artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

Kruger & Matz KM0711

Firma Kruger & Matz jest znana głównie ze sprzętu audio, ale teraz próbuje swoich sił w tworzeniu tabletów. To pierwsze podejście.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 198 × 113 × 13 mm
Modem 3G
Nie
Masa ~360 g GPS Nie
Ekran 7 cali, 800 × 480 Bluetooth Nie
SoC
(CPU + GPU)
Rockchip 2918
1,2 GHz Cortex-A8 + Vivante GC800
HDMI Tak
RAM
1 GB (800 MB dla aplikacji) Host USB
Tak
Pamięć wbudowana

4 GB (1,64 GB na dane)
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat 0,3 MP z przodu, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora ~3200 mAh Dodatki
ładowarka, kabel USB, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB, słuchawki

Wyglądem sprzęt nie przypomina żadnego innego tabletu. Jego czarna obudowa jest wizualnie dość toporna (choć niektórym mogą się podobać takie surowe kształty), ale nie można jej odmówić solidności. Trzeba się nieźle wysilić, żeby coś się w niej ugięło, ale wcale nie trzeba się wysilać, żeby ujawniło się „falowanie”, co trochę nas zaskoczyło. Wykorzystane tworzywa może nie wyglądają najpiękniej, ale są praktyczne, bo grube, w miarę odporne na zarysowanie i nieśliskie. Spasowanie elementów również jest niezłe: nigdzie nie widać zbędnych szpar, a zatrzaski mocno trzymają obudowę. W czasie użytkowania tabletu po prostu ma się wrażenie solidności.

Rozmieszczenie elementów jest mocno nietypowe. Zaskakują głównie dwie rzeczy. Po pierwsze, pionowy pasek pięciu mechanicznych przycisków na prawo od wyświetlacza (wywoływanie menu kontekstowego, cofanie, regulacja głośności i blokada systemu). Aż dziwne, że więcej urządzeń nie ma czegoś takiego, bo w praktyce okazuje się ono bardzo wygodne. Po drugie, głośnik umieszczono z przodu obudowy. Jakkolwiek oczywiste się to wydaje w teorii, bo dzięki temu dźwięk ma „trochę” ułatwioną drogę do ucha, to w praktyce nikt inny tego nie robi. Niestety, ten dobry pomysł został zaprzepaszczony za sprawą wyjątkowo słabej jakości głośnika, który jest bardzo cichy, do tego w maksymalnym ustawieniu i tak bardziej trzeszczy, niż gra. Ciekawostką jest też to, że na prawej krawędzi obudowy znajdują się dwa wyjścia mini-USB (jedno z funkcją hosta), co dodatkowo podkreśla wyjątkowość (dziwność?) produktu.

Trudno jakoś sensownie podsumować ten sprzęt. Jest w nim kilka ciekawych pomysłów, jest dość solidny, ale ostatecznie nie zapada specjalnie w pamięci. Wynika to głównie z tego, że te ciekawe pomysły nie dotyczą tego, co najważniejsze, czyli czasu działania (który jest przeciętny) ani parametrów (wydajność 3D mocno kuleje). Nie jest też wolny od problemów, bo ekran czasem trochę „pływa” i dość topornie reaguje na dotyk.


Testy
Miejsce w rankingu wydajności
19
Miejsce w rankingu akumulatora
11
Maksymalna jasność wyświetlacza 273
Sprzętowa obsługa multimediów
bezproblemowa do 1080p H.264 High Profile
Kruger & Matz KM0711
Zalety
  • Solidna obudowa
  • Host USB
  • 1 GB RAM-u
Wady
  • Słaba wydajność 3D
  • „Pływający” ekran
  • Problemy z precyzją i czułością na dotyk
  • Cichy i trzeszczący głośnik
Do testów dostarczył:Kruger & Matz
Cena w dniu publikacji (z VAT):430 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
2025 zł
Electro.pl
2025 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
14