artykuły

Bezpłatny dostęp do internetu (BDI) – czyli Aero2 w praktyce

Internet całkowicie darmowy

72
9 czerwca 2012, 06:45 Marek Kowalski

Z czym to działa?

Skoro już zasięg sieci jest znany, dobrze byłoby się upewnić, czy karta SIM BDI będzie współpracować z wybranym modemem 3G/HSPA/LTE, netbookiem z modemem 3G, smartfonem, tabletem lub innym urządzeniem.

Karta SIM wraz z obudową (tzw. adapterem), na którym nadrukowany jest numer seryjny oraz kody PIN i PUK (oba na rewersie obudowy)

Jak widać, karta jest tak przygotowana, że można jej używać zarówno w formacie mini-SIM, jak i mikro-SIM. Ważne: nie wyrzucajcie adaptera po wyłamaniu karty SIM, bo oznacza to przepadek kaucji. W przyszłości, w razie rezygnacji z BDI, operator nie zwróci wpłaconego depozytu, jeżeli użytkownik odda sam chip.

Sama karta SIM nie zapewnia żadnego dostępu. Wymagane jest jeszcze urządzenie, które umożliwi podłączenie się do sieci Aero2. W ramach usługi BDI firma Aero2 nie oferuje żadnego modemu, terminala, telefonu, tabletu, routera 3G czy jakiegokolwiek innego sprzętu, do którego można by włożyć otrzymaną kartę. Operator jedynie wymienia w swojej witrynie kilka urządzeń współpracujących z kartą SIM BDI.

W redakcji przygotowaliśmy niewielki zestaw urządzeń, za pomocą których wypróbowaliśmy działanie usługi BDI. Były to:

  • netbook Acer Aspire One D250-0BGk (KAV60) – model z wbudowanym modemem 3G (HSxPA), swego czasu oferowany wraz z usługą iPlus (obecnie Plus Internet), świadczoną przez Polkomtel,
  • smartfon Apple iPhone 4 z systemem iOS 5.1.1,
  • smartfon LG Swift 7 (LG-E900) z systemem Windows Phone 7.5 Mango,
  • modem USB Huawei E1820 (HSPA+),
  • modem USB Huawei E398 (LTE).
Ostatnie z wymienionych znajduje się na liście kompatybilnego sprzętu opublikowanej przez Aero2, więc zaczęliśmy od sprzętu, o którym Aero2 się nie wypowiada. Przyznajemy, że wybór takich, a nie innych modeli jest trochę tendencyjny, nie chodziło jednak o reklamę któregokolwiek producenta, lecz o to, by w praktyce pokazać możliwe problemy z uzyskaniem bezpłatnego połączenia z internetem, jak się bowiem okazuje, nie każdy terminal GSM zapewni dostęp do Aero2.
5