artykuły

iPhone 5 – test smartfona, którego nie trzeba przedstawiać

Siewca pożogi

103
24 października 2012, 15:06 Mieszko Krzykowski

Wydajność

Posiadacze smartfonów Apple często stwierdzają, że zupełnie nie są zainteresowani parametrami swoich telefonów, a wyścig na rdzenie i megaherce to głupota. Nieświadomość ponoć jest błogosławieństwem, a w tym momencie przeszkadza w zauważeniu, że Apple jest firmą, która wyjątkowo mocno przywiązuje wagę do wydajności swoich urządzeń przenośnych, tyle że często ukrywa dokładne informacje na jej temat. Kolejny iPhone pojawia się raz w roku i właściwie za każdym razem jest pewne, że w środku będzie miał to, co technika ma najlepszego do zaoferowania w danym momencie. Jakiś czas temu Apple uznało, że chce mieć lepszą kontrolę nad procesorami w swoim sprzęcie, i zatrudniło sztab inżynierów. Do tej pory zajmowali się oni jedynie układaniem procesorów z gotowych klocków, ale procesor iPhone'a 5 o nazwie A6 ma rdzenie całkowicie zaprojektowane przez Apple, nazwane Swift. Przypominamy tylko, że od ARM można kupić dwa rodzaje licencji: pierwsza z nich upoważnia do korzystania z gotowego projektu rdzenia procesora (na przykład Cortex-A9 czy Cortex-A15), a druga umożliwia zaprojektowanie własnej architektury zgodnej z wybranym zestawem instrukcji i wybraną generacją procesorów. Z tego drugiego rodzaju licencji do tej pory korzystał głównie Qualcomm i raczej nikt nie spodziewał się zobaczyć tak szybko własnego projektu giganta.

Testy zależne od procesora

Testy przeglądarkowe
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Sunspider Google V8 Peacekeeper

W swojej prezentacji iPhone'a 5 Apple zapowiadało dwukrotny wzrost wydajności względem poprzednika i faktycznie nie były to czcze przechwałki. Duża część tej poprawy jest zasługą znacznie przyspieszonego zegara taktującego: iPhone 4S ma dwa rdzenie o prędkości 800 MHz, a iPhone 5 – dwa taktowane z częstotliwością 1,3 GHz. Jednak nawet po uwzględnieniu tej różnicy widać spory zapas wydajności, wynikający z usprawnień architektury. Wygląda też na to, że Apple udało się już za pierwszym razem stworzyć bardzo sprawny kontroler pamięci i osiągnąć wydajność pojedynczego rdzenia przynajmniej porównywalną z osiągami rdzenia Krait znajdującego się w Qualcommach S4, a to z pewnością nie było proste. Krótko mówiąc, CPU iPhone'a 5 jest szybki. Może nie aż tak jak czterordzeniowce Samsunga czy Nvidii, ale wcale od nich wyraźnie nie odstaje, choć ma o połowę mniejszą liczbę rdzeni, a w testach przeglądarkowych nawet udaje mu się je wyprzedzić dzięki świetnej optymalizacji systemu.

Testy wydajności układu graficznego

GLBenchmark 2.5
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Test Egipt HD Offscreen (1080p) Test Egipt HD
Test Classic Offscreen (1080p) Test Classic

Apple od samego początku przywiązuje też wagę do wydajności układów graficznych swoich tabletów i smartfonów. Konkurencja dopiero co dogoniła iPhone'a 4S pod tym względem, a iPhone 5 znowu podnosi poprzeczkę, i to bardzo wyraźnie. W Apple A6 zintegrowano układ graficzny PowerVR SGX 543MP3, który dzięki dodatkowemu rdzeniowi i wyraźnie szybszym zegarom jest ponad dwa razy wydajniejszy od elektroniki iPhone'a 4S i prawie tak samo wydajny jak iPad trzeciej generacji. Oznacza to, że nowy smartfon Apple ma wydajność graficzną porównywalną z PlayStation Vita, co działa na wyobraźnię. Przy tak dużej bazie potencjalnych odbiorców, jaką zapewniają tablety i smartfony tej firmy, można mieć nadzieję, że na bardzo zaawansowane graficznie gry mobilne nie będzie trzeba długo czekać.

Projektowanie własnych procesorów to bardzo ambitne zadanie i pokazuje, jak poważnie Apple traktuje swoją niezależność i możliwość optymalizowania swoich urządzeń od początku do końca. Widać też, że już pierwsza generacja procesorów Apple jest bardzo udana, i to pod względem zarówno wydajności, jak i energooszczędności, co dobrze wróży na przyszłość. W praktyce ta dodatkowa moc przekłada się na dużo sprawniejsze uruchamianie aplikacji, ładowanie stron, tworzenie zdjęć HDR czy też składanie panoram. Ten wzrost szybkości działania systemu czuć wyraźnie.

4