Laptopy
Artykuł
Robert Graczyk, Czwartek, 15 listopada 2012, 14:57

Laptopy z Windows 8 zalewają rynek i jest oczywiste, że po opróżnieniu magazynów komputery przenośne z Siódemką będą już tylko wspomnieniem. Dopóki to jednak nie nastąpi, w przypadku wielu modeli będziemy mieć wybór: dobrze znany system operacyjny lub wciąż pachnący świeżością wypiek przygotowany przez Microsoft. Czy mając laptop z Windows 7, warto zaktualizować system do najnowszej wersji? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Windows 8 kontra laptop

W poprzedniej części omówiliśmy zagadnienie ekranów dotykowych, które wraz z Windows 8 zaczęły trafiać do tradycyjnych laptopów. Pomysł na razie uważamy za nieco nietrafiony, szczególnie w przypadku komputerów z ekranami o przekątnej 15 cali, bo choć poruszanie się po systemie za pomocą dotyku jest bardzo intuicyjne i po prostu fajne, na dłuższą metę jest także męczące. Co gorsza, większość producentów za taką przyjemność każe sobie słono płacić, a tym samym, dopóki ekran dotykowy będzie windował końcową cenę o więcej niż 10% w porównaniu z modelem o standardowej matrycy, różnicę lepiej wydać na lepsze podzespoły lub wyższej klasy sprzęt – wykonany staranniej i z lepszej jakości materiałów.

Tematem niniejszego artykułu jest to, czy z punktu widzenia użytkownika laptopa warto wybrać nowy system operacyjny Microsoftu. Pomijamy kwestię wygody korzystania z nowego interfejsu, bo o tym mogliście przeczytać w artykule Windows 8 Modern UI – interfejs bez menu Start, ale za to płynny, i skupiamy się na zapewnieniach dotyczących dłuższego czasu działania na zasilaniu akumulatorowym. Na kolejnych stronach znajdziecie także wyniki testów porównujących wydajność w obydwu systemach, które wykonaliśmy niejako przy okazji, ale które pozwalają spojrzeć na to zagadnienie z nieco szerszej perspektywy.


Zdjęcie pochodzi z serwisu digitaltrends.com

Ocena artykułu:
Ocen: 25
Zaloguj się, by móc oceniać
gagex (2012.11.15, 15:09)
Ocena: 7

0%
Właśnie - wszyscy tak wrzucający na W8 - czas pracy jest naprawdę odczuwalnie dłuższy. Na moim 2 letnim lapku z baterią 4400mAh czy tam 48Wh - tyle miała nowa, teraz ciężko powiedzieć - z procem i3, radeonem HD5650 (bez przełączania na układ intela) i matrycą 17', siedząc na necie przez WiFi spokojnie mam 2h. Na 7 było to ok 1h30min. Do tego lepsza stabilność i (jak dla mnie) bezużyteczne aplikacje pod metro. Fakt, wyglądają nowocześnie i fajne, ale są po dotyk :p
Ogólnie 8 jest dopracowaną 7 i gdyby nie brak paska start (który można przywrócić, pytanie po co?) i interfejsu Aero (może stąd ta różnica w czasie pracy? mniej obciąża podzespoły?) systemy były by identyczne :)

@Zodiac:
Ech... powiedz mi, czy od urodzenia miałeś interfejs win7, czy na czym tam nie pracujesz? Smartfona na 100% nie posiadasz, bo nie ma takich z interfejsem windowsa, a 'nauka' takiego iOs i androida, jest poza twoim zasięgiem? Nie wspomnę o WP7/8, bo tam są okienka, co powoduje u Ciebie ataki padaczki jak mniemam?
Działasz identycznie jak TV w sprawie marszu niepodległości. Słyszałeś, że złe to złe jest na 100%. Ja natomiast tam byłem i było bardzo fajnie. Prócz policji, która zastawiła drogę dla marszu.
Gregix (2012.11.15, 15:10)
Ocena: 21

0%
akurat te 17% to sie zmarnuje na omijanie 'modern' ui...
Niezmordowany (2012.11.15, 15:18)
Ocena: 8

0%
Najdroższej w historii M$ kampanii Windowsa 8 czas zacząć.
7thTzar (2012.11.15, 15:26)
Ocena: 28

0%
Przypadkiem te 17% nie wynika z faktu, że lapek był przystosowany pod Win8 i tablice ACPI są napisane pod niego, przez co niektóre funkcje oszczędzania energii nie mają prawa działać na Win7? Podobne rezultaty było widoczne swego czasu na lapkach Sony porównując XP do Visty. Żeby test był rzetelny musielibyście sprawdzić na kilku lapkach, starszych też. Ja jak na razie zauważyłem taki sam czas pracy na samsungu QX310 i o 30 min (na przestrzeni 1,5h bo lapek i bateria ma swoje lata) krótszy na JHL90 ale to pewnie kwestia tego, że parę rzeczy kompletnie na nim nie działa na win8 i pewnie się nie usypia w idle.

Pozostaje jeszcze kwestia tego na ile Aero i przezroczystości obciążają kartę graficzną i procka, bo eyecandy Windowsa 8 jest raczej biedne w porównaniu do Win 7.

Ps. Wiecie, dając tytuł: 'Windows 8 w laptopach – część druga. Wydajność i czas działania na zasilaniu akumulatorowym. Czas na Windows 8?' testujecie jednego lapka ;) , coś tu jest nie tak
malisz182 (2012.11.15, 15:36)
Ocena: 21

0%
raximus @ 2012.11.15 15:17  Post: 615805
Mogę wam powiedzieć, jakie będą komentarze pod tym artykułem:
- Ms zapłacił Pclabowi grubą kasę
- Wcale się szybciej nie uruchamia, bo mój kolega z gimnazjum tak twierdzi
- Wcale nie działa dłużej, bo mój kolega z gimnazjum tak twierdzi
- Co drugi win do sh.it
- Rok Linuxa

A ja powiem inaczej, kto raz spróbował win8, ten już nie wraca.
Możecie zaklinać rzeczywistość, możecie pisać bzdury o niestabilnej pracy, o bsodach co minutę, itp. itd. Kiedyś dorośniecie.


Ja srpóbowałem i żałuje 69zł na UP. Dziwny jest pclab, bo jak kiedyś krytykował tak nagle wychwala win8... ogolnie ten portal sie psuje
xMorfx (2012.11.15, 15:45)
Ocena: 16

0%
Wywalić z Windows 7 połowę niepotrzebnych usług, programów od producenta sprzętu, wyłączyć nieużywany sprzęt w menedżerze urządzeń (np karta sieciowa przewodowa gdy korzystamy tylko z WiFi), wywalić z autostartu zbędne pierdoły, przejrzeć harmonogram zadań i usunąć zbędne zadania (np. aktualizacje Google, okresowa defragmentacja gdy mamy SSD) . Napewno dostaniemy dodatkowy czas na baterii...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane