artykuły

Windows Phone 8 w Samsungu Ativ S – co przynoszą nowe mobilne „okienka”?

Jeszcze więcej kafelków!

56
30 października 2012, 17:34 Mieszko Krzykowski

Windows Phone 7 w drastyczny sposób zerwał z wcześniejszymi „okienkami” Microsoftu, aby nawiązać równą walkę z konkurencją. Początki były trudne, braki w funkcjonalności – ogromne, ale kolejne aktualizacje coraz lepiej wypełniały braki. Dzięki temu udało się systemowi zdobyć pewną popularność wśród osób ceniących sobie szybkość działania i prostotę interfejsu. Jednak nie da się ukryć, że smartfony z Windows Phone pozostały w cieniu Androida i iOS. Czy najnowsza jego wersja, Windows Phone 8, pomoże mu się wybić?

Spis treści

Świetną okazją do sprawdzenia, jak Windows Phone 8 działa w praktyce, okazał się Samsung Ativ S, który otrzymaliśmy na krótkie testy. Był to egzemplarz przedprodukcyjny z zainstalowaną przedprodukcyjną wersją systemu, więc nie wszystko działało w nim tak, jak powinno, ale całość była wystarczająco dopracowana, aby dało się z tego sprzętu korzystać i wyrobić sobie zdanie na temat nowych „okienek”.

Samsunga Ativ S najszybciej można opisać jako... Samsunga Galaxy S III w przebraniu. Podobieństwa do tego bardzo popularnego smartfona są wyraźnie widoczne już od pierwszej chwili. Co prawda kształty są trochę inne, jest tu trochę więcej błyszczących wstawek, ale mimo wszystko pierwsze wrażenie pozostaje, głównie ze względu na wymiary Ativ S, a przede wszystkim jego ekran, który jest dokładnie taki sam jak w S III. Trochę szkoda, że Samsung zrezygnował z aluminium, wykorzystywanego w tylnych klapkach smartfonów z Windows Phone (na przykład w Omnii W), i zastąpił je... plastikiem, który próbuje naśladować właśnie szczotkowane aluminium. No cóż, widocznie „Galaxy S III w przebraniu” nie może być lepszy od pierwowzoru ;) Zalety i wady tylnych klapek samsungofonów są już wszystkim dobrze znane i mają one zarówno zwolenników, jak i przeciwników, więc nie ma się tu o czym zbytnio rozpisywać.

Rozkład przycisków wyda się znajomy wszystkim posiadaczom smartfonów Samsunga. Przycisku blokady urządzenia łatwo dosięgnąć kciukiem, ponieważ znajduje się w górnej części prawej krawędzi obudowy, a regulacja głośności jest dostępna idealnie pod palcem wskazującym. Microsoft nadal wymaga w Windows Phone'ach obecności mechanicznego spustu migawki aparatu, który w Ativ S umieszczono na dole prawej krawędzi obudowy. Port mikro-USB wstawiono na dole obudowy, a wyjście słuchawkowe – u góry, tak samo jak w Galaxy S III.

Zdjęcie tylnej klapki od razu zdradza jedną z ważniejszych zmian w Windows Phone 8: obsługę kart mikro-SD. Gratulujemy ;) Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że akumulator jest trochę pojemniejszy niż w Galaxy S III: ma 2300 mAh zamiast 2100 mAh, a dłuższym czasem działania nigdy nie pogardzimy. Zamiast czterordzeniowego procesora Samsunga zastosowano dwurdzeniowy układ Qualcomma taktowany zegarem 1,5 GHz (taki sam jak w Xperii T oraz amerykańskiej wersji Galaxy S III). Zapewnia to wyraźny wzrost wydajności w porównaniu z wcześniejszymi Windows Phone'ami, ale... widać, że Microsoft nadal nie ma zamiaru uczestniczyć w smartfonowym wyścigu zbrojeń, choć nie wiemy, czy jest coś – czy to w samym systemie, czy też w jego licencji – które uniemożliwiałyby rychłe wykorzystanie procesorów Qualcomm S4 Pro.

Mimo wszystko Windows Phone 8 pozostaje sobą i nadal jest bardzo żwawym systemem operacyjnym, z idealnie płynnym w działaniu interfejsem, choć niektóre aplikacje uruchamiały się trochę dłużej, niżbyśmy chcieli. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że Samsung Ativ S miło nas zaskoczył pod względem czasu działania bez doładowywania. Pojemny akumulator, optymalizacja systemu i energooszczędny procesor zapewniają świetne rezultaty: w czasie naszych (dość krótkich i ograniczonych) testów Ativ S zdawał się rozładowywać dużo wolniej niż większość testowanych przez nas do tej pory urządzeń. A to nadal nie była finalna wersja oprogramowania i sprzętu.

Smartfon ten zrobił na nas dobre ogólne wrażenie i wygląda na to, że Windows Phone doczeka się wreszcie naprawdę reprezentatywnych modeli, co może mieć spory wpływ na sposób postrzegania całego systemu. Co prawda niektóre Lumie były niezłe, ale często ich ceny kazały podejrzewać, że ustalał je ktoś żyjący w jakimś równoległym wszechświecie, i zasadniczo brakowało im etykietki arcydzieła współczesnej „gadżetologii”, którą otrzymywały nowe iPhone'y i czołowe Samsungi. Smartfony takie jak Ativ S mogą to w końcu zmienić.

Strona:
WujekRadaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
WujekRada2012.10.30, 17:55
10#1
Czyli jest dobrze, ale nie najlepiej. Fajnie że jest microSDHC, ja w swoim Hoxie go nie mam, pewnie przez to ze Google nie naciska na producentów. Inaczej ms, bo microSDHC w wp8 to nowy ficzer i trzeba go pokazać w każdym telefonie.
Ham3rZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ham3r2012.10.30, 17:56
11#2
No w końcu!
mocu1987Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mocu19872012.10.30, 17:59
13#3
Pojemniejsza Bateria , mniej prądożerny procesor - idą w dobrym kierunku :)
Mich486Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mich4862012.10.30, 18:12
Idą w dobrym kierunku. System dojrzał. Znając konsekwencję Ms niedociągnięcia/braki będą sukcesywnie łatać i system nadgoni konkurencję.
idesofmayZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
idesofmay2012.10.30, 18:12
Mam takie pytanie do autora, czy jest coś w W8 co sprawiłoby, że wybrałby go zamiast pozostałych komórkowych OS? Poza wyglądem coś go odróżnia znacząco od konkurencji?
MakaanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Makaan2012.10.30, 18:13
19#6
'...korzystanie z kodu rodzimego...'
Chwilę to trwało, nim załapałem co macie na myśli. 'Natywny' brzmi lepiej.
jkbrennaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jkbrenna2012.10.30, 18:18
po 3 miesiecznym doswiadczeniu z LG E900( na szczescie odnalazlem Galaxy Note), moge spokojnie powiedziec, ze maja jeszcze trudna przed soba droge, daleko im do Galazy Note, Ace itd..choc trzeba powiedziec, ze tzw kafelki dos wygodne sa, szczegolnie dla tych, ktorzy troche problemow, ze wzrokiem maja...
Zarzadzanie czesci telefonu, jest do placzu...a to ze Samsung tez Windows 8 bedzie mantowal, to chyba dlatego , ze chce Nokie dokonczyc...
ottonIIIZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ottonIII2012.10.30, 18:18
idesofmay @ 2012.10.30 18:12  Post: 612089
Mam takie pytanie do autora, czy jest coś w W8 co sprawiłoby, że wybrałby go zamiast pozostałych komórkowych OS? Poza wyglądem coś go odróżnia znacząco od konkurencji?


Niesamowita płynność działania, integracja z desktopem/Xboxem. Niestety z tego co mi wiadomo jest mało aplikacji (porównując do iOS/Andka). IMO lepszym wyborem jest właśnie Android - za swoją otwartość i niemal nieograniczone możliwości, oraz iOS - za niezrównaną stabilność, elegancję i tak jak w przypadku systemu Google - bardzo duża liczba appek.
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2012.10.30, 18:27
Działa wideo w silverlight i flashu?
*Konto usunięte*2012.10.30, 18:28
Chociaż test czasu pracy by się przydał
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1