artykuły

Nokia Lumia 820 i HTC 8X – ciąg dalszy natarcia mobilnych „okienek”

„Okienka” w kolorach tęczy

54
7 grudnia 2012, 18:08 Mieszko Krzykowski

Nokia Lumia 820

Lumia 820 to w katalogu Nokii model trochę poniżej Lumii 920 (czego łatwo się domyślić po nazwie ;)), który ma do siebie zachęcić niższą ceną i mniejszymi rozmiarami. Jest to też następca pierwszego potomka mezaliansu Nokii z Microsoftem, czyli Lumii 800, choć nie jest do niego zbyt podobny.

A to dlatego, że projektanci postawili na coś nowego i bardziej... krzykliwego. Co prawda kształty urządzenia są bardzo klasyczne, proste i lekko obłe, ale Nokia poszła na całość pod względem palety dostępnych kolorów. My dostaliśmy do testów wersję z czerwoną, błyszczącą obudową, która przypadła nam do gustu, bo nie od dziś wiadomo, że czerwone jest szybsze. Zawsze ;) Do wyboru jest też kilka innych wersji i wiele z nich ma nadzwyczaj intensywne barwy, ale są też odmiany trochę bardziej stonowane. W razie czego można zmienić kolor obudowy, bo da się ją zdjąć. Trudno to podejrzewać, bo wszystko jest ze sobą idealnie spasowane, nie ma zbędnych szpar i konstrukcja jest bardzo sztywna. Nie da się też nigdzie znaleźć miejsca, które sugerowałoby, że trzeba skorzystać z paznokci, aby dostać się do środka. Naprawdę początkowo mieliśmy problem z dojściem do tego, gdzie trzeba włożyć kartę SIM, bo w pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że jest to konstrukcja podobna do Lumii 920, w której ktoś zapomniał dodać szufladkę na kartę z czipem (o tym za chwilę). Jakość wykonania jest bardzo dobra, ale też od razu widać, że raczej trzeba się z tym sprzętem obchodzić trochę ostrożniej niż z pancerną Lumią 920. Przede wszystkim dlatego, że błyszczący lakier obudowy rysuje się dość szybko, więc po kilku tygodniach czy miesiącach straci on swój pierwotny blask.

BudowaWyposażenie
Wymiary 123,8 × 68,5 × 9,9 mm Łączność GSM: 850/900/1800/1900
HSPA: 850/900/1900/2100
LTE: 800/900/1800/2100/2600
HSDPA/HSUPA: 42,2/5,76 Mb
Masa 160 g GPS/Glonass Tak/Tak
Ekran 4,3 cala, 800 × 480 Bluetooth Tak, 3.1
SoC
(CPU + GPU)
Qualcomm S4 2 × 1,5 GHz Krait
Adreno 225
HDMI Nie
RAM 1 GB Host USB Nie
Pamięć wbudowana

8 GB
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat z tyłu: 8 MP, autofokus, dual-LED, optyczna stabilizacja, nagrywanie filmów Full HD
z przodu: 0,3 MP, nagrywanie filmów VGA
Pojemność akumulatora 1650 mAh Inne NFC, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, żyroskop, cyfrowy kompas, aktywna redukcja szumów

Wszystkie przyciski są tam, gdzie się ich spodziewamy: pod ekranem umieszczono standardowy zestaw trzech systemowych, a na prawym brzegu – regulację głośności, wyłącznik i dwupoziomowy przycisk aparatu. Są wygodne w obsłudze, łatwo je „namierzyć” i mają bardzo wyraźny i przyjemny skok. Krótko mówiąc, są takie, jakie być powinny i do jakich producent przyzwyczaił nas w Lumiach. Wyjście słuchawkowe znalazło się na górze, a port mikro-USB i głośnik – na dole.

Otwieranie urządzenia wymaga wprawy i trudno samemu się zorientować, jak to się w ogóle robi. Zaczynamy od odciągnięcia prawego górnego rogu obudowy, bo nie ma w nim żadnych zatrzasków. Później trzeba użyć trochę siły i powoli zwalniać kolejne zatrzaski. Nie jest to łatwe, ale właśnie dzięki temu udało się stworzyć wrażenie, że sprzęt jest jednolity niczym Lumia 800 czy 920. W środku widać podłużny akumulator o pojemności 1650 mAh, czyli sporo mniejszej niż w dziewięćsetdwudziestce. Wyjęcie go daje dostęp do szczelin na kartę mikro-SIM i mikro-SD.

Lumia 820 jest mniejsza, ale wyraźnie cięższa od HTC 8X, choć przy Lumii 920 i tak wygląda prawie jak karzełek. Wygoda trzymania i jakość wykonania nie budzą zastrzeżeń. Szczególnie przypadł nam do gustu wspomniany już nie raz pomysł wymienialnych obudów, które wyglądają na zupełnie niewymienialne i są wykonane z poliwęglanowego tworzywa. To pokazuje, że da się stworzyć naprawdę solidną i zwartą konstrukcję, nie rezygnując z wymiennego akumulatora i slotu na kartę mikro-SD. No i ta wolność w dostosowywaniu smartfona do upodobań... Obudowy są dostępne w wielu kolorach, do tego wykończone na wysoki połysk lub matowe, a można też wybrać, czy chce się mieć możliwość korzystania z bezprzewodowego ładowania czy nie. Dla każdego coś dobrego.

2