artykuły

Intel Developer Forum 2012 – podsumowanie

„Nasza wyobraźnia to jedyne ograniczenie”

17
21 września 2012, 11:58 Mateusz Brzostek

Galeria

 

Jedno z proponowanych przez Intela zastosowań mikrokomputerów: skomputeryzowany regał sklepowy. Wbudowane kamery obserwują kupujących, a system informatyczny zapamiętuje ich preferencje i zachowania. Ekrany zastępują karteczki z cenami produktów, a ponieważ wszystkie są połączone z centralnym serwerem, można w mgnieniu oka zaktualizować ceny każdego produktu w całym sklepie.

 

Automat do Coca-Coli z ekranem dotykowym i... procesorem Core i7. Tego typu automaty są już podobno używane w Brazylii. Automat ma czujnik NFC i czytnik kodów QR, co pozwala zapłacić kartą lub telefonem z NFC albo kuponem z kodem QR. Kupując napój, można sobie zrobić zdjęcie i pochwalić się nowym nabytkiem swoim e-przyjaciołom...

 

 

Zdjęcie powyżej przedstawia pokaz podkręcania ekstremalnego w wykonaniu Charlesa Wirtha, właściciela strony XtremeSystems. Podano kilka szczegółów dotyczących przyspieszania procesorów Haswell. Wiemy już, że w Haswellu rdzenie x86 pracują z innym taktowaniem i są zasilane innym napięciem niż magistrala pierścieniowa z pamięcią podręczną L3. To daje dodatkowy parametr do regulacji przy podkręcaniu: będzie można zmieniać częstotliwości taktowania tych dwóch stref niezależnie. Nie wiadomo, czy mnożniki L3 będą odblokowane i w jakim zakresie będzie dostępna regulacja. Jeśli będzie można ustawić taktowanie L3 na wolniejsze od taktowania rdzeni, to być może uda się osiągać znacznie wyższe częstotliwości niż w Sandy Bridge i Ivy Bridge. W tych dwóch rodzinach procesorów L3 może być tym elementem, który już nie zdoła pracować szybciej i ograniczy taktowanie rdzeni. Do mainstreamowej platformy z podstawką LGA1150 mają zostać przeniesione również mnożniki BCLK znane z platformy LGA2011. Przyspieszenie zegara bazowego o 25%, 50% lub 67% pozwoli przyspieszać również procesory z zablokowanym mnożnikiem rdzeni. To nie musi oznaczać, że podkręcanie wróci do układów z niższej półki: mnożniki BCLK też mogą być zablokowane, tak jak w dostępnych dziś procesorach Xeon do podstawki LGA2011.

Potwierdzono również, że w drugiej połowie 2013 roku pojawią się 22-nanometrowe procesory Ivy Bridge E do podstawki LGA2011.

 

Na wystawie firm współpracujących z Intelem Samsung pokazał moduły pamięci DDR4-2133. Na razie nowa technika jest atrakcyjna tylko w zastosowaniach serwerowych; nie wiadomo, kiedy trafi do desktopów. Kości DDR4 działają przy niższym napięciu zasilania, z czasem mają też osiągnąć znacznie większą przepustowość niż DDR3. Magistrala pamięci zostanie zastąpiona łączem punkt-punkt, co oznacza możliwość użycia tylko jednego modułu na kanał kontrolera pamięci. Aby wciąż dało się zainstalować RAM o dużej pojemności, procesory będą miały kontrolery pamięci o większej liczbie kanałów.

3