artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Jak skopiować pliki do pamięci tabletu?

Aby móc przenosić dane do tabletu, wystarczy go podłączyć kablem USB do komputera. Jest on wtedy wykrywany jako pendrive, więc kopiowanie plików jest dziecinnie proste. Większość tabletów wyposażona jest też w czytnik kart pamięci mikro-SD. W takim przypadku wystarczy umieścić dane właśnie na tej karcie i później umieścić ją w tablecie.

Ile danych zmieści się w tablecie?

Każdy tablet ma w standardzie jakąś ilość pamięci wbudowanej. W modelach kosztujących 300–500 zł zwykle wynosi ona 4 GB lub 8 GB. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w praktyce dostaje się tego miejsca mniej, bo część jest zarezerwowana dla aplikacji i systemu operacyjnego. Informacje o dostępnej ilości pamięci zamieszczamy na stronach poświęconych poszczególnym urządzeniom. Co ważne, możliwe jest bardzo proste i dość tanie powiększenie tej pamięci. Praktycznie wszystkie są wyposażone w czytnik kart mikro-SD. Stosowne nośniki o pojemności 16 GB można kupić już za mniej więcej 30 zł, a 32 GB – za mniej więcej 75 zł. Natychmiast po włożeniu takiej karty do tabletu można wykorzystać całą jej pojemność.

Facebook, Google+ oraz Twitter

Serwisy społecznościowe są obsługiwane przez wyspecjalizowane aplikacje, które trzeba doinstalować. Wówczas pojawia się stały dostęp do wszystkich informacji wyświetlających się na tablicy.

Gry – w wersji na tablety powstają setki gier

Któż nie słyszał o Angry Birds? Na tablet można pobrać dosłownie tysiące różnych gier. Coraz częściej w wersji przeznaczonej do takich urządzeń wydaje się stare hity z pecetów, takie jak Grand Theft Auto 3, Baldur's Gate czy Max Payne. Trzeba jednak pamiętać, że część z nich ma wysokie wymagania sprzętowe. Który tablet lepiej sobie poradzi z nowymi grami? Niestety, tych informacji nie wyczytamy w danych technicznych. Wydajność zależy bowiem przede wszystkim od szybkości układu graficznego. Testy tabletów wykonane pod kątem gier zamieściliśmy na osobnej stronie.

Aplikacje – skąd je wziąć?

Głównym źródłem oprogramowania dla tabletów z Androidem jest Google Play Store. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonkę, i uruchamia się aplikacja pozwalająca wybierać programy, które są wygodnie podzielone na kategorie. Właśnie tutaj można znaleźć te wszystkie Facebooki, pakiety biurowe, odtwarzacze multimediów, gry itp. Najpierw jednak trzeba utworzyć konto Google albo zalogować się na już istniejące konto Gmail. Instalowanie programów jest dziecinnie proste i nikt nie powinien mieć z tym problemów.

Część pozycji jest płatna. Aby którąś kupić, wystarczy podpiąć swoją kartę kredytową lub debetową. Polecamy jednak ustawić dzienny limit transakcji na coś innego niż zero ;)

Tablet jako nawigacja satelitarna

Żeby można było w ten sposób użyć tabletu, musi mieć on zintegrowany moduł GPS. Niestety, w najtańszym sprzęcie występuje on bardzo rzadko; w dzisiejszej stawce znalazł się tylko jeden taki model. Oprócz tego potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie z mapami. W standardzie wszystkie tablety mają mapy i system nawigacji Google Maps. Ten drugi, choć jest darmowy, wymaga do działania połączenia z internetem, za pomocą którego dostarczane są mapy, a to już oznacza koszt zależny od cennika operatora. Można jednak kupić lub pobrać darmowe wersje programów, którym nie jest to potrzebne i które mają dość znajomo brzmiące nazwy, takie jak Automapa, Mapa Map czy TomTom.

4