artykuły

Głośniki komputerowe kontra tradycyjny zestaw stereo. Który wybrać?

Dawid kontra Goliat?

46 4 września 2012, 19:40 Dawid Grzyb

DAC

NuForce uDAC-2 to dwa urządzenia w jednym: DAC, czyli konwerter sygnału cyfrowego na analogowy, oraz wzmacniacz słuchawkowy. Jest to najmniejsze tego typu urządzenie spośród tych, z którymi mieliśmy styczność. Nie przesadzimy, pisząc, że to maleństwo, nawet w porównaniu z niedużym modelem firmy Audinst, HUD-mx1. uDAC-2 to pancerny sprzęt, wręcz idealnie sprawdzający się w podróży w towarzystwie laptopa, ale na domowym biurku też jest dla niego miejsce.

NuForce uDAC-2 to wyjątkowo solidne i eleganckie urządzenie. Obudowa jest wykonana ze stali o matowej fakturze. Podobnie jak w potężniejszym Icon HDP oprócz wygrawerowanego logo producenta nie ma żadnych ozdób. Spasowanie poszczególnych elementów jest znakomite, widać, że producent przykłada się również do tańszych produktów. Obudowa to tylko kilka elementów: główny pojemnik z elektroniką w środku (DAC ESS Sabre, potencjometr ALPS), panele frontowy i tylny oraz aluminiowe pokrętło regulacji głośności.  

Front jest wyjątkowo skromny, wręcz skandynawsko minimalistyczny, ale koncepcja wizualna nie różni się od tej, w której projektowane są inne urządzenia NuForce'a. Przykręcony został do obudowy czterema wkrętami i stosunkowo łatwo go zdemontować. Po lewej stronie rzuca się w oczy analogowe pokrętło regulacji głośności i wyłącznik w jednym. Na prawo od niego zamontowano niewielką diodę, sygnalizującą działanie DAC-a. Przy prawej krawędzi znalazło się gniazdo słuchawkowe o średnicy 3,5 mm.

Tył najmniejszego DAC-a NuForce'a nie jest co prawda bogaty w złącza, ale dobrano je na tyle dobrze, że nikomu nie powinno niczego brakować. Para pozłoconych wyjść RCA to standard. Dzięki niej wyprowadzony został sygnał do wzmacniacza zintegrowanego Pioneera. Szkoda tylko, że potencjometr pozwala regulować ich głośność. Wolelibyśmy, żeby tor w przypadku gniazd go omijał, co mogłoby przełożyć się na poprawę brzmienia, wystarczyłaby regulacja głośności, którą zapewnia transport. Obok gniazd analogowych zamontowano wyjście cyfrowe; wybór padł na elektryczne, współosiowe. Niektórym może odrobinę przeszkadzać brak wyjścia optycznego, ale nie można mieć wszystkiego w tak miniaturowym urządzeniu, jakim jest uDAC-2. Do zasilania i przesyłania sygnału z komputera służy wejście USB typu B. 

Boki są idealnie gładkie. Sprzęt praktycznie się nie grzeje, więc nie wymaga radiatorów ani otworów.

NuForce uDAC-2

Rozdzielczość/ częstotliwość próbkowania

24 b / 192 kHz
Moc wyjściowa
80 mW na kanał przy 16 omach
Dynamika wyjścia analogowego 110 dB
Stosunek sygnału do szumu wyjścia analogowego > 98 dB
Zasilanie z portu USB
Tak
Wymiary 68 mm × 38 mm × 21 mm
11