artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Acer TravelMate 5360

Wygląd, jakość wykonania

Acer TravelMate 5360 to tani laptop, który z powodzeniem udaje urządzenie z lepszej półki. Jest tak za sprawą klapy, która została zrobiona z plastiku, ale wygląda, jakby wykonano ją z aluminium. Zresztą wnętrze również nie jest brzydkie: niby jest proste, a jednak nie zabrakło kilku wizualnych smaczków, takich jak delikatnie podniesiona podkładka pod nadgarstki z ciekawym wzorkiem i szare maskownice zawiasów. Sprzęt jest także praktyczny, bo żadna powierzchnia nie wykazuje nadmiernej skłonności do przechowywania odcisków palców, a nawet jeśli się pojawiają, to nie rzucają się w oczy. Niestety, o ile część z podzespołami wykonana jest całkiem nieźle (wprawdzie nieco się ugina i delikatnie trzeszczy, ale nie na tyle, żeby wzbudziło to nasz niepokój), o tyle klapa jest bardzo delikatna, a plastik, z którego została wykonana, sprawia wrażenie równie cienkiego jak pergamin. Należy więc dbać o to, żeby na klapie nie kłaść nic ciężkiego, a najlepiej przykleić na niej naklejkę ostrzegającą przed jej dotykaniem, ściskaniem, opieraniem się na niej oraz intensywnym oddychaniem w jej pobliżu (byle nie była zbyt duża i zbyt ciężka).

Ten Acer wygląda bardzo dobrze i niewiele gorzej jest zbudowany

Klapa sprawia wrażenie, jakby wykonano ją z aluminium. To najsłabszy punkt tego laptopa, bo nadmiernie się ugina

Zawiasy mogłyby chodzić odrobinę ciężej, niemniej ich wielką zaletą jest to, że pozwalają rozłożyć klapę na płask

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Klawiatura jest bardzo wygodna: klawisze są sprężyste, w większości przypadków ciche, dobrze czuć moment ich zadziałania, do dyspozycji jest pełnowymiarowy blok numeryczny, a układ można uznać za optymalny. Niestety, jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Co prawda całość ugina się w niewielkim stopniu, ale niektóre dłuższe klawisze, szczególnie Backspace i lewy Shift, piszczą w trakcie wciskania. Przez to nawet te dodatkowe, umieszczone nad klawiaturą, nie rekompensują niedogodności, bo pisanie dłuższych tekstów jest po prostu irytujące. Płytka dotykowa jest za to na tyle duża i przyjemna w użytkowania, że nie można o niej powiedzieć złego słowa. Do tego z prawej strony umieszczono prążkowany pasek ułatwiający znalezienie pola służącego do przewijania jednym palcem. Towarzyszą jej ciche, bardzo sprężyste przyciski imitujące lewy i prawy myszy.

Klawiatura jest wygodna, ale jakość wykonania pozostawia nieco do życzenia, za to gigantyczna płytka dotykowa nie sprawia żadnych problemów

Trzy porty USB 2.0, czytnik kart pamięci, wyjścia graficzne VGA i HDMI, złącze RJ45 oraz napęd optyczny – to wszystko, na co możemy liczyć w przypadku Acera 5360. Gdyby pojawił się port USB 3.0, byłby to zestaw idealny.

Front: czytnik kart pamięci, diody informacyjne, przełącznik Wi-Fi

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: dwa porty USB 2.0, napęd optyczny, złącze zasilacza

Lewa strona: RJ45, VGA, HDMI, port USB 2.0, złącza audio

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Zaletą matowego ekranu jest przede wszystkim to, że jest matowy, bardzo słabe jest bowiem podświetlenie: maksymalna jasność wynosi 178 cd/m2. Za to całkiem niezłe jest odwzorowanie kolorów, które są naturalne, ciepłe.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/matowa
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 10/7° (?)
Kąty widzenia w poziomie 29° (?)
Maksymalna jasność 178 cd/m2(?)
Pokrycie palety sRGB 77% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 90/85/91% (?)
Kontrast statyczny 363 : 1 (?)


Głośniki grają bardzo przeciętnie. Nie dość, że można zapomnieć o niskich tonach, to jeszcze dźwięk jest delikatnie przytłumiony, szczególnie kiedy laptop leży na kolanach, gdyż przetworniki trafiły na spód obudowy. Mikrofon dla odmiany zbiera głos całkiem nieźle, ale przy okazji rejestruje sporo szumów. Efekt jest taki, że nagrane przez nas kwestie były dobrze słyszalne, lecz osoby postronne mogłyby pomyśleć, że mikrofon testowaliśmy na samym środku ruchliwej ulicy. Ponadto umieszczono go pod klawiaturą, przez co jest zasłonięty, kiedy ręce spoczywają na podkładce pod nadgarstki, a wtedy głos zostaje przytłumiony. Broni się za to kamerka, nagrywająca w rozdzielczości 1280 × 1024. Obraz nie jest idealny, ale widać sporo szczegółów, a szumy i piksele nie grają pierwszych skrzypiec.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje

 

Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Celeron B815 (1,6 GHz)
Pamięć od 2 GB do 8 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), podświetlenie LED, powłoka matowa
Układ graficzny Intel HD Graphics
Nośnik danych 320/500 GB, 5400 obr./min
Napęd optyczny nagrywarka DVD
Wymiary i waga 376 mm × 253 mm × 33 mm, 2,45 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, Bluetooth (opcja)
Wejścia-wyjścia 3 × USB 2.0, HDMI, D-sub, LAN, 1 × audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata (1 rok dla firm)
System operacyjny Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej lub Linux
Cena ok. 1150 zł bez systemu
ok. 1500 zł z Windows 7

 

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 280 min
Typowe użytkowanie (?) 188 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 156 min
(Dotyczy konfiguracji z procesorem Intel Celeron B815)
 
 

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

Głośność
Spoczynek 30,9 dB (?)
Pełne obciążenie 36,8 dB (?)

System chłodzenia słychać nawet w spoczynku

„W dwóch słowach”

TravelMate 5360 to kolejny model Acera, który nie do końca nas do siebie przekonał. Wygląda bardzo ciekawie, jest zbudowany z dobrej jakości plastików, ma dużą, precyzyjną płytkę dotykową i niezłą kamerkę. Są też wady. Klawiatura wprawdzie jest wygodna, ale jakość jej wykonania pozostawia wiele do życzenia, ekran jest matowy, lecz słabo podświetlony, mikrofon dobrze zbiera głos, przy okazji jednak utrwala niepotrzebne szumy, a do tego ta nieszczęsna, cienka jak bibuła klapa... Trudno nam ostatecznie ocenić ten sprzęt, ale uczciwe będzie stwierdzenie: TravelMate 5360 nie zasługuje na miano faworyta, lecz nie jest to sprzęt, którego lepiej unikać za wszelką cenę.

Acer TravelMate 5360
Zalety
  • Solidna konstrukcja obudowy
  • Dobrej jakości plastiki
  • Duża, precyzyjna płytka dotykowa
  • Matowa matryca
  • Dobre odwzorowanie kolorów
  • Niezła kamerka
Wady
  • Nadmiernie uginająca się klapa
  • Jakość wykonania klawiatury
  • Słabe podświetlenie matrycy
  • System chłodzenia wyraźnie słyszalny w spoczynku
Do testów dostarczył:X-Kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 1150 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
4022 zł
MediaExpert
4022 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
7