowany, choć takie smartfony, jak ZTE Grand X In czy Motorola RAZR i, pokazywały, że konstrukcja ta ma potencjał, i jeśli tylko firma potraktuje sprawę poważnie, powinny wyniknąć z tego ciekawe rzeczy.

W tym momencie oferta Intela jest dość wąska i składa się z jednordzeniowych modeli Z2460 i Z2480, montowanych w smartfonach i taktowanych zegarem o częstotliwości do 2 GHz, oraz dwurdzeniowego modelu Z2760, który występuje głównie w tabletach z Windows 8. Rodzinę procesorów smartfonowych właśnie wzbogacił Z2580, będący częścią platformy Clover Trail+. Ma on dwa rdzenie swojego poprzednika taktowane z częstotliwością do 2 GHz i układ graficzny PowerVR SGX 544 MP2, który jest znacznie nowocześniejszy i prawdopodobnie kilka razy szybszy od PowerVR SGX 540, montowanego w poprzedniku. Wcześniejszy jednordzeniowy Atom nie miał zbyt dużych szans na walkę z najbardziej zaawansowanymi układami ARM i musiał się zadowolić miejscem wśród czipów ze średniego segmentu, ale dwa razy większa wydajność procesora i kilka razy większa wydajność układu graficznego powinny pomóc Intelowi mierzyć trochę wyżej, choć mamy wątpliwości, czy to wystarczy do walki o tytuł króla osiągów na rynku smartfonów. Na CES-ie można już było zobaczyć pierwszy phablet oparty na nowym produkcie tej firmy, czyli Lenovo K900, więc niedługo powinniśmy zobaczyć w sklepach efekty pracy mikroprocesorowego giganta. Może też tym razem uda mu się zainteresować swoją ofertą więcej producentów sprzętu, bo na razie podchodzą oni do niej bardzo nieufnie.

Na prawdziwie nowego Atoma jeszcze trochę poczekamy

Platforma Clover Trail+, jak łatwo się domyślić po nazwie, nie przynosi zbyt wiele nowości. Nadal opiera się na starej architekturze (tak naprawdę ma ona już ponad cztery lata i w tym czasie nie zmieniła się istotnie...) i 32-nanometrowym procesie technologicznym, podczas gdy większość konkurencji korzysta już z zalet procesu 28-nanometrowego, a nowe biurkowe procesory Intela są wytwarzane w procesie 22-nanometrowym. Kiedy można się spodziewać większych zmian? Pod koniec tego roku, bo właśnie wtedy światło dzienne ujrzy platforma Bay Trail, oparta na zupełnie nowej architekturze. Pierwsze układy z tej serii będą miały cztery rdzenie i będą wytwarzane w 22-nanometrowym procesie technologicznym. ARM-owa konkurencja prawdopodobnie będzie wtedy jeszcze korzystać z rdzeni Cortex-A15, więc jeśli Intel nie zaliczy żadnych poślizgów, to na początku 2014 roku bez problemu powinien przejąć berło króla wydajności w smartfonach i tabletach, choć to tylko nasze spekulacje. Trochę szkoda, że wchodzi do gry tak późno i na razie traktuje Atomy trochę po macoszemu (5 lat w prawie niezmienionej architekturze...), ale ponoć ma się to drastycznie zmienić i mają się one pojawiać według takiego samego cyklu produkcyjnego jak obecne modele desktopowe tej firmy, co oznacza nowość co kilkanaście miesięcy.

6