artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Wydajność – zaglądamy pod maski tanich laptopów

Na poprzednich stronach przedstawiliśmy na co należy zwracać uwagę przy zakupie laptopa, sprawdziliśmy też co można robić na tego typu laptopach. Pozostaje nam omówić dokładnie wydajność podzespołów. Jeśli o nie chodzi, to pomimo wąskiego zakresu cen wybór jest całkiem spory. Nam do testów udało się zdobyć 18 różnych, łatwo dostępnych konfiguracji, a nie wykluczamy, że okazjonalnie mogą pojawiać się inne, bardziej egzotyczne. Żeby ułatwić spojrzenie na osiągi poszczególnych zestawów, poniżej umieściliśmy wykresy przedstawiające średnią procentową wydajność w odniesieniu do procesora Pentium B950, który plasuje się mniej więcej w połowie stawki i występuje w wielu laptopach dostępnych w cenie od około 1300 zł. Osoby bardziej dociekliwe na następnych stronach znajdą wyniki cząstkowe.

Swój komentarz zaczniemy od dołu, to jest od układów AMD z rodziny Brazos. Wypadają one słabo na tle reszty z prostego powodu: platforma Brazos, mimo że bardzo udana, miała rywalizować z procesorami Intela z rodziny Atom, bo była projektowana z myślą o netbookach, które wcale nie muszą być wydajne, aby zapewnić przyjemność użytkowania. Założeniem w netbookach jest bowiem jak największa przenośność, a nie bicie rekordów prędkości. Niestety, najtańszy układ z rodziny Llano, który może nawiązać walkę z konkurencją, pojawia się dopiero w laptopach dostępnych w cenie od 1450 zł, a tym samym, żeby na najniższych półkach całkowicie nie oddać pola Intelowi oraz jego Celeronom i Pentium, AMD musi wystawiać układy, które do tej walki niespecjalnie są gotowe. Tak naprawdę dla kogoś, dla kogo liczy się każda złotówka, najlepszym wyborem będzie Celeron, choć warto dołożyć średnio 100 zł i kupić coś z Pentium, który pod względem stosunku możliwości do ceny jest po prostu najlepszym wyborem w interesującym nas segmencie. Jeśli budżet jest nieco większy, strzałem w dziesiątkę będzie wybór Core i3, który potrafi zawstydzić niejeden starszy procesor desktopowy. Chyba że wydajność graficzna jest równie ważna, a wtedy…

Tu sytuacja jest nieco inna. Układy z rodziny Brazos pokazują pazurki dzięki mocnym zintegrowanym układom graficznym, z których słynie AMD. E-450, dostępny w cenach Celeronów, jest szybszy od niektórych modeli Intela, podobnie jak droższy E2-1800. Niemniej patrząc przez pryzmat wcześniej przedstawionych wyników i uwzględniając to, jak niewielka jest przewaga najtańszych układów AMD, można powiedzieć, nadal lepszym wyborem będzie Celeron lub Pentium.

Bezkonkurencyjny jest za to duet AMD A4-3305 i Radeona HD 7670M, który powinny wziąć pod uwagę osoby zamierzające okazjonalnie uruchamiać gry (oczywiście – raczej w niskich ustawieniach szczegółowości obrazu). Zresztą nawet bez wsparcia dodatkowej karty graficznej układ A4-3305 ze swoim zintegrowanym Radeonem HD 6480G jest bardzo ciekawą propozycją. Przydałoby się jednak, aby wyposażone w niego laptopy były nieco tańsze, bo za mniejsze pieniądze można dostać Pentium z kartą GeForce GT 610M, czyli konfigurację wydajniejszą zarówno w zastosowaniach „procesorowych”, jak i w grach.

Wydajność – podsumowanie

Co w takim razie wybrać? Wiele zależy od potrzeb i upodobań: jeżeli liczy się przede wszystkim cena, to najlepiej wybrać laptop z Celeronem, jeżeli wydajność, to koniecznie trzeba rozejrzeć się za czymś z Core i3 na pokładzie, a dla kogoś, kto głównie gra, dobrym wyborem będzie A4-3305 z kartą Radeon HD 7670M. Najbardziej uniwersalną konfiguracją jest jednak połączenie procesora Pentium (dowolnego, choć im mocniejszy, tym lepiej) z dodatkową kartą graficzną GeForce GT 610M (cena takiego zestawu to około 1550 zł), które zapewnia dobrą wydajność zarówno w zastosowaniach „procesorowych”, jak i graficznych.

dla procesorów Pentium za stosunek możliwości do ceny laptopów, w których występuje

33