artykuły

TP-Link PLC – test urządzeń do komunikacji poprzez sieć elektryczną

PLC – ethernet przez sieć elektryczną

50
6 września 2012, 09:36 Marcin Karbowniczek

Odmiany HomePlug PLC

Możliwości sieci HomePlug zależą od jej wersji. W pierwszej z nich, opracowanej w 2001 roku HomePlug 1.0, maksymalna teoretyczna szybkość transmisji wynosiła 14 Mb/s w warstwie fizycznej. Powstała też wersja HomePlug 1.0 Turbo, która w teorii umożliwia przyspieszenie transmisji do 85 Mb/s.

W 2005 roku uaktualniono standard, tworząc wersję HomePlug AV, która miała umożliwić strumieniowanie sygnałów VoIP i HDTV. „Zapewniono” przepustowość do 200 Mb/s, co po odjęciu narzutów przekłada się na około 80 Mb/s w warstwie MAC.

Najnowszą wersją standardu jest HomePlug AV2, która zapewnia gigabitową przepustowość, ale na rynku są też urządzenia zgodne z HomePlug AV usprawnione tak, by mogły komunikować się z szybkością do 500 Mb/s.Ważna jest też kwestia bezpieczeństwa, które w kolejnych odmianach standardu zapewniano na różne sposoby. Początkowo połączenie było szyfrowane kluczem 56-bitowym, ale począwszy od HomePlug AV używa się już 128-bitowego AES. Wbrew pozorom zastosowanie szyfrowania jest konieczne. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że transmisja kablowa jest znacznie mniej podatna na podsłuch niż komunikacja bezprzewodowa. W przypadku PLC trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że poszczególne sieci w bloku mieszkalnym są ze sobą fizycznie połączone. Wszystkie urządzenia znajdujące się w wystarczająco małej odległości od siebie i podłączone do tej samej fazy zasilania będą mogły się ze sobą komunikować, nawet jeśli będą w oddzielnych lokalach. Dopiero szyfrowanie i mechanizm łączenia urządzeń pozwalają tworzyć zamknięte sieci, do których dostęp mają tylko wskazane urządzenia PLC.

2