artykuły

Test porównawczy 22 tabletów za 250–500 zł. Jaki tani tablet wybrać?

Taki mały, taki duży, może tablet mieć

86
30 sierpnia 2012, 15:02 Mieszko Krzykowski

GoClever Tab A103

Za mniej więcej 500 zł można kupić nie tylko tablet z ekranem o 7-calowej przekątnej, ale też coś sporo większego. Jeden z najtańszych 10-calowców ma logo GoClevera.

Budowa Wyposażenie
Wymiary 268 × 165 × 16 mm
Modem 3G
Nie
Masa 692 g GPS Nie
Ekran 10 cali, 1024 × 600 Bluetooth Nie
SoC
(CPU + GPU)
Allwinner A10
1 GHz Cortex-A8 + Mali 400-MP
HDMI Tak
RAM
512 MB (307 MB dla aplikacji) Host USB
Tak
Pamięć wbudowana

4 GB (2,07 GB na dane)
możliwość rozszerzenia kartą mikro-SD

Aparat 0,3 MP z przodu, nagrywanie wideo w rozdzielczości VGA
Pojemność akumulatora 5000 mAh Dodatki
ładowarka, kabel USB, przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia USB

Tablet wyposażony w ekran o przekątnej 10 cali jest około dwóch razy większy od swoich 7-calowych krewnych, więc różnica – także w sposobie użytkowania – jest naprawdę spora. Na dodatek A103 jest wyraźnie większy, cięższy i grubszy od większości 10-calowców, przez co nam od samego początku wydał się nieporęczny, choć niektórym może to jeszcze nie przeszkadzać. Obudowa A103 może nie jest idealnie spasowana, ale sprawia wrażenie całkiem solidnej. Trzeba tylko uważać na przód, wykonany ze szkła. Palce poruszają się po nim o wiele swobodniej niż po przezroczystym plastiku i w dotyku jest bardziej przyjemne, ale o wiele łatwiej je stłuc. Warto wspomnieć o tym, że w lewym górnym rogu ekranu bardzo często można zauważyć, jak faluje, i to w czasie zwykłego użytkowania, a nie tylko podczas sprawdzania sztywności obudowy. Na szczęście obyło się bez innych typowych przypadłości tanich tabletów i ze sprzętu da się normalnie korzystać w czasie ładowania, a czułość i precyzja ekranu zasadniczo są bardzo dobre, nawet przy krawędziach i w rogach. 

Wszystkie złącza umieszczono w standardowym miejscu, czyli na prawej krawędzi obudowy. Oprócz dość typowego w tej klasie sprzętu wyjścia HDMI, portu mini-USB, wyjścia słuchawkowego i slotu na kartę mikro-SD GoClever A103 ma pełny port USB z funkcją hosta, więc można do niego podłączyć pendrive'a lub modem bez dodatkowych przejściówek. Najczęściej wykorzystywany przycisk znajduje się na środku prawej części ramki ekranu: to duży, zaokrąglony „Wstecz”, bardzo wygodny w użyciu, głównie ze względu na umiejscowienie i wyraźny skok. Trochę mniej wygodne, bo lekko „przekombinowane”, są przyciski z prawej strony górnej krawędzi. Na pierwszy rzut oka wyglądają dość standardowo: ot tradycyjna regulacja głośności i „wyłącznik”, ale te do przyciszania i pogłaśniania dźwięku mają alternatywne funkcje, aktywowane po dłuższym wciśnięciu (wywoływanie menu kontekstowego i powrót do ekranu domowego), z których właściwie nigdy się nie korzysta, bo łatwiej użyć ekranowych o takim samym działaniu. Pozytywnie zaskoczył nas wbudowany głośnik, który umieszczono tak, że nie grozi mu zasłonięcie dłonią, a przy tym gra mocno i wyraźnie, więc świetnie spisuje się w czasie oglądania filmików z YouTube'a oraz w innych multimedialnych zastosowaniach.

Kosztem wyposażenia i parametrów, które odstają od 7-calowców kosztujących około 500 zł, dostajemy sporo większy ekran i dużo pojemniejszy akumulator. Czy warto? Dużo zależy od upodobań. Dziesięciocalowce są znacznie mniej mobilne, a A103 jest większy i cięższy od przeciętnego rywala w tym rozmiarze, przez co jest mało poręczny. Mimo to większa rozdzielczość i większy rozmiar ekranu, dłuższy czas działania i inne zalety takiego sprzętu mogą niejednego przekonać.


Testy
Miejsce w rankingu wydajności
13
Miejsce w rankingu akumulatora
2
Maksymalna jasność wyświetlacza 126
Sprzętowa obsługa multimediów
bezproblemowa do 1080p H.264 High Profile
GoClever Tab A103
Zalety
  • Pełnowymiarowy port USB
  • Wyjście HDMI
  • Przyzwoity czas działania
  • Szklana osłona wyświetlacza
  • Przyzwoity wbudowany głośnik
Wady
  • Stosunkowo słaba specyfikacja
  • Nieporęczny przez swoją grubość i masę
  • Falowanie ekranu w jego lewym górnym rogu
  • Bardzo mała maksymalna jasność ekranu
Do testów dostarczył:GoClever
Cena w dniu publikacji (z VAT):520 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
527 zł
MediaExpert
679 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
12