artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Manta PowerTab MID08

Drugi model Manty jest znacznie tańszy, pomimo cyfry w nazwie. MID08 można kupić już za 250 zł, czyli jest to jeden z najtańszych tabletów z Androidem 4.0.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 194 × 120 × 12 mm
Modem 3G
Nie
Masa 300 g GPS Nie
Ekran 7 cali, 800 × 480 Bluetooth Nie
SoC
(CPU + GPU)
Boxchip A13
1 GHz Cortex-A8 + Mali 400-MP
HDMI Nie
RAM
512 MB (354 MB dla aplikacji) Host USB
Tak
Pamięć wbudowana

4 GB (1,54 GB na dane)
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat 0,3 MP z przodu, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 3000 mAh Dodatki
ładowarka, kabel USB, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB

Szybko się dostrzega, że jest to nie tylko jeden z tańszych tabletów, ale też jeden z lżejszych, dzięki czemu właściwie nie czuć, że coś jest w rękach. Łatwo się domyślić, że ta lekkość wynika z budowy i użytych materiałów. Czarny, błyszczący plastik nie grzeszy wytrzymałością i dokładnością spasowania, mimo to ogólna jakość wykonania wcale nie jest fatalna; nie zauważyliśmy większych wpadek, takich jak szpary między ramką a wyświetlaczem albo słabo trzymające zatrzaski. Co prawda można się przyczepić do „falującego” ekranu, ale problem występuje tylko po mocnym ściśnięciu lub skręceniu obudowy, więc w trakcie normalnego użytkowania raczej nie powinno to przeszkadzać. Z tabletu da się korzystać, co samo w sobie jest sporym osiągnięciem w sprzęcie kosztującym mniej niż 250 zł.

Jedną z pierwszych zauważalnych ofiar cięcia kosztów jest port HDMI, którego próżno szukać na obudowie MID08. Na szczęście nie zabrakło slotu na kartę mikro-SD i portu USB z funkcją hosta, dzięki której można podłączać różne urządzenia przez USB. Najważniejsze złącza umieszczono dość tradycyjnie: na prawym brzegu obudowy, gdzie, również dość tradycyjnie, kłócą się z dłonią użytkownika. Przyciski zamontowano z prawej strony górnej krawędzi: ten służący do blokowania sprzętu jest umieszczony w idealnym miejscu i palec wskazujący prawej dłoni nie ma żadnego problemu z jego obsługą, natomiast regulacja głośności wydała nam się trochę zbyt odsunięta. Całkiem przydatny okazuje się okrągły przycisk domowy na prawo od wyświetlacza. Użycie go, jak sama nazwa wskazuje, od razu przenosi do ekranu domowego. Ma on bardzo wyraźny skok, a moment zadziałania obwieszcza bardzo wyraźnym odgłosem, więc raczej nie da się go wcisnąć przypadkiem.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda i działa dość standardowo i trudno się doszukać jakiejś wyraźnej wpadki, ale po kilku minutach zauważa się spore problemy z czułością i precyzją warstwy dotykowej. Jest to szczególnie dokuczliwe przy krawędziach i w rogach wyświetlacza, gdzie można się natknąć na martwe strefy, które na przykład znacznie utrudniają zamknięcie karty przeglądarki. Bywa to naprawdę irytujące i nie da się tego wytłumaczyć niską ceną urządzenia, ponieważ niezależnie od tego, ile nowy gadżet kosztuje, chciałoby się, aby przynajmniej działał, a zachowanie czujników dotyku w niektórych miejscach ma z działaniem niewiele wspólnego.


Testy
Miejsce w rankingu wydajności
15
Miejsce w rankingu akumulatora
13
Maksymalna jasność wyświetlacza 135
Sprzętowa obsługa multimediów
bezproblemowa do 1080p H.264 High Profile
Manta MID08
Zalety
  • Jeden z najtańszych tabletów z Androidem 4.0
  • Znośna specyfikacja i nie najgorszy czas działania (jak na tę cenę)
  • Bardzo lekki
  • Host USB
Wady
  • Błyszcząca i łatwo brudząca się obudowa
  • Problemy z ekranem dotykowym
  • Zjawisko „pływania” ekranu
  • Mała maksymalna jasność ekranu
Do testów dostarczył:Manta
Cena w dniu publikacji (z VAT):240–250 zł
20