artykuły

Bezpłatny dostęp do internetu (BDI) – czyli Aero2 w praktyce

Internet całkowicie darmowy

72
9 czerwca 2012, 06:45 Marek Kowalski

Jak to działa?

Od 10 maja 2012 roku nominalne parametry bezpłatnego łącza oferowanego przez Aero2 są następujące: maksymalna prędkość pobierania danych – 512 kb/s, a wysyłania – 256 kb/s. Jak to wygląda w praktyce? Na każdym urządzeniu, któremu udało się połączyć z usługą BDI, wykonaliśmy kilkanaście pomiarów. Oprócz tego zmierzyliśmy prędkość transmisji podczas korzystania z Aero2 za pośrednictwem wirtualnego hotspota utworzonego za pomocą laptopa z systemem Windows 7 (wskazówki, jak zrobić taki wirtualny punkt dostępowy, opublikowaliśmy niedawno na łamach PCLab.pl). Poniższe wykresy przedstawiają wyniki uśrednione.

 

 

 

Smartfon Apple wypadł najgorzej, ale nie było to specjalnie odczuwalne, jeżeli chodzi o wygodę przeglądania stron. YouTube też działał. Pomiar został przeprowadzony w mobilnym benchmarku w witrynie Geekaphone.com

 

 

Różnice są w zasadzie pomijalne. Zaznaczamy, że są to średnie wartości z kilkunastu pomiarów. 

 

 

Uwaga: powyższych wyników nie należy traktować na równi z czasem odpowiedzi na sygnał (ping) wysłany do którejś z polskich witryn, ten bowiem byłby trzykrotnie krótszy. Tak kiepski wynik może być po prostu efektem słabości serwera geekaphone.

 

 

Olbrzymia różnica pomiędzy modemem a wirtualnym łączem bezprzewodowym wynika po prostu z większej mocy obliczeniowej komputera. Nie jest to w żadnym razie miarodajny wskaźnik wydajności samej usługi BDI, niemniej był to jeden z wyników, które otrzymaliśmy w tym benchmarku.

 

 

Powyższy wykres przedstawia uśrednione wyniki kilkunastu pomiarów przeprowadzonych za pomocą popularnego serwisu (i aplikacji) SpeedTest.net. Zaskoczył nas wynik, który uzyskaliśmy po połączeniu się z siecią Aero2 za pomocą oferowanego przez Cyfrowy Polsat modemu Huawei E398: prędkość pobierania danych przekraczała wartości nominalne określone przez operatora.

 

 

 

 

Powyższy wykres przedstawia rzeczywisty czas odpowiedzi podczas korzystania z usługi Aero2. SpeedTest.net automatycznie dobiera do testu najbliższy serwer.


11