Laptopy
Artykuł
Robert Graczyk, Poniedziałek, 5 listopada 2012, 17:45

Dotykowy laptop – czy warto?

Czy ekran dotykowy w tradycyjnym laptopie to kompletna klapa? Nie jest to dodatek, który powinien przeważyć szalę, a już z pewnością nie teraz, kiedy na fali „nowości” ceny modeli z takimi wyświetlaczami są sporo wyższe (różnica potrafi wynieść 700–1000 zł). Co więcej, niektóre osoby blisko związane z producentami laptopów same przyznają, że pomysł okazał się nie do końca trafiony. Pojawia się zatem pytanie, czy konstrukcje takie jak dotykowy Acer Aspire V5 powstały pod wpływem nacisków ze strony Microsoftu, czy może wystarczył jeden punkt zapalny, jeden producent sprzętu, a reszta, żeby nie pozostać w tyle, podchwyciła pomysł?

Jak było naprawdę, zapewne się nie dowiemy, warto więc zadać inne: czy laptop z ekranem dotykowym ma jakieś zalety? My znaleźliśmy trzy. Pierwszą są gry wykorzystujące dotyk, które z pewnością ucieszą młodszych domowników. Druga (przyznajmy: nieco na wyrost) ujawnia się w sytuacjach, w których trzeba coś zrobić na tyle szybko, że nie ma sensu siadać przy biurku, na przykład sprawdzić prognozę pogody przed wyjściem z domu; wtedy wystarczy nacisnąć jeden kafelek. Trzecią jest motywacja do utrzymywania laptopa w czystości: widząc odciski palców na ekranie, czyści się go 10 razy częściej niż zwykły.

Tak zupełnie na poważnie: pomysł montowania ekranów dotykowych w tradycyjnych laptopach można podsumować jednym zdaniem: przerost formy nad treścią. Jak bowiem słusznie zauważył jeden z członków redakcji, jest to bardziej gadżet, który zajmie uwagę użytkownika na pewien czas, niż dodatek ułatwiający korzystanie z komputera.

Samemu Acerowi Aspire V5 za sprawą ceny, niewiele przekraczającej 2 tys. zł, można sporo wybaczyć, szczególnie że obejmuje ona samodzielną kartę graficzną. Niestety, modele z ekranami dotykowymi będą kosztować przynajmniej 2,8 tys. zł, przy czym w tej cenie karta będzie jedynie zintegrowana. Trudno tym samym polecić dotykową V-piątkę, bo sprzęt nie jest ani specjalnie przenośny, ani wyjątkowo wydajny, a na domiar złego ekran dotykowy wcale nie przydaje mu atrakcyjności.

Acer Aspire V5
Zalety
 • Duża płytka dotykowa
 • Podświetlenie klawiatury
 • Smukła obudowa
 • Ekran dotykowy
Wady
 • Nadmiernie uginająca się klapa
 • Nadmiernie uginająca się klawiatura
 • Głośność systemu chłodzenia
 • Trudny dostęp do dysku twardego
 • Wszystkie porty USB w jednym rzędzie
 • Krótki czas działania
 • Cena w stosunku do wersji bez ekranu dotykowego
Do testów dostarczył:Acer
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 2,8 tys. zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
86 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
HDR'o (2012.11.05, 18:19)
Ocena: 5

0%

Ja bym napisał najważniejszy minus: arcy tragiczna wydajność, po czym dopisał drugi: 'a za tą cenę to już w ogóle :E
Pieter19 (2012.11.05, 18:24)
Ocena: 8

0%
@djtomas
Po obróceniu o 360 stopni dalej masz laptop ;) Poza tym, gdyby była odczepiana to byłby lepszy pomysł, ale to już będzie transformer
Niezmordowany (2012.11.05, 18:25)
Ocena: 10

0%
Ciężko by dotyk w lapkach/pc był tak wygodny jak na tabletach czy smartach jeżeli w tych ostatnich obcujesz bezpośrednio z ekranem.

To jakby do hulajnogi wciskać silnik spalinowy, bo w autach się sprawdza.
Luntek17 (2012.11.05, 18:26)
Ocena: -3

0%
groszek_ziom @ 2012.11.05 18:17  Post: 613253
@djtomas Jaki jest sens korzystania z kilku kilowego tabletu?

2,3 to nie jest kilka kg. Sens jest - pomyśl chwilę - to nie boli.
wuzetkowiec (2012.11.05, 18:33)
Ocena: 5

0%
W wadach zabrakło podpunktu o nieodzownej szmatce, którą trzeba przecierać wypalcowaną matrycę. W tabletach OK, ale w lapkach, to przerost formy nad treścią. W sam raz dla jakiegoś, błogiego szpanera, pragnącego lansu dotykowym gadżecikiem.
ZIB2000 (2012.11.05, 18:40)
Ocena: 0

0%
i tu przydałby sie odłączany ekran z wbudowanym akumulatorem i jakiś interfejsik bezprzewodowy wideo np. hdmi czy coś
=-Mav-= (2012.11.05, 18:40)
Ocena: 8

0%
Czyli tak jak myślałem, jeśli ktoś chce lapa to może spokojnie kupować coś na siódemce i ze zwykłym ekranem. No chyba że przydałby się lap spełniający czasami rolę tabletu, wtedy taki lenovo yoga z dotykowym ekranem jak najbardziej am sens. Może przetestujecie to cudo, albo xpsa 12 z obrotowym ekranem?
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane