artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Lark FreeMe 70.6

Lark FreeMe 70.6 to najmniejszy i najlżejszy tablet z tego zestawienia, co jest po części zasługą tego, że jest to jedna z nowszych konstrukcji, tworzonych od razu z myślą o Androidzie 4.0.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 181 × 122 × 11 mm
Modem 3G
Nie
Masa bd.
GPS Nie
Ekran 7 cali, 800 × 480 Bluetooth Nie
SoC
(CPU + GPU)
Boxchip A10
1 GHz Cortex-A8 + Mali 400-MP
HDMI Nie
RAM
512 MB (354 MB dla aplikacji) Host USB
Tak
Pamięć wbudowana

4 GB (2,04 GB na dane)
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat 0,3 MP z przodu, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 3500 mAh Dodatki
ładowarka, kabel USB, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB

Ramki ekranu zostały zredukowane do absolutnego minimum pozwalającego wygodnie trzymać na nich kciuki. Szybko przyzwyczailiśmy się do niewielkich wymiarów i masy tabletu, przez co wszystkie inne wydawały nam się duże i nieporęczne. Lark 70.6 pokazuje, jak powinny wyglądać wszystkie 7-calowe konstrukcje i jak wiele można zyskać, rezygnując ze zbędnych przycisków systemowych. Niestety, za tym wszystkim nie poszła jakość wykonania. Obudowa, oprócz tego, że wygląda nieciekawie, nie należy do najsztywniejszych i najwytrzymalszych. Wykorzystane plastiki są cienkie i łatwo uginają się pod naciskiem. Spasowanie elementów również nie jest najlepsze i widać w kilku miejscach, że ramka ekranu odstaje od jego powierzchni. Tablet od pierwszego spojrzenia i dotknięcia sprawia wrażenie bardzo taniego i trochę tandetnego, co każe zwrócić wzrok w kierunku większej i cięższej konkurencji. Dodatkowym problemem jest „falowanie” ekranu blisko lewego dolnego rogu, choć występowanie tego efektu tylko w jednym miejscu i tak jest sukcesem na tle wielu rywali ;)

Z drugiej strony jest to jeden z niewielu tabletów w tym przedziale cenowym, w którym nie można się zbytnio przyczepić do ergonomii. Wspominaliśmy już, że bardzo nam się podobają jego rozmiary i masa, ale oprócz tego wszystkie przyciski, złącza, a nawet głośnik są umieszczone w takich miejscach, w których nie przeszkadzają, nie są zasłonięte i korzysta się z nich wygodnie. Przycisk blokady urządzenia znajduje się w idealnym miejscu: na prawej stronie górnej krawędzi obudowy (obok portu USB i złącza ładowarki), gdzie bardzo łatwo go dosięgnąć palcem wskazującym. Regulację głośności, dostępną na prawym boku, łatwo obsłużyć kciukiem. Słuchawki można podłączyć w prawym górnym rogu. Wreszcie ktoś pomyślał podczas prac projektowych...

Nie stwierdziliśmy żadnych niedostatków precyzji i czułości ekranu, przyciski działają tak, jak powinny, głośnik nie jest zbyt głośny, ale wystarcza w większości sytuacji, a Google Play Store współpracuje ze sprzętem jak należy i nie natknęliśmy się na żadne problemy z instalowaniem i wyszukiwaniem aplikacji. Ogólnie jest więc całkiem nieźle i przełknąć trzeba przede wszystkim niezbyt dobre wykonanie.


Testy
Miejsce w rankingu wydajności
12
Miejsce w rankingu akumulatora
16
Maksymalna jasność wyświetlacza 205
Sprzętowa obsługa multimediów
1080p H.264 Main Profile, problemy z bardziej zaawansowaną kompresją
Lark FreeMe 70.6
Zalety
  • Lekka i mała obudowa
  • Host USB
  • Cena
  • Wygodnie rozmieszczone złącza i przyciski
Wady
  • Jakość wykonania
  • Falowanie ekranu
  • Problemy z ekranem dotykowym w czasie ładowania urządzenia
Do testów dostarczył:Lark
Cena w dniu publikacji (z VAT):290 zł
16