artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Lark FreeMe 70.2S

Lark to jeden z bardziej rozpoznawalnych producentów tanich tabletów, w którego ofercie można również znaleźć kilka urządzeń z Androidem 4.0. Sprzęt, niestety, nie zrobił na nas zbyt dobrego wrażenia.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 200,5 × 125 × 13 mm
Modem 3G
Nie
Masa bd. GPS Nie
Ekran 7 cali, 800 × 480 Bluetooth Nie
SoC
(CPU + GPU)
Boxchip A10
1 GHz Cortex-A8 + Mali 400-MP
HDMI Tak
RAM
512 MB (306 MB dla aplikacji) Host USB
Tak (pełnowymiarowy port USB)
Pamięć wbudowana

4 GB (2,04 GB na dane)
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat 0,3 MP z przodu, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 3500 mAh Dodatki ładowarka, kabel USB

Jednym z większych problemów jest jakość wykonania, która jest po prostu kiepska. Jest to jedno z grubszych urządzeń, wykonane głównie z błyszczącego czarnego plastiku. Kilka chwil spędzonych na oględzinach i opukiwaniu obudowy ujawnia sporo niedoróbek: kiepskie spasowanie elementów, nierówne krawędzie, szpary, uginający się ekran (po wciśnięciu go przy górnej krawędzi pojawia się spory prześwit, przez który można oglądać wnętrze urządzenia) i kilka innych grzeszków konstrukcyjnych. 

Część z nich jest związana z ergonomią. Wszystkie złącza zostały umieszczone na prawej krawędzi urządzenia, co jest dość typowym problemem, ale w większości przypadków wyjście audio zostaje zamontowane na tyle wysoko, że podłączenie słuchawek nie przeszkadza w wygodnym trzymaniu tabletu. Tym razem jest inaczej. Wbudowany głośnik jest prawie cały czas zasłonięty dłonią, co niezbyt pomaga mu w wydawaniu z siebie czystego i głośnego dźwięku. Trochę topornie działające przyciski systemowe trafiły na prawą stronę górnej krawędzi. Dwa z nich wyglądają jak regulacja głośności, ale... służą do czegoś zupełnie innego: cofania i wywoływania menu kontekstowego. Jest to osobliwe i całkowicie nieintuicyjne rozwiązanie, choć można się z czasem przyzwyczaić. Listę niedostatków zamyka to, że nasz egzemplarz miał zauważalne problemy z precyzją odczytywania dotyku, i to, że sprzęt uzyskał jeden z najgorszych wyników w testach akumulatora. Właściwie na plus zapisał się jedynie brak zjawiska „pływania” wyświetlacza i użycie pełnowymiarowego portu USB. 


Testy
Miejsce w rankingu wydajności
9
Miejsce w rankingu akumulatora
19
Maksymalna jasność wyświetlacza 215
Sprzętowa obsługa multimediów
bezproblemowa do 1080p H.264 High Profile
Lark FreeMe 70.2S
Zalety
  • Pełnowymiarowy port USB
Wady
  • Cichy głośnik
  • Problemy z precyzją odczytywania dotyku
  • Jakość wykonania
  • Stosunkowo duży i ciężki
  • Błyszczący plastik szybko przyciąga rysy i brud
Do testów dostarczył:Lark
Cena w dniu publikacji (z VAT):320 zł
15