artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Poradnik początkującego tabletowego zakupowicza – na co zwrócić uwagę?

W przypadku najtańszych konstrukcji jest bardzo ważne, aby tablet miał Androida 4.0. Jest to swoista gwarancja w miarę dopracowanego systemu i przyzwoitych parametrów. Wszystkie tablety wyposażone w nowy system operacyjny zapewniają płynne odtwarzanie filmów, przeglądanie zdjęć, internetu, jak i płynną animację w większości popularnych gier. Oczywiście, występują różnice w wydajności – o tych możecie przeczytać na stronie z testami w aplikacjach użytkowych i grach.

Ekran – koniecznie pojemnościowy

Drugą ważną rzeczą jest wyświetlacz. Należy pamiętać, by był to ekran pojemnościowy, a nie rezystancyjny. Ten pierwszy nie wymaga już rysika ani długich paznokci, jest dużo wygodniejszy i łatwiejszy w obsłudze – dokładnie tak jak w nowoczesnych smartfonach. Warto zwrócić uwagę także na rozdzielczość ekranu. Większość tabletów z przedziału cenowego 300–500 zł wyposażona jest w ekrany 7-calowe o rozdzielczości 800 × 480. Zdarzają się jednak rodzynki o większej rozdzielczości. Trudno jednak oczekiwać cudów – taki ekran zapewni słabszą jakość obrazu: gorsze kolory, mniejsze kąty widzenia, mniejszą jasność. Niestety, pozostałe cechy ekranu nie są z reguły ujęte w podstawowych danych technicznych, a właśnie na nich czynione są duże oszczędności. Mowa o kątach widzenia, które im są większe, tym są lepsze, bo łatwiej pokazać komuś film czy zdjęcia.

Istotnym parametrem ekranu jest jego maksymalna jasność. Ogólnie rzecz biorąc, duża maksymalna jasność oznacza dobrą widoczność, gdy na wyświetlacz pada sporo światła, czyli na przykład w słoneczną pogodę poza budynkiem. Pod koniec opisu każdego tabletu zawsze podajemy wynik pomiaru maksymalnej jasności, wyrażany w nitach. Wartości poniżej 200 nt trzeba traktować jako bardzo słabe: na takim ekranie w słoneczny dzień praktycznie nic nie widać. Wartości między 200 nt a 300 nt również nie są najlepsze, ale nawet w niesprzyjających warunkach już da się coś zobaczyć. Dopiero powyżej 350 nt można liczyć na przyzwoitą widoczność niezależnie od oświetlenia.

HDMI, USB i inne

Jeśli tablet ma być podłączany do zewnętrznego ekranu (na przykład telewizora), musi być wyposażony w złącze HDMI. Warto przy tym sprawdzić, czy do zestawu jest dołączona przejściówka z mini-HDMI na typowe, duże złącze. W przeciwnym razie trzeba będzie stosowną przejściówkę dokupić, ewentualnie wyposażyć się w odpowiedni przewód z końcówką mini-HDMI. To samo dotyczy portu USB – bez niego nie da się podłączyć tabletu do komputera ani użyć pendrive'a czy modemu 3G.

Ilość wbudowanej pamięci

Jest to ważny parametr, gdyż mówi o ilości dostępnego miejsca na pliki oraz programy. Na szczęście można go bardzo łatwo poprawić, kupując kartę SD (około 35 złotych za 16 GB oraz od około 75 złotych za 32 GB).

Akumulator

Jeśli tablet ma możliwie długo działać bez ładowania, to jest to parametr, o który warto zapytać sprzedawcę. W najtańszych modelach pojemność ogniw to 3–4 tys. miliamperogodzin. Te mniej pojemne zapewniają około czterech godzin bez ładowania, a te drugie – około sześciu.

Jakość wykonania – sprawdź ją w sklepie

Jeśli istnieje taka możliwość, należy sprawdzić, czy kupowany tablet jest w pełni sprawny. Niestety, w przypadku najtańszego sprzętu rozrzut jakościowy jest bardzo duży i można dostać bubel, a niektóre modele są po prostu niedbale zaprojektowane. Warto zwrócić uwagę na to, czy czujniki dotyku nie wariują w czasie ładowania urządzenia, czy pukanie w obudowę i wyginanie jej nie powoduje pojawiania się „fal” na ekranie, czy podświetlenie jest w miarę równomierne i czy cała powierzchnia wyświetlacza odczytuje dotyk. Warto przy tym pamiętać, że kupując za pośrednictwem internetu, mamy możliwość oddania nieużywanego sprzętu w terminie 10 dni od chwili zakupu!

Który tablet jest wart uwagi?

Na kolejnych stronach znajdują się opisy wszystkich 21 tabletów. Zainteresowanych wydajnością urządzeń odsyłamy na osobną. Możecie też obejrzeć test jakości ekranów oraz pomiary czasu działania. W podsumowaniu zamieściliśmy polecane przez siebie modele.

5