artykuły

Apple iPhone 5, HTC One X+, LG Swift X4 HD, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S III – przegląd najlepszych i najdroższych smartfonów „poprzedniej” generacji

Tuż przed zmianą warty

138
28 stycznia 2013, 07:51 Mieszko Krzykowski

HTC One X+

HTC One X, choć jest bardzo ciekawym i udanym smartfonem, to początkowo miał spore problemy wieku dziecięcego, które zostawiły po sobie spory niesmak. Może między innymi z tego powodu ktoś w HTC uznał, że One X mógłby zostać odświeżony i wprowadzony ponownie w sposób godny „flagowca” tego renomowanego tajwańskiego producenta. Tak oto powstał HTC One X+, który ma trochę przyspieszone zegary procesora, zwiększoną pojemność akumulatora i nieco więcej wbudowanej pamięci. Zmiany nie są więc szczególnie duże, ale jeden z najlepszych smartfonów „ubiegłej” generacji stał się jeszcze lepszy, więc nie ma na co zbytnio narzekać.

Z zewnątrz zmieniło się... nic się nie zmieniło. HTC One X+ jest świetnie wykonany i jego „pancerność” przypomina Lumię 920. Obudowa jest zrobiona z jednego kawałka poliwęglanu, w który wstawiono ekran chroniony warstwą szkła Gorilla Glass. Powierzchnia tworzywa jest matowa, łatwo ją utrzymać w czystości i świetnie opiera się zarysowaniom. Wymiary tego sprzętu są odrobinę mniejsze od gabarytów Galaxy S III, ale w praktyce te milimetry nie mają zbyt dużego wpływu z punktu widzenia ergonomii. Jest to spory gadżet i jego obsługa wymaga przyzwyczajenia, choć w miarę cienki profil i lekko zaokrąglony tył pomagają w tym.

BudowaWyposażenie
Wymiary 134,4 × 69,9 × 8,9 mm Łączność

GSM: 850/900/1800/1900
HSPA: 850/900/1900/2100
HSDPA/HSUPA: 21/5,76 Mb

Masa 135 g GPS/Glonass Tak/Tak
Ekran 4,7 cala, 1280 × 720 Bluetooth Tak, 4.0
SoC
(CPU + GPU)
Nvidia Tegra 3
4 × 1,6 GHz
GeForce
HDMI Tak (MHL)
RAM 1 GB (950 MB dla aplikacji) Host USB Tak
Pamięć wbudowana

32/64 GB
brak slotu na kartę mikro-SD

Aparat z tyłu: 8 MP, autofokus, LED, nagrywanie filmów Full HD
z przodu: 1,6 MP, nagrywanie filmów HD
Pojemność akumulatora 2100 mAh Inne NFC, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, żyroskop, cyfrowy kompas, aktywna redukcja szumów

Pod ekranem umieszczono trzy dotykowe płytki o działaniu przycisków funkcyjnych. Oddzielny uruchamia androidowe narzędzie do przełączania się między programami aktywnymi w tle; jest bardzo przydatny i zawsze go sobie chwalimy. Na prawym boku obudowy jest dostępna wygodna regulacja głośności, a z prawej strony górnego znajduje się „wyłącznik”. Poza tym górna krawędź jest wypełniona szufladką na kartę mikro-SIM, wyjściem słuchawkowym i dodatkowym mikrofonem, wykorzystywanym przez mechanizm aktywnej redukcji szumów otoczenia. Port MHL trafił na lewą stronę urządzenia. Czyli wszystko wygląda dość standardowo.

HTC One X bardzo się nam podobał, a zastrzeżenia dotyczyły głównie zdecydowanie niedopracowanego oprogramowania, które sprawiało różne dziwne problemy. W One X+ z Androidem 4.1 nie ma po nich śladu, dzięki czemu uważamy go za sprzęt bliski ideału – trudno znaleźć w nim jakąś słabość. Jest bardzo wytrzymały, a przy tym lekki i cienki. Ma bardzo dobry aparat o rozbudowanej i ciekawej funkcjonalności, m.in. pozwala robić zdjęcia w trakcie nagrywania filmów, zapewnia tryb HDR, zestaw przydatnych filtrów czy bardzo szybki tryb seryjny. Czas działania jest bardzo dobry, jak na rozmiar wyświetlacza i urządzenie tej klasy. Po prostu niczego tutaj nie brakuje, poza może wydajnością układu graficznego, co częściowo rekompensuje dostęp do „podrasowanych” gier z Tegra Zone, wyglądających lepiej od standardowych wersji. HTC One X+ to smartfon, którym One X powinien być od samego początku, naszym zdaniem najlepszy i najbardziej dopracowany sprzęt „poprzedniej” generacji. Żeby jednak pozostał on w miarę konkurencyjny, w najbliższym czasie będzie musiał przejść przez kilka radykalnych obniżek, bo na tle nadchodzących nowości obecna cena zdaje się mocno wygórowana.

HTC One X+
Zalety
 • cienka, lekka i wytrzymała poliwęglanowa obudowa
 • świetna jakość wykonania
 • bardzo intuicyjne, funkcjonalne i sprawnie działające oprogramowanie aparatu
 • bardzo dobra jakość zdjęć wykonywanych w dobrych warunkach
 • bardzo głośna słuchawka
 • świetna obsługa multimediów i DLNA
 • port MHL
 • bardzo dobry czas działania
 • przemyślana nakładka systemowa
 • NFC
Wady
 • niewymienialny akumulator
 • brak slotu na kartę mikro-SD
 • Wydajność układu graficznego pozostawia już trochę do życzenia
 • cena
Do testów dostarczył:HTC
Cena w dniu publikacji (z VAT):2600 zł
6