artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Asus A53TK

Wygląd, jakość wykonania

Asus K53TK mocno wykracza poza przyjęte przez nas ramy budżetowe, a mimo to pojawił się w teście. Z dwóch powodów: po pierwsze, wykorzystuje najmocniejszy dostępny w cenie około 1,5 tys. zł procesor AMD, A4-3305M, po drugie zaś od tańszego modelu, A53TK, którego nie udało nam się sprowadzić, różni go jedynie obecność USB 3.0. Dlatego patrzyliśmy na niego przez pryzmat A53TK.

Asus A53TK dość mocno naciąga założony budżet, ale już na starcie jest ciekawą propozycją. Za niecałe 1600 zł można bowiem kupić konfigurację obejmującą dwurdzeniowy procesor AMD A4-3305M, któremu wtóruje nie tylko mocny zintegrowany układ graficzny, Radeon HD 6480G, ale i całkiem przyzwoita samodzielna karta: Radeon HD 7670M. To zaś oznacza, że w grach polegających przede wszystkim na mocy karty graficznej tak wyposażony laptop zapewni całkiem płynną rozgrywkę, pod warunkiem że nie przesadzi się z ustawieniami szczegółowości obrazu.

Tyle wstępu, czas zająć się budową A53TK. A ta jest całkiem niezła. Wyjąwszy nadmiernie uginającą się klapę laptop jest wykonany bardzo porządnie, nic nie skrzypi i nie trzeszczy, a plastiki sprawiają dobre wrażenie. W dodatku Asus zastosował na klapie i podpórce pod nadgarstki ciekawą „żaluzjową” fakturę (poziome paski są wyczuwalne, ale na tyle delikatne, że nie przeszkadzają), a wokół klawiatury umieścił plastik stylizowany na coś w rodzaju szczotkowanego aluminium. Wymienione elementy są matowe, dzięki czemu łatwo je utrzymać w czystości, i jedynie ramkę wokół ekranu wykończono na wysoki połysk, przez co widać na niej odciski palców.

Dobre plastiki i ciekawy wygląd – tak w skrócie można opisać obudowę Asusa A53TK

Klapa jest praktyczna, bo nie widać na niej odcisków palców; niestety, ugina się dość mocno

Zawiasy są dobrze wyważone, choć bylibyśmy spokojniejsi, gdyby działały nieco ciężej

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Klawiatura została wyposażona w blok numeryczny, który ma, niestety, pomniejszone klawisze. Nie do końca spodobało nam się również to, że poszczególne pionowe rzędy zostały słabo odseparowane: w poziomie klawisze tworzą praktycznie nieprzerwane ciągi, przez co uderzenie w krawędź któregoś z nich może spowodować wciśnięcie sąsiedniego. Niemniej sposób ich działania jest bardzo przyjemny: siła nacisku została odpowiednio dobrana, dzięki czemu klawiatura nie męczy nawet w trakcie wklepywania długich tekstów, a informacja zwrotna jest odpowiednia. Do tego są na tyle sprężyste, że pomimo bardzo dużej sztywności całej klawiatury, pisząc, nie ma się nieprzyjemnego wrażenia uderzania w płaską deskę.

Płytka dotykowa jest gładka i delikatnie śliska, dzięki czemu palec sunie po jej powierzchni bez żadnych oporów. Co ciekawe, pomimo że tego typu rozwiązania często nie radzą sobie z wilgotnymi palcami, tym razem nawet w takiej sytuacji ruchy wskaźnika były płynne. Tak naprawdę jedyne, do czego możemy się przyczepić, to przyciski imitujące lewy i prawy myszy, które są tak głośne, że na koncercie rockowym mogłyby z powodzeniem zastąpić perkusję.

Głównym mankamentem klawiatury jest słabo wyczuwalne odseparowanie klawiszy oraz zwężone klawisze w bloku numerycznym, za to płytka dotykowa wygląda elegancko i działa dobrze

Są trzy porty USB 2.0, czytnik kart pamięci, wyjścia graficzne VGA i HDMI, złącze RJ45 oraz napęd optyczny. Port USB 3.0 widoczny na zdjęciach występuje w droższym modelu K53TK.

Front: czytnik kart pamięci

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: złącza audio, port USB 2.0, napęd optyczny

Lewa strona: złącze zasilacza, RJ45, HDMI, VGA, dwa porty USB 2.0 (port USB 3.0 występuje w znacznie droższej wersji K53TK)

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Błyszcząca matryca to typowy średniak. Jest nieźle podświetlona, ale zarówno kontrast, jak i odwzorowanie kolorów lekko kuleją, a kąty widzenia w pionie tradycyjnie są bardzo słabe.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/błyszcząca
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 5/10° (?)
Kąty widzenia w poziomie 30° (?)
Maksymalna jasność 237 cd/m2(?)
Pokrycie palety sRGB 72% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 75/89/92% (?)
Kontrast statyczny 275 : 1 (?)


Dwa głośniki umieszczone nad klawiaturą grają czysto i w dodatku z delikatną nutką basu. Niemniej nadal jest to zestaw stereo nadający się bardziej do prowadzenia rozmów przez internet niż słuchania dynamicznych utworów muzycznych czy oglądania filmów. Mikrofon za to zbiera głos bardzo dobrze. Wielka szkoda, że raczej nie będzie wykorzystywany w wideorozmowach, bo kamerka nagrywa fatalnej jakości, „rozpikselowany” obraz, którego maksymalna rozdzielczość wynosi 640 × 480.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje

 

Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor AMD A4-3305M (1,9 GHz)
Pamięć od 2 GB do 8 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), podświetlenie LED, powłoka błyszcząca
Układ graficzny AMD Radeon HD 7670M
Nośnik danych 320/500 GB, 5400 obr./min
Napęd optyczny nagrywarka DVD
Wymiary i waga 378 mm × 253 mm × 35 mm, 2,6 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, Bluetooth
Wejścia-wyjścia 3 × USB 2.0, HDMI, D-sub, LAN, 2 × audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej lub brak
Cena ok. 1600 zł bez systemu
ok. 1720 zł z Windows 7

 

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 420 min
Typowe użytkowanie (?) 211 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 201 min
Dotyczy konfiguracji z procesorem AMD A4-3305M i kartą graficzną Radeon HD 7670M
 

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

Głośność
Spoczynek 27,4 dB (?)
Pełne obciążenie 35,4 dB (?)

W spoczynku i przy małym obciążeniu Asus A53TK jest cichy, za to pod obciążeniem wyraźnie słyszalny, choć nie uciążliwy

„W dwóch słowach”

Asus A53TK to laptop, którego nie można z czystym sumieniem polecić, ale którym warto się zainteresować. Jednak nie ze względu na jakość osprzętu czy obudowy, lecz za sprawą ciekawej konfiguracji. Układ A4-3305M nie jest najwydajniejszą propozycją w interesującym nas przedziale cenowym, ale w połączeniu z Radeonem HD 7670M tworzy zgrany duet, który poradzi sobie zarówno ze wszystkimi typowymi zadaniami stawianymi na co dzień komputerom, jak i z wieloma nowymi grami, o ile ustawienia szczegółowości obrazu zostaną odpowiednio dobrane. Do tego w mało wymagających zadaniach system chłodzenia jest cichy, a w razie potrzeby sprzęt pozwala pracować ponad trzy i pół godziny przy włączonym Wi-Fi. Wystarczy przymknąć oko na mankamenty klawiatury i fatalną kamerkę, a wtedy się okaże, że A53TK jest niezłą tanią propozycją dla mało wymagających graczy.

Asus A53TK
Zalety
 • Solidna konstrukcja obudowy
 • Dobrej jakości plastiki
 • Precyzyjna płytka dotykowa
 • Niezły mikrofon
 • Bluetooth
 • Wydajna karta graficzna
 • Łatwe w instalacji sterowniki
Wady
 • Słabo wyczuwalne odseparowanie klawiszy
 • Zwężone klawisze w bloku numerycznym
 • Bardzo głośne przyciski płytki dotykowej
 • Nadmiernie uginająca się klapa
 • Fatalna kamerka
 • Błyszcząca matryca
Do testów dostarczył:X-Kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 1600 zł
9