artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Poradnik początkującego tabletowego zakupowicza

Chcesz kupić tablet, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę i co można na nim zrobić? Oto co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do sklepu.

Czym jest tablet i do czego on służy?

O tablecie można myśleć jak o przerośniętym smartfonie, który jest wyspecjalizowany w odtwarzaniu multimediów i surfowaniu po internecie. Smartfonowe korzenie widoczne są w systemach operacyjnych: iOS (znanym z iPhone'ów) oraz Androidzie. W tym artykule skupiamy się na urządzeniach z Androidem, ponieważ tylko ten system jest stosowany w tanim sprzęcie.

Co można z tym zrobić?

Praktyka i różne statystyki pokazują, że najczęstsze sposoby użytkowania tabletów to przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych, sprawdzanie poczty elektronicznej i granie. W drugiej kolejności należy wymienić multimedia (czyli oglądanie filmów i słuchanie muzyki) i czytanie e-książek.

Jak to działa w praktyce?

Czas potrzebny do nauczenia się obsługi tabletu jest znacznie krótszy niż w przypadku typowo biurkowych systemów operacyjnych, takich jak MS Windows. Od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka jest dostępna bardzo funkcjonalna przeglądarka internetowa, która wyświetla strony prawie tak samo jak zwykły komputer. Poza tym można zainstalować mobilną odmianę Chrome, Firefoksa lub Opery. Wiele witryn umie już rozpoznać, że są wyświetlane na ekranie tabletu, i wtedy ładuje się wersja, która jest lepiej przystosowana do obsługi dotykiem. 

Jak uzyskać połączenie z internetem?

Każdy tablet ma zintegrowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest łączenie się z bezprzewodowymi sieciami domowymi (wymagany jest router) lub też publicznymi hotspotami. Inną opcją jest użycie wbudowanego modemu 3G (niestety, mają go raczej tylko droższe tablety). Wówczas dostawcą internetu jest jeden z operatorów sieci komórkowych. Oczywiście, jest możliwe podłączenie zewnętrznego modemu 3G typu USB, trzeba jednak pamiętać o tym, że poszczególne tablety współpracują z wybranymi urządzeniami. Warto więc wcześniej to sprawdzić.

A co z pocztą?

Obsługa poczty również jest bardzo wygodna. Zapewnia ją wbudowany klient wiadomości elektronicznych, który potrafi obsłużyć dowolną skrzynkę, nawet korporacyjne konta Exchange. Użytkownicy usługi Gmail są trochę uprzywilejowani: dostają oddzielną, dużo bardziej rozbudowaną aplikację obsługującą związane z nią skrzynki.

Tablety świetnie nadają się do oglądania filmów, zdjęć i słuchania muzyki

Nawet najtańsze urządzenia radzą sobie z wszystkimi popularnymi formatami plików wideo (nawet tymi w jakości Full HD 1080p), zdjęć w wysokiej rozdzielczości i audio. Film odtwarzany jest płynnie, a po zainstalowaniu bardziej zaawansowanego programu można wczytać napisy, jak również wybrać ścieżkę dźwiękową. Trzeba pamiętać, że wbudowane głośniki z reguły są mizernej jakości, ale nie ma żadnych przeszkód, by podłączyć słuchawki do wyjścia audio i cieszyć się jakością porównywalną z tą, którą zapewnia większość wbudowanych kart dźwiękowych w laptopach czy komputerach stacjonarnych. Przeglądanie zdjęć na tablecie jest nawet wygodniejsze!

Film z tabletu można również odtworzyć na dużym TV – nawet takim o przekątnej ekranu 60 cali lub większym – bez strat w jakości obrazu. Jest to możliwe, gdyż większość tabletów wyposażona jest w port HDMI, za pomocą którego łączą się z ekranem. Jednak konieczne jest dokupienie specjalnego kabla (w tabletach występuje gniazdo mini-HDMI) lub przejściówki do posiadanego już przewodu.

Rozmowy i wideorozmowy, na przykład przez Skype'a

Niemal wszystkie tablety, nawet te najtańsze, są wyposażone w aparat fotograficzny oraz kamerkę, która pozwala robić zdjęcia oraz nagrywać filmy. Zestaw w postaci mikrofonu, głośników oraz kamerki umożliwia więc prowadzenie rozmów i wideorozmów, dokładnie tak samo jak typowy komputer. Co ważne, wymaga to jedynie połączenia z internetem i nie oznacza dodatkowych kosztów. W przypadku każdego tabletu opisaliśmy jakość nagrywania wideo; stosowne informacje znajdziecie na poszczególnych stronach.

Bateria – ile czasu można pracować bez ładowania?

Najtańsze urządzenia są zdolne do nieprzerwanego działania podczas przeglądaniu internetu przez trzy–cztery godziny, a te nieco droższe mogą to robić nawet sześć godzin. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że tablet, gdy tylko zostaje odłożony (nie jest używany), przechodzi w tryb czuwania, w którym to może działać nawet dwa lub trzy dni! Co ważne, w przeciwieństwie do uśpionego laptopa poinformuje on na przykład o nadejściu nowej poczty czy nowej wiadomości na Facebooku. Innymi słowy, można go używać po dwie–trzy godziny dziennie przez, powiedzmy, dwa dni, ale cały czas być „online”. 

3