artykuły

Steve Jobs – człowiek, którego jedni kochali, a inni nienawidzili

Rok temu zmarł Steve Jobs

104
5 października 2012, 19:19 Piotr Gontarczyk

Steve Odnowiciel

Powróciwszy na najwyższe stanowisko w Apple, Steve Jobs błyskawicznie rozpoczął proces reorganizacji firmy. Po kolei wzywał do siebie członków wszystkich ekip odpowiedzialnych za poszczególne projekty. Nie było czasu na grzeczności, żadnego „dzień dobry”, żadnego zapoznawania się z pracownikami – nic. W trakcie spotkań z pracownikami wymagał pełnego skupienia i irytował się nawet wtedy, gdy ktoś robił notatki. Każdy miał słuchać i odzywać się wyłącznie wtedy, gdy odpowiadał na konkretne pytanie. Cały proces trwał kilka tygodni. Jobs był stanowczy, ale spokojny – unikał wybuchów złości, które kiedyś mu wypominano. Był mocno niezadowolony z tego, co zawierał katalog firmy, i w trakcie jednej z dyskusji stanowczo skrytykował jej ofertę, mówiąc, że widzi w niej tysiąc produktów, ale nie ma pojęcia, czym się one różnią. Mówił, że próbował się dowiedzieć, czym jeden model komputera różni się od drugiego, dlaczego ktoś miałby polecać ten, a nie inny? Podsumował to pytaniem: skoro on nie mógł znaleźć konkretnych odpowiedzi, to jak niby mają znaleźć je klienci? Przystąpił więc do zmiany strategii firmy, wymienił większość członków rady nadzorczej, mnóstwo projektów wyrzucił do kosza. Skończył też z klonami komputerów Mac produkowanymi na podstawie wcześniej udzielanych licencji.

Jednocześnie Jobs prowadził rozmowy ze swoim rywalem z Microsoftu. On i Bill Gates doszli do porozumienia, na mocy którego Apple wycofało wszelkie zarzuty o kopiowanie rozwiązań przez Microsoft, ten zaś zobowiązał się do rozwijania pakietu biurowego Office w wersji dla komputerów Mac. Dodatkowo Jobs namówił Gatesa do zainwestowania 150 milionów dolarów w Apple. W ten sposób doprowadził do 30-procentowego wzrostu wartości akcji. W zamian za inwestycję zgodził się, aby Internet Explorer stał się domyślną przeglądarką internetową w komputerach firmy. Zakończył wywołany przez jego poprzedników spór z Microsoftem, a relacje pomiędzy obiema firmami mocno się zmieniły. Jobs zdawał sobie sprawę z tego, że Apple potrzebuje pakietu Office, gdyż bez niego platforma Mac mogłaby całkowicie upaść.

Jak Steve Jobs zmienił ofertę Apple? Sprowadził ją do wyjątkowo prostej tabelki, składającej się z dwóch kolumn i dwóch rzędów. W trakcie spotkania z radą nadzorczą na tablicy narysował taką tabelę. W górnym rzędzie w lewej kolumnie wpisał „konsument”, a w prawej – „profesjonalista”. W dolnym rzędzie po lewej wpisał słowo „przenośny”, a po prawej – „biurkowy”. Tak oto firma Apple narodziła się na nowo. Miała tylko cztery produkty, a więc dwa modele komputerów stacjonarnych i dwa laptopów. W każdej grupie jeden przeznaczony był dla zwykłego odbiorcy, a drugi – dla profesjonalistów. W tamtym czasie było to niespotykane podejście, zresztą w samym Apple wzbudziło wiele obaw. Jobs chciał wyrzucić do kosza mnóstwo produktów, stworzyć tylko cztery i na nich oprzeć całą strategię firmy. Ówczesny przewodniczący rady nadzorczej Edgar Woolard Junior powiedział, że szczęka mu opadła, gdy usłyszał te propozycje. Część członków rady uważała, że Jobs jest szalony, a jego pomysł – samobójczy. Jak wiemy, nowa wizja okazała się ze wszech miar słuszna. Apple odzyskało wigor i z impetem wróciło do głównego nurtu.

Nowy produkt konsumencki stworzony zgodnie z wizją Jobsa, iMac, okazał się strzałem w dziesiątkę. Był produktem absolutnie nietuzinkowym. Zgodnie z zasadami, których Steve trzymał się od początku, nawet obudowa komputera i opakowanie były niemalże dziełami sztuki użytkowej. Przenośna wersja iMaca, iBook, także była perełką na rynku komputerów. Parę lat później krzykliwy wygląd został zastąpiony stonowanym: kolejne generacje iMaców oraz iBooków dostępne były w wersjach białej i chromowanej. Potem pojawiły się takie konstrukcje, jak MacBook Pro i PowerBook, wykonane z aluminium i tytanu. Jeszcze nowsze generacje MacBooków oraz iMaców, a także smartfonów iPhone i odtwarzaczy iPod zaczęły wykorzystywać szkło, szczotkowane aluminium i stal nierdzewną.

5