artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Chcesz kupić laptop, wiesz, co chcesz na nim robić, ale wszystkie te techniczne określenia są Ci kompletnie obce? Dobrze trafiłeś, bo właśnie na tej stronie wyjaśniamy, na co powinieneś zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać hasłom reklamowym i nieuczciwym sprzedawcom. Wiedza ta przyda Ci się podczas wybierania sprzętu odpowiedniego do potrzeb Twoich lub Twojej rodziny.

Wielkość ekranu, czyli rozmiar laptopa

W przypadku tanich laptopów zasada jest dość prosta: do wyboru mamy z reguły 15-calowe (zwykle przekątna ekranu wynosi 15,6 cala) modele o rozdzielczości 1366 × 768 oraz 17-calowe (dokładnie jest to 17,3 cala) o rozdzielczości 1600 × 900. Jaka jest to różnica? Dwa przykłady:

1600 × 9001366 × 768

Porównanie wielkości wyświetlanego obrazu

 

Laptop 17-calowyLaptop 15-calowy

Na ekranie 17-calowym zobaczymy więcej (szczególnie w przypadku pracy biurowej oraz podczas surfowania po internecie), a oglądany film będzie po prostu większy, więc można siedzieć w większej odległości. Z drugiej strony laptopy 17-calowe, co bardzo dobrze widać na zdjęciach powyżej, są dużo większe i cięższe (zwykle 2,5 kg kontra 3 kg), co skutecznie utrudnia ich przenoszenie (większość plecaków ich nie pomieści) i oznacza małą wygodę użytkowania poza domem. Trzeba też pamiętać, że laptop 17-calowy w identycznej konfiguracji i z tej samej serii będzie droższy o 200–300 zł od wersji z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala. Ponieważ szukamy taniego (około 1,5 tys. zł) i dobrego laptopa, polecamy te mniejsze, gdyż w tej cenie 17-calowce są rzadkością i z reguły są kiepsko wyposażone.

Wyposażenie – gniazda, multimedia, łączność

  1. Wi-Fi 802.11 b/g/n, czyli sieć bezprzewodowa. Wszystkie nowe laptopy są wyposażone w jej obsługę.
  2. Kamerka i mikrofon – także one znalazły się w każdym z urządzeń w naszej dzisiejszej stawce. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie rozmów i wideorozmów przez internet. Niestety, jakość obrazu i dźwięku często jest niewystarczająca, dlatego zwracamy na to uwagę w opisach poszczególnych urządzeń.
  3. HDMI – niestety, wciąż zdarzają się „rodzynki”, które go nie mają. Bez HDMI nie prześlemy obrazu na duży telewizor w cyfrowej jakości.
  4. Bluetooth – wielu użytkowników przesyła dane ze swojej komórki na laptop (lub odwrotnie) właśnie w tej technice. Niestety, w tym przedziale cenowym jest to rzadkość, a co gorsza, jeden model może być dostępny zarówno w wersji z tym interfejsem, jak i go pozbawionej, a oznaczonej dokładnie tak samo.
  5. Porty USB – standardem są dwa w wersji 2.0. To mało. Wystarczy podłączyć myszkę i dysk zewnętrzny lub drukarkę, by wykorzystać wszystkie dostępne. Warto się rozejrzeć wśród laptopów z trzema złączami USB, najlepiej takich, w których przynajmniej jedno jest w standardzie USB 3.0, bo dzięki temu szybkość wymiany danych z kompatybilnym nośnikiem zewnętrznym jest znacznie szybsza (niedawno opublikowaliśmy test, który to pokazuje). Oczywiście, standard USB 3.0 jest kompatybilny w dół, a więc zapewnia obsługę sprzętu USB 2.0.
  6. W czytnik kart pamięci wyposażona jest zdecydowana większość urządzeń. Dzięki niemu bardzo szybko skopiujemy zdjęcia ze swojego aparatu na komputer.

Oprogramowanie – preinstalowany Windows czy bez niego?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samemu zainstalować wcześniej kupioną kopię systemu Windows (w przypadku wielu laptopów instalacja sterowników wymaga naprawdę dużej wiedzy), to warto wybrać sprzęt z już zainstalowanym systemem operacyjnym. Z reguły cena takiego laptopa jest wyższa o 200–250 zł, ale dzięki temu mamy w pełni oryginalny system z już zainstalowanymi sterownikami, a często także dodatkowym oprogramowaniem (choć nie zawsze przydatnym).

Laptop z Windows jest gotowy do działania już w kilka minut po wyjęciu z pudełka, a nie dopiero za – w najlepszym razie – kilka godzin. Oczywiście, jeśli masz własną kopię systemu operacyjnego i potrafisz zainstalować wszystkie sterowniki (często niedołączone na płytce CD/DVD), to tańszą opcją jest komputer bez systemu operacyjnego z tej rodziny.

4