artykuły

Głośniki komputerowe kontra tradycyjny zestaw stereo. Który wybrać?

Dawid kontra Goliat?

46 4 września 2012, 19:40 Dawid Grzyb

Wzmacniacz

Pioneer A-10-K to rasowy wzmacniacz zintegrowany. Oznacza to, że wewnątrz jednej obudowy zamontowano końcówki mocy oraz przedwzmacniacz, który odbiera sygnał ze źródła i dopasowuje go do nich. Oznacza to możliwość regulacji głośności. Dodatkowo przedwzmacniacze „integr”, ze względu na możliwość podłączenia wielu niezależnych źródeł, pozwalają wybrać jedno z nich, a wtedy przekierowują pochodzący z niego sygnał do wzmacniaczy i kolumn. Pisząc najprościej, jak tylko się da: wystarczy A-10-K, odtwarzacz empetrójek lub telefon komórkowy, kilka kabelków i kolumny, aby zaczęła grać muzyka. 

Bryła A-10-K to prostopadłościan o typowych, jak na układ zintegrowany, proporcjach. Urządzenie jest niewysokie, ale dość szerokie i głębokie. Jakość wykonania jest przyzwoita, chociaż plastikowe pokrętła oraz płyta frontowa mogłyby być wykonane z bardziej trwałych surowców. Niemniej zdajemy sobie sprawę, że w cenie niespełna 800 zł trudno o tak lubiane przez wszystkich aluminium. Przy takiej kwocie producent często musi iść na kompromis i nic się na to nie poradzi. Ale spasowanie poszczególnych elementów jest naprawdę niezłe: nic nie odstaje i nie trzeszczy.

Front jest wyjątkowo rozbudowany, ale właśnie tego się spodziewaliśmy. Przy lewej krawędzi zamontowano wyłącznik urządzenia ze zintegrowaną lampką sygnalizacyjną, a tuż poniżej – wejście słuchawkowe o średnicy 6,3 mm. Dalej umieszczono przycisk oznaczony jako Direct. Jego zadaniem jest skrócenie toru analogowego przez pominięcie regulatorów tonów niskich i wysokich oraz funkcji balansu kanałów. Użycie go sprawia, że dźwięk staje się odrobinę bardziej szczegółowy, ogólnie lepszy. Wyjścia głośników również wybiera się osobnymi przyciskami. Inny, Loudness, służy do podbijania skrajów pasma, gdy głośność jest mała. Dalej jest duże analogowe pokrętło regulacji głośności, kilka diod sygnalizujących aktywne wejście, a tuż poniżej – selektor wejść.   

Tył obfituje w gniazda i przyłącza. Po lewej zamontowano całą baterię wejść analogowych, a zaraz obok – przyłącza terminali głośnikowych. Blisko prawego górnego rogu znalazło się miejsce dla gniazda sieciowego. Spodziewaliśmy się czegoś w standardzie IEC, ale to drobnostka. Co najwyżej część audiofilów nie podłączy swoich drogich „sieciówek”.

Mnogość gniazd to standard we wzmacniaczach zintegrowanych. Na zdjęciu poniżej widać przyłącze uziemiające, a tuż pod nim – baterię wejść: gramofonowe, tunera, odtwarzacza płyt kompaktowych, pomocnicze, przeznaczone dla odtwarzaczy strumieniowych oraz dwie pary gniazd dla urządzenia nagrywającego. Sygnał z DAC-a firmy NuForce idzie przez AUX.

Gniazda przyłączy głośnikowych to dwie podwójne pary, umożliwiające bi-amping oraz podłączenie kolumn (w zależności od ich impedancji). To raczej standard wśród urządzeń zintegrowanych. Same terminale sprawiają wrażenie tandetnych, głównie za sprawą plastikowych nakrętek. Ale ponieważ kolumny z reguły podłącza się bardzo rzadko, jest to praktycznie bez znaczenia. Zresztą cena A-10-K jest niewygórowana i nie można od takiego sprzętu wymagać zbyt wiele.

Boki oraz góra wzmacniacza to jeden element, solidny kawał dość grubej blachy, wygiętej w kształt litery U. To rozwiązanie stosowane nie tylko w tanich „integrach” Pioneera, ale też w droższych modelach Denona, a nawet dużo wyżej ceniącego się Hegla. Aby dobrać się do środka urządzenia, wystarczy pozbyć się czterech wkrętów po bokach oraz dalszych pięciu z tyłu.

Wzmacniacz Pioneera ma dużo perforacji, zarówno z boku, jak i na górze. Niemniej sprzęt nie grzeje się aż tak mocno, by można było na nim coś usmażyć. To dobra wiadomość dla tych, którzy będą chcieli postawić na A-10-K na przykład monitor lub inny składnik systemu audio.

Większość elementów jest wentylowana od dołu, co jest dobrym rozwiązaniem.

Za stabilizację sprzętu odpowiadają plastikowe, przykręcane nóżki, w sumie cztery. Na ich najbardziej wystających elementach zostały przyklejone piankowe podkładki.

Pioneer A-10-K

Wymiary 435 mm × 128 mm × 360  mm
Masa
6,7 kg
Moc RMS
50 W na kanał przy 4 omach
Pasmo przenoszenia
20 Hz – 20 000 Hz
10