artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Chcesz kupić laptop, ale nie chcesz przepłacać za zbędne funkcje?

Ta część artykułu przeznaczona jest dla Czytelników mniej zorientowanych w temacie laptopów – w końcu nie wszyscy wiedzą, czym się różni Pentium od Celerona, a AVX to nic niemówiący trzyliterowy skrót. Skupiamy się zatem na tym, co trzeba wiedzieć, by nie dać się oszukać w sklepie oraz by kupić sprzęt dopasowany do własnych wymagań.

Laptop za 1,5 tys. zł nie musi być bublem, który się przegrzewa

Jeszcze trzy–cztery lata temu za mniej niż 2 tys. zł można było kupić praktycznie tylko laptopy o bardzo małej wydajności i mocno ograniczonej funkcjonalności. Dziś jest dużo lepiej, bo już w cenie 1200–1500 zł można znaleźć naprawdę dobry sprzęt, który wystarczy do typowych zastosowań, o których więcej napiszemy za chwilę. Dzisiejsze laptopy są też – poza nielicznymi wyjątkami – wyraźnie lżejsze i cieńsze. Czasy ciężkich i grubych komputerów przenośnych już minęły. Przeciętny 15-calowy sprzęt waży 2,5–2,8 kg, a jego grubość to zwykle około 35 mm. Problem przegrzewania się również został w znacznej mierze wyeliminowany i można przyjąć, że każdy spośród przetestowanych będzie od niego wolny. Niniejszy artykuł ma na celu wybór najlepszego laptopa za rozsądne pieniądze.

Laptop lekki i cienki

Do czego wystarczy laptop za mniej więcej 1300–1600 zł?

Czytając dane techniczne poszczególnych modeli, często trudno przedrzeć się przez gąszcz niezrozumiałych zapisów, opis zaś jest wręcz nafaszerowany marketingowymi sloganami, mającymi świadczyć o tym, że sprzęt pozwoli zrobić dosłownie wszystko i że wszystko będzie „rewelacyjnie działało”, a efekty wizualne będą iście „kinowej jakości”. Jak wygląda rzeczywistość?

 • Filmy. Te w pełni płynnie pozwala oglądać każdy model z naszego testu, czy jest to materiał DVD, czy H.264 lub x264, czyli popularne pliki .mkv w jakości 720p i 1080p. Jedyne, czego potrzeba, by praktycznie każdy format został odtworzony, to odpowiedni program: polecamy darmowe BestPlayer i All Player. Można też podłączyć laptop do zewnętrznego monitora, jak i telewizora (nawet jeśli będzie miał 60 cali) i to na nim wyświetlić film. Jedynym wymogiem jest to, by komputer był wyposażony w złącze HDMI – na szczęście większość urządzeń je ma. Trzeba jednak uważać, bo wciąż kilku producentów oferuje produkty bez tego złącza! A filmy na YouTube? Także te działają płynnie niezależnie od urządzenia, również w jakości 1080p.
Na laptopie obejrzysz filmy i zdjęcia
 • Zdjęcia. Można je, oczywiście, przeglądać na każdym laptopie – również te, które zostały wykonane 20-megapikselowym aparatem. Większość komputerów przenośnych jest wyposażona w czytnik kart pamięci flash (zwykle SD oraz SDHC), więc skopiowanie zdjęć z aparatu zwykle sprowadzi się do umieszczenia karty bezpośrednio w komputerze. Zdjęcia można również wygodnie oglądać na ekranie telewizora po podłączeniu go kablem HDMI. Nic nie stoi na przeszkodzie, by fotografie zmniejszyć, spakować i wysłać znajomemu albo udostępnić na przykład na Facebooku. Chcesz je zmniejszać? Obrabiać? I na to pozwolą wszystkie laptopy w dzisiejszej stawce, choć poszczególne modele wyraźnie różnią się wydajnością w takich zastosowaniach. Zainteresowanych zapraszamy na stronę dotyczącą wydajności laptopów właśnie w dziedzinie m.in. edycji zdjęć.
 • Internet. Bezproblemowo i z pełną płynnością można otwierać praktycznie wszystkie strony dostępne w internecie, odbierać pocztę, kontaktować się ze znajomymi. Co ważne, można nie tylko tradycyjnie rozmawiać, ale również prowadzić wideorozmowy, gdyż wszystkie laptopy wyposażone są w mikrofon oraz kamerkę. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość tych podzespołów, bo nie wszystkie modele zapewnią odpowiednio czysty dźwięk i obraz. Informacje na ten temat znajdziecie na stronach z opisami poszczególnych urządzeń. (Zobacz, na co zwracać uwagę, by animacje na stronach internetowych działały możliwie płynnie).
Większość gier będzie działała płynnie
 • Gry. Mimo że 90% laptopów w tej cenie ma zintegrowany układ graficzny, to praktycznie wszystkie gry dostępne z poziomu przeglądarki internetowej (gry online) będą działały płynnie. Również większość 3D sprzed kilku lat będzie działała bez zarzutu. Problem może się pojawić jedynie w przypadku najnowszych i najbardziej wymagających. Obsługa DirectX 11 jest tutaj raczej sloganem reklamowym niż istotną przewagą. Obszerniej napiszemy o tym na dalszych stronach.
 • Biuro. Edycja dokumentów, tworzenie prezentacji multimedialnych, jak również wyświetlanie plików PDF nie będzie problemem dla żadnego z przetestowanych komputerów. Trzeba tylko pamiętać, że może być konieczne zainstalowanie dodatkowego oprogramowania.
 • Prezentacje multimedialne, materiały do szkoły, encyklopedie itp. – również z tym zadaniem wszystkie urządzenia poradzą sobie bez trudu.

Cztery godziny bez ładowania, a nawet pięć? Proszę bardzo!

Czasy, gdy laptop bez stałego zasilania z sieci działał maksymalnie godzinę lub dwie, dawno minęły. Najlepsze pod tym względem modele w naszej dzisiejszej stawce potrafią działać nawet ponad 7 godzin! Oczywiście, bardzo dużo zależy tutaj od konfiguracji oraz zastosowań. Szczegółowe wyniki pomiarów czasu działania zamieszczamy na wszystkich stronach z opisami poszczególnych urządzeń, a porównanie wszystkich przetestowanych konfiguracji znajdziesz tutaj.

4-5 godzin na baterii to standard w przypadku tych laptopów

Standardowe wyposażenie testowanych laptopów

Dziś standardem jest już wiele rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu były wyposażeniem ekskluzywnym:

 • Matryce LED – w rzeczywistości chodzi o matrycę LCD z podświetleniem LED. Wszystkie z testowanych laptopów je mają. Nie są to jednak matryce typu OLED (te są bardzo drogie w produkcji).
 • HDMI (choć wciąż można w sklepach spotkać modele bez tego złącza) – wchodzi już w skład standardowego wyposażenia laptopów.
 • Sieć bezprzewodowa Wi-Fi 802.11 b/g/n – w jej obsługę jest wyposażony każdy laptop z ostatnich kilku lat.
 • Bluetooth – niestety, to wciąż rzadki dodatek w tym przedziale cenowym. Często jeden model występuje w dwóch wersjach: właśnie z obsługą Bluetooth i bez niej.
 • Kamerka i mikrofon. Oczywiście, laptopy mogą się różnić jakością wbudowanej kamerki, jednak wszystkie ją mają, podobnie jak wbudowany mikrofon.
 • Panel dotykowy typu Multi-Touch, czyli obsługujący gesty związane z przewijaniem, powiększaniem czy pomniejszaniem zawartości ekranu, występuje we wszystkich testowanych laptopach.
3