artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Yarvik GoTab Velocity 264

Alfabet zdecydował, że na ostatniej stronie znalazł się produkt firmy Yarvik, Velocity 264.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 191 × 122 × 13 mm
Modem 3G
Nie
Masa 365 g GPS Nie
Ekran 7 cali, 800 × 480 Bluetooth Nie
SoC
(CPU + GPU)
Boxchip A10
1,2 GHz Cortex-A8 + Mali 400-MP
HDMI Tak
RAM
512 MB (307 MB dla aplikacji) Host USB
Tak
Pamięć wbudowana

4 GB (1,94 GB na dane)
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat 0,3 MP z przodu, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 4200 mAh Dodatki
ładowarka, kabel USB, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB

Pod względem wymiarów i masy tablet ten jest dość przeciętny, czyli nie przeszkadzają one w obsłudze urządzenia, ale chciałoby się, aby 7-calowiec był trochę mniejszy i lżejszy. Mimo wszystko trzyma się go w dłoniach wygodnie. Jego obudowa jest sztywna i wygląda na wytrzymałą, nie wydaje z siebie żadnych niepokojących dźwięków i nie można się przyczepić co do spasowania elementów. W czasie testów uciskowych nie zauważyliśmy efektu falowania ekranu, co jest dla nas istotną zaletą. Jakość wykonania jest po prostu przyzwoita i jedyne, co nam przeszkadza, to błyszcząca tylna powierzchnia, którą ciągle trzeba czyścić i która będzie się szybko pokrywała zarysowaniami. 

Niestety, nie uniknięto typowego błędu w postaci umieszczenia wszystkich ważniejszych złączy na lewej krawędzi urządzenia. Z tego powodu trudno jest korzystać z niego w czasie ładowania albo po podłączeniu kabla HDMI. Na szczęście problemy te nie dotyczą wyjścia słuchawkowego, które zamontowano na tyle wysoko, że zasłonić je mogą jedynie nadnaturalnie duże dłonie. Z prawej strony górnej krawędzi znajdują się przyciski regulacji głośności i guzik blokady ekranu. Ich aktywowanie obwieszcza wyraźny odgłos kliknięciem, dzięki czemu nie ma się wątpliwości, czy już zadziałały czy jeszcze trzeba je docisnąć. Widok prawej strony frontu jest dość niecodzienny, bo Velocity to jedyny tablet w dzisiejszym teście, który ma mechaniczne przyciski funkcyjne. Jak zapewne się domyślacie po przeczytaniu wcześniejszych stron, nie jesteśmy zwolennikami umieszczania w tym miejscu dotykowych, bo bardziej przeszkadzają, niż pomagają, a tradycyjne potrafią być całkiem użyteczne. Tym bardziej że „Wstecz” został lekko oddzielony od reszty i znalazł się w miejscu, w którym przeważnie kładzie się kciuk, dzięki czemu korzysta się z niego bardzo wygodnie. System operacyjny nie sprawił nam żadnych problemów, ekran okazał się przyjazny palcom, przez co szybko i precyzyjnie odczytywał dotyk, a wbudowany głośnik jest w miarę przyzwoity i wystarcza do tego, aby obejrzeć klip wideo albo uruchomić grę bez konieczności podłączania słuchawek.

Tablet firmy Yarvik na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale w czasie użytkowania okazuje się, że niczym szczególnie nie zawodzi i nie denerwuje. Jest to w miarę solidnie wykonany sprzęt, którego dodatkowym atutem jest przyzwoity czas działania.


Testy
Miejsce w rankingu wydajności
7
Miejsce w rankingu akumulatora
1
Maksymalna jasność wyświetlacza 250
Sprzętowa obsługa multimediów
bezproblemowa do 1080p H.264 High Profile
Yarvik GoTab Velocity 264
Zalety
  • W miarę solidna i sztywna obudowa
  • Tradycyjne przyciski systemowe
  • Host USB
  • Wyjście HDMI
  • Przyzwoity czas działania
  • Brak większych wad
Wady
  • Błyszcząca, śliska i szybko niszcząca się obudowa
Do testów dostarczył:Yarvik
Cena w dniu publikacji (z VAT):430 zł
27