artykuły

Głośniki komputerowe kontra tradycyjny zestaw stereo. Który wybrać?

Dawid kontra Goliat?

46 4 września 2012, 19:40 Dawid Grzyb

Kolumny

Zapewne o wyjątkowości Pro-Jecta wielu z Was co nieco już wie. Ów producent ma nadzwyczaj bogatą ofertę związaną z audio. Obok multum gramofonów, kilku par słuchawek i różnego rodzaju kabli jest jeszcze cała gama niewielkich pudełek, tzw. boksów. Spełniają one różne funkcje: od DAC-ów, przedwzmacniaczy i odtwarzaczy kompaktowych aż po wzmacniacze strumieniowe i zwykłe, tunery itp. Wszystkie te urządzenia są zamknięte w minimalistycznych obudowach, które zmieszczą się na każdym biurku, więc określenie boksy wydaje się trafne. Na stronie producenta można nawet wybrać zestaw, który może się składać na przykład ze stacji dokującej do iPoda, wzmacniacza i skrzynek Speaker Box 5. Taka kombinacja wygląda naprawdę bardzo dobrze, także jakość wykonania nie zawodzi. Wykończenie na wysoki połysk, o ile nie jest przesadnie „plastikowe”, może się podobać. W piątkach zapewnia je foliowa okleina, notabene świetnie imitująca prawdziwe drewno. Jest perfekcyjnie nałożona. Mamy tylko jedno, drobne zastrzeżenie: skrzynki nie są wszędzie równe, co da się zauważyć, gdy sprzęt stanie na płaskiej powierzchni. Egzemplarz, który otrzymaliśmy do testów, to nie jest jedyny wariant kolorystyczny. Dostępne są jeszcze kolumny czarne i białe.

Pro-Ject Speaker Box 5 mają wyjątkowo prostą, wręcz klasyczną bryłę. Ot, prostopadłościan o typowych proporcjach, w dodatku nieprzecięty w żadnym miejscu płaszczyzną. Piątki to konstrukcja dwudrożna, pasywna, wentylowana od tyłu. Ich kształty niektórym mogą wydać się pospolite, ale taka jest koncepcja firmy. Nam się ten wszędobylski minimalizm bardzo podoba.

Plecionkowa membrana 130-milimetrowego średnio-nisko-tonowca ma wykonaną z tworzywa sztucznego pokrywkę przeciwpyłową. Element drgający osadzono w stalowym koszu za pomocą gumowego, dość elastycznego zawieszenia.

Przetwornik wysokotonowy ma jedwabną kopułkę. To częsty widok. Umieszczono go w stalowej płycie czołowej, co zwiększa wrażenie solidności.

Gniazdo terminali głośnikowych jest plastikowe, ale wyjątkowo solidne. Stalowe, pozłocone trzpienie zamontowano pod kątem, co sprawia, że dostęp do nich jest łatwiejszy. Wykonane z tworzywa sztucznego nakrętki też nie budzą zastrzeżeń: mają odpowiednią wielkość i łatwo się nimi operuje.

Tunel basrefleksu został umiejscowiony z tyłu skrzynki. Odrobinę niżej znalazło się miejsce dla tabliczki znamionowej.

Przy górnej krawędzi z tyłu kolumn zamontowano stalowe, gwintowane elementy. Dzięki nim piątki można przymocować do ściany. To naprawdę dobry pomysł, chociaż ukrycie przewodu sygnałowego może być trudne. W każdym razie producent zadbał o to, żeby w zestawie znalazły się niezbędne części.

Na spodzie każdej ze skrzynek przyklejono kilka piankowych podkładek. Zapewniają kolumnom stabilność i pełnią dodatkową, ochronną funkcję.

Niestety, połyskliwy lakier dość szybko się rysuje.

Produkt Pro-Jecta ma jedne z najsolidniejszych maskownic spośród tych, które widzieliśmy do tej pory. Wykonane są z grubej płyty MDF, która została pomalowana czarnym, matowym lakierem. Nie zabrakło też siatki z tworzywa sztucznego. Średnice przetworników oraz otworów w maskownicach pokrywają się. Sposób montażu osłon do kolumn jest bardzo wygodny i elegancki. Opiera się na wkomponowanych w nie magnesach, które przylegają do wkrętów utrzymujących przetworniki na swoich miejscach. Dzięki temu na frontach kolumn nie ma żadnych otworów.

Pro-Ject Speaker Box 5

Typ konstrukcji
pasywna, dwudrożna
Impedancja nominalna
8 omów
Czułość
86 dB
Pasmo przenoszenia
55 Hz – 20 000 Hz
Zalecana moc wzmacniacza
10–150 W
Masa 4,2 kg
Wymiary 228 mm × 228 mm × 200 mm
9