artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Czas działania

O tym, jak testowaliśmy czas działania, pisaliśmy już na stronie Założenia testu, przyrządy pomiarowe. Pozwolimy sobie jednak przypomnieć sposób testowania: maksymalny czas działania był odczytywany przy słabym podświetleniu i wyłączonym Wi-Fi podczas testu symulującego czytanie dokumentu; typowe użytkowanie oznacza czas działania przy podświetleniu ustawionym na mniej więcej 200 cd/m2, włączonym Wi-Fi i wymuszonym ruchu sieciowym; „Film” zaś pokazuje, jak długo laptop będzie odtwarzać film HD przy mocnym podświetleniu matrycy i wyłączonym Wi-Fi.

Czas działania
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Typowe użytkowanie Film Minimalne obciążenie

Co wynika z powyższych wykresów? Czas działania w dużej mierze zależy od rozwiązań stosowanych przez producentów laptopów, a nie tylko od głównych podzespołów, takich jak procesor i karta graficzna. Odpowiednie zarządzanie energią sprawia choćby, że w teście pokazującym maksymalny możliwy do osiągnięcia czas działania niemal na samej górze, w towarzystwie energooszczędnych układów z rodziny Brazos, stworzonych z myślą o netbookach, znalazł się zarówno Core i3 Intela, jak i A4-3305M AMD. W teście nastawionym na typowe użytkowanie połowa laptopów zachowywała się podobnie: pozwalała pracować blisko cztery godziny.

Wykres ten traktujemy jednak bardziej jako ciekawostkę, bo zakładamy, że 15-calowe laptopy, których waga przeważnie oscyluje w okolicach 2,5 kg, nie zachęcają do częstych podróży i raczej będą spełniały funkcję domowego komputera zabieranego okazjonalnie na uczelnię lub wakacje. Tak czy inaczej, pretendenci do nagród uplasowali się mniej więcej w połowie stawki.

39