artykuły

Android 4.1 „Jelly Bean” – co się zmieniło?

Jak kanapka stała się żelką

47
10 września 2012, 16:09 Mieszko Krzykowski

Kilka zmian w interfejsie

Zmiany „pod maską” to nie wszystko: Androidowi 4.1 odświeżono lekko lakier i zaaplikowano kilka modyfikacji interfejsu. Szczególne uznanie budzi poprawka w „szufladce” powiadomień. Teraz poszczególne wydarzenia o wiele lepiej wykorzystują dostępne miejsce. Na przykład pod informacją o nieodebranym połączeniu wyświetlają się przyciski pozwalające szybko oddzwonić albo wysłać wiadomość. Nową wiadomość można odczytać bez otwierania klienta poczty czy aplikacji obsługującej SMS. Kilka ciekawych opcji dostał system nawigacji, a także organizer i inne programy. Są bardzo wygodne i często oszczędzają kilku ruchów palca. Mogą z tego skorzystać twórcy oprogramowania: muszą tylko dodać kilka linijek kodu, które powiedzą systemowi, co ma zawierać duże powiadomienie, wyświetlane, gdy jest sporo wolnego miejsca.

W końcu coś zmieniono w sposobie umieszczania widgetów na zapełnionych ekranach. W Androidzie 3.1 wprowadzono opcję zmiany wielkości widgetów, ale w standardowej konfiguracji można było je dodawać tylko w jednym słusznym rozmiarze. Chyba większość użytkowników Androida spotkała się z problemem tego typu: na ekranie wypełnionym ikonkami jest jeszcze miejsce na jakiś pomniejszony widget, ale nie ma gdzie go dodać, aby następnie go zmniejszyć, bo jego podstawowe wymiary są za duże. Więc wzrok pada na sąsiedni ekran, a tam również nie ma miejsca. Trzeba zatem usunąć kilka ikonek, dodać widget, zmniejszyć go i przenieść usunięte odnośniki. Nie zdarza się to zbyt często, ale potrafi mocno zirytować. Rezultat najlepiej pokaże poniższy filmik:

Warto wspomnieć o jeszcze jednej drobnej, ale bardzo widocznej poprawce. Otóż zdjęcia kontaktów nareszcie mają rozdzielczość większą niż 96 × 96 pikseli. W przypadku miniaturek pokazywanych przy imieniu i nazwisku taki rozmiar nie przeszkadzał, ale Android miał brzydki zwyczaj rozciągania ich w niektórych sytuacjach na całą szerokość ekranu. Wyglądało to paskudnie. Teraz maksymalna rozdzielczość zdjęć kontaktów to 720 × 720 pikseli, co przynosi zdecydowaną ulgę dla oczu.

Przed Androidem 4.1 i po nim

Android Beam nauczył się przesyłać zdjęcia

Ostatnie, o czym wspomnimy na tej stronie, nie dotyczy interfejsu użytkownika, a NFC. Obsługa tego standardu jest obecna w Androidzie od wersji 2.3 i od tamtej pory jest cały czas rozwijana. Android Beam pozwala na szybkie przesyłanie kontaktów, wiadomości, odnośników do stron internetowych itp. Począwszy od Androida 4.1 jest też możliwe szybkie przesyłanie zdjęć. Podobne rozwiązanie zaimplementowano wcześniej w Samsungu Galaxy S III i w Symbianie Belle. Działa to bardzo prosto: wystarczy wyświetlić jakieś zdjęcie, zetknąć ze sobą dwa urządzenia wyposażone w NFC i Bluetooth (no i Androida 4.1), a fotka zostanie automatycznie przesłana. Demonstruje to poniższy filmik:

Jest to naprawdę wygodne. Działa to tak samo w przypadku innych rzeczy, które można przesyłać dzięki Android Beam. Nie trzeba wybierać żadnych opcji ani przedzierać się przez menu. Po prostu stykamy ze sobą dwa urządzenia – i już.

2