artykuły

Testowanie procesorów w grach – metody, miejsca testowe. Jak umiejętnie czytać wykresy wydajności?

Te(k)st o tym, jak się testuje

100
18 listopada 2012, 14:07 Tomasz Niechaj i Radosław Stanisławski

Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X – karta graficzna użyta do testu

Gdy w lipcu rozpoczęliśmy przygotowania do zmiany procedury testowania procesorów, musieliśmy wybrać odpowiednią kartę graficzną. Układy dwuprocesorowe odpadały z powodu bardzo małej popularności oraz tego, że wciąż w wielu przypadkach sprawiają one problemy. Dodatkowym argumentem było to, że systemy składające się z dwóch kart/układów graficznych w większym stopniu obciążają procesor, więc wyniki nie byłyby reprezentatywne dla posiadaczy tylko jednej karty, czyli zdecydowanie większej grupy.

Dlaczego AMD Radeon? Odpowiedź jest dość prosta: wyniki procesorów dwurdzeniowych (i nie tylko) w konfiguracjach z GeForce'ami są sztucznie zaniżone. Sterownik ForceWare w specyficzny sposób obciąża procesor, powodując, że na przykład Phenom II X2 osiąga mniej niż 50% wyniku uzyskanego przez identycznie taktowany model Phenoma II X4. Kto uwierzy, że procesor czterordzeniowy jest przeszło dwa razy szybszy od analogicznego dwurdzeniowego? Taka sytuacja jest niemożliwa.

Rzecz jasna, temat ten wymaga osobnego, dużo obszerniejszego omówienia. Użytkowników kart Nvidia GeForce jest bardzo dużo i powinni oni wiedzieć, czego mogą się spodziewać po wydajności swojego komputera, jeśli wybiorą taki, a nie inny procesor.

Kartę graficzną Sapphire Radeon HD 7970 Vapor-X wybraliśmy z jednego powodu: wykorzystuje obecnie najwydajniejszy układ AMD oraz był to jedyny przetestowany przez nas model, który był zdolny do pracy przez bardzo długi czas (oczywiście całkowicie stabilnie i bez zmiany układu chłodzenia) w pełnym obciążeniu przy taktowaniu: rdzeń – 1200 MHz, pamięć GDDR5 – 1700 MHz.

5