artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Samsung 300E

Wygląd, jakość wykonania

Obudowa Samsunga 300E5A w całości jest wykonana z plastiku, którego jakość, jak na ten przedział cenowy, jest co najmniej przyzwoita. Na klapie, która jest bardzo delikatna – ugina się ponadprzeciętnie – znalazły się podłużne rowki nadające plastikowi fakturę żaluzji. Co ważne, na dwukolorowej klapie nie widać odcisków palców, za to laptop wygląda bardzo ciekawie. We wnętrzu również dzieje się sporo. Szary kolor dominuje na podkładce pod nadgarstki, matowa czerń wypełnia przestrzeń między klawiaturą a ekranem, a ramkę matrycy, jak i miejsce wokół klawiszy wykończono na wysoki połysk. Spasowanie poszczególnych elementów jest dobre, choć sztywność konstrukcji mogłaby być większa, bo przyłożenie większego nacisku w okolicach środka podkładki pod nadgarstki powoduje ugięcie się tego elementu. Przy podnoszeniu 300E5A z biurka można usłyszeć delikatne trzaski, ale nie rażą one specjalnie i nie każą się martwić o integralność całej konstrukcji.

Wnętrze jest ciekawe, a także – wyjąwszy obramowanie klawiatury – praktyczne (błyszcząca ramka wokół ekranu ma teksturę w postaci drobnych kropek, dzięki czemu nie widać na niej odcisków palców)

Laptop wygląda ładnie, a do tego jego powierzchnia jest praktyczna w użytkowaniu

Kąta nachylenia klapy nie da się regulować jedną ręką, ale przy wstrząsach zawiasy nie utrzymują ekranu w wybranej pozycji

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Klawiatura jest bardzo wygodna: ugina się w niewielkim stopniu i tylko w okolicach bloku numerycznego, działa cicho, a klawisze mają niski skok, ponadto moment ich wciśnięcia jest bardzo dobrze wyczuwalny. Pisząc, ma się wrażenie obcowania z bardzo precyzyjnym narzędziem. Ten sielski obrazek psuje jedynie blok numeryczny, który został wyposażony w nieco mniejsze klawisze. Za to matowa płytka dotykowa, obsługująca gesty, jest duża, a jej czułość została odpowiednio dobrana: nie zdarzyło się nam, żeby nasze zamiary zostały źle odczytane, bez względu na to, czy próbowaliśmy przesunąć wskaźnik, kliknąć czy użyć gestu. Przyciski pod płytką również działają bardzo sprawnie, ale wolelibyśmy, żeby były nieco cichsze.

Klawiatura jest wygodna, a obsługująca gesty płytka dotykowa – precyzyjna

Samsung 300E5A został wyposażony w trzy porty USB 2.0, zamontowane po bokach, czytnik kart pamięci, umieszczony na froncie, wyjścia wideo typu HDMI i VGA, które trafiły na lewą krawędź, oraz złącza audio po tej samej stronie. W sąsiedztwie wylotu systemu chłodzenia znalazło się także złącze karty sieciowej oraz gniazdo zasilacza. Z prawej strony umieszczono napęd optyczny.

Front: czytnik kart pamięci, diody informacyjne

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: dwa porty USB 2.0, napęd optyczny

Lewa strona:  złącza audio, port USB 2.0, HDMI, VGA, RJ45, złącze zasilacza

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366 × 768 to typowy średniak, który ma jednego asa w rękawie. Jest nim matowa powierzchnia matrycy, która sprawia, że nawet pomimo nie najwyższej maksymalnej jasności obraz jest dobrze widoczny bez względu na warunki oświetleniowe.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/matowa
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 12/6° (?)
Kąty widzenia w poziomie
25° (?)
Maksymalna jasność 192 cd/m2 (?)
Pokrycie palety sRGB 82% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 73/92/91% (?)
Kontrast statyczny 349 : 1 (?)

Głośniki nie trzeszczą nawet w maksymalnych ustawieniach, ale grają co najwyżej średnio. Niskich tonów praktycznie nie ma, a i reszta sceny muzycznej jest mocno okrojona. Na szczęście dzięki temu, że nie umieszczono ich na spodzie laptopa, dźwięk przed dotarciem do uszu nie ulega odbiciu: nie jest przytłumiony i cechuje go bardzo dobry efekt stereo. Mikrofon jest co najmniej przyzwoity, ale jego umiejscowienie sprawia, że jeżeli w trakcie rozmowy trzeba skorzystać z klawiatury, zostaje przysłonięty.

Kamerka mocno nas rozczarowała. Maksymalna rozdzielczość to 640 × 480. Niestety, nawet w tak niskiej rozdzielczości widoczne jest rwanie obrazu, a szumy wypełniają ekran nawet przy dobrym oświetleniu.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje


Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Pentium B960 (2,2 GHz)
Pamięć od 2 GB do 8 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), podświetlenie LED, powłoka matowa
Układ graficzny GeForce GT 610M
Nośnik danych 320/500 GB, 5400 obr./min
Napęd optyczny Nagrywarka DVD
Wymiary i waga 368 mm × 243 mm × 35 mm, 2,35 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, Bluetooth (opcja)
Wejścia-wyjścia 3 × USB 2.0, HDMI, D-sub, LAN, 2 × audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej
Cena ok. 1620 zł z Windows 7

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 364 min
Typowe użytkowanie (?) 238 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 161 min

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

Głośność
Spoczynek 20,4 dB (?)
Pełne obciążenie 35,4 dB (?)

Samsung 300E jest niemal bezgłośny w spoczynku i pod małym obciążeniem

„W dwóch słowach”

Samsung 300E5A to ładny i ciekawy wizualnie, a także wykonany z dobrej jakości plastików sprzęt, który jednak sprawia wrażenie dość delikatnego. Ma za to matową matrycę, wygodną klawiaturę, bardzo sprawnie działającą płytkę dotykową i system chłodzenia niemal bezgłośny w spoczynku, co stanowi przeciwwagę dla średniej jakości głośników i bardzo słabej kamerki.

Samsung 300E
Zalety
  • System chłodzenia niemal bezgłośny w spoczynku i pod małym obciążeniem
  • Matowa powierzchnia matrycy
  • Bardzo wygodna klawiatura
  • Duża, precyzyjna płytka dotykowa
Wady
  • Obudowa sprawiająca wrażenie bardzo delikatnej
  • Zmniejszone klawisze w bloku numerycznym
  • Pod obciążeniem – gorąca lewa strona spodu
  • Bardzo słaba kamerka
Do testów dostarczył:X-Kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 1620 zł
30