artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Modecom FreeWay Tab 7.0

Teraz czas na trochę nietypowy sprzęt. Modecom FreeWay Tab 7.0 jest określany przez producenta jako... system nawigacji samochodowej, a nie tablet. Wynika to głównie z tego, że jest to jedyny model w naszym zestawieniu, który został wyposażony w moduł GPS, a ponadto w standardowej konfiguracji jest sprzedawany z licencją na aplikację MapaMap. Co prawda cena lekko przekracza założenia początkowe (około 550 zł), ale ze względu na jego wyposażenie i wyjątkowość (bo jest jednym z najtańszych tabletów z GPS) postanowiliśmy go przetestować.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 192,4 × 118,9 × 11,5 mm
Modem 3G
Nie
Masa 360 g GPS Tak
Ekran 7 cali, 800 × 480 Bluetooth Nie
SoC
(CPU + GPU)
Allwinner A10
1 GHz Cortex-A8 + Mali 400-MP
HDMI Tak
RAM
512 MB (307 MB dla aplikacji) Host USB
Tak
Pamięć wbudowana

8 GB (5,94 GB na dane)
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat 0,3 MP z przodu, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 3300 mAh Dodatki
ładowarka, kabel USB, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB, ładowarka samochodowa, uchwyt samochodowy, licencja na MapaMap

Pierwszy kontakt z tym tabletem jest pozytywny. Sprawia on wrażenie solidnego sprzętu, a większa część obudowy jest pokryta miłym w dotyku tworzywem (choć tworzywo tego typu ma skłonność do odpadania po kilku miesiącach użytkowania, ale tego nie mogliśmy zweryfikować). Warto także wspomnieć, że jest to jeden z niewielu tanich tabletów, których front jest wykonany ze szkła, a nie z plastiku. Jedyne nasze zastrzeżenia dotyczą sztywności obudowy, którą da się dość łatwo wygiąć, co powoduje „falowanie” ekranu, ale w czasie normalnego użytkowania raczej nie będzie to przeszkadzało. Nie dostrzegliśmy żadnych problemów z czułością i precyzją warstwy dotykowej ekranu, ponadto nie wariowała w czasie ładowania. 

Sprzęt początkowo pojawił się z Androidem 2.3, a aktualizację do Androida 4.0 dostał stosunkowo niedawno. Dlatego na obudowie można znaleźć kilka przycisków systemowych, na szczęście są mechaniczne i znajdują się w przemyślanych miejscach. Najczęściej korzysta się z tego na prawo od ekranu, który wywołuje ekran domowy. Jest duży, prostokątny i wciska się bardzo miękko i przyjemnie. Po prawej stronie górnej krawędzi zamontowano przyciski cofania i wywoływania menu kontekstowego. Początkowo mogą się one mylić z regulacją głośności (której dziwnym trafem zabrakło, więc trzeba się posługiwać ekranem ustawień systemu), ale po pewnym czasie okazują się dość przydatne, a przy tym po prostu nie przeszkadzają, co jest ich wielką zaletą. Wszystkie złącza znalazły się na prawej krawędzi obudowy. Jest tam wyjście HDMI (w wersji mikro), wyjście słuchawkowe (niestety, trafiło w najgorsze możliwe miejsce: słuchawki utrudniają wygodne korzystanie ze sprzętu), port USB (oczywiście z funkcją hosta) i slot na kartę mikro-SD. Obok nich zmieszczono przycisk blokady systemu, mały, wygodny, o wyraźnym momencie zadziałania. Głośnik wbudowano w prawym dolnym rogu z tyłu obudowy. Nie jest to może najlepsze miejsce, ale dłoń raczej nie będzie go zasłaniać. Jest on dość głośny i brzmi przyzwoicie, co jest istotne ze względu na głosowe komunikaty systemu nawigacji. Zauważyliśmy jednak dość poważny problem: system operacyjny lubi czasem zrestartować się bez ostrzeżenia.

Nie jest łatwo stworzyć porządny i zarazem tani tablet, bo trzeba rozsądnie dobrać miejsca, w których nastąpią cięcia kosztów. Naszym zdaniem w tym przypadku poczyniono je tam gdzie trzeba. Da się znaleźć sprzęt, który w tej cenie ma więcej pamięci operacyjnej, większą rozdzielczość ekranu albo wytrzymuje dłużej bez ładowania. Ale moduł GPS, jakość wykonania, przydatne dodatki i ogólnie brak problemów związanych z użytkowaniem, co jest rzadkością na tej półce, z nawiązką rekompensują pozorną przeciętność i powodują, że sprzęt jest wart swojej ceny. Gdyby tylko udało się jakąś aktualizacją naprawić losowe restarty systemu...


Testy
Miejsce w rankingu wydajności
5
Miejsce w rankingu akumulatora
8
Maksymalna jasność wyświetlacza 265
Sprzętowa obsługa multimediów
bezproblemowa do 1080p H.264 High Profile
Modecom FreeWay Tab 7.0
Zalety
 • Przyzwoita jakość wykonania
 • Szklany front
 • Host USB
 • Wyjście HDMI
 • Moduł GPS
 • Licencja na MapaMap
 • Ładowarka i uchwyt samochodowy w zestawie
 • Generalnie w miarę bezproblemowe działanie
Wady
 • Przeciętna specyfikacja
 • Położenie wyjścia słuchawkowego
 • Brak przycisków regulacji głośności
 • Losowe restarty systemu
 • W tej cenie chciałoby się mieć trochę lepszy czas działania
Do testów dostarczył:Modecom
Cena w dniu publikacji (z VAT):550 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
347 zł
Presto
349 zł
MediaExpert
359 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
22