artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Packard Bell EasyNote TS11

Wygląd, jakość wykonania

Packard Bell EasyNote TS11 przykuwa wzrok wykończoną na wysoki połysk klapą, na której umieszczono ciekawą teksturę oraz metalową blaszkę z logo producenta. Niestety, sztywność klapy nie wzbudza zaufania, dlatego trzeba bardzo uważać, aby nic na niej nie położyć, a do tego pamiętać, że na cieszącym oko błyszczącym lakierze widać pod światło wszystkie odciski palców. To samo dotyczy ramki ekranu, która zbiera je niemiłosiernie, ale która na szczęście jest jedynym obok klapy elementem trudnym do utrzymania w czystości. Reszta jest praktyczna i zbudowana z dobrej jakości materiałów. Na podkładce pod nadgarstki znalazł się śliski, przyjemny w dotyku plastik, na którym umieszczono tę samą teksturę co na klapie, a pozostałą część wykonano z matowego plastiku. Obudowa okazała się sztywna i sprawiała wrażenie bardzo solidnej, a do tego nie trzeszczała ani w trakcie użytkowania, ani podczas podnoszenia laptopa.

Wnętrze jest ciekawe i – wyjąwszy ramkę ekranu – także praktyczne

Klapa jest ładna, choć mało praktyczna, bo widać na niej odciski palców

Kąta nachylenia klapy nie da się regulować jedną ręką, mimo to przy wstrząsach zawiasy nie utrzymują ekranu w wybranej pozycji

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Klawiatura jest bardzo przyjemna w użytkowaniu. Układ jest poprawny, a działanie klawiszy – optymalne: mają niski skok, są bardzo sprężyste i ciche. Do tego ugina się w niewielkim stopniu, a blok numeryczny ma klawisze normalnej wielkości. Naszym zdaniem jest wygodna i jest jedną z lepszych w dzisiejszej stawce. Wady to wyłącznie mikroskopijne klawisze kierunkowe oraz brak wydzielonych PageUp, PageDown, Home i End – ich miejsce zajęła regulacja głośności oraz klawisz włączający aplikacje społecznościowe. Płytka dotykowa nieco rozczarowuje wielkością, ale za to działa bardzo dobrze. Pomimo śliskiej powierzchni sprawnie odczytuje ruch palca, nawet kiedy jest wilgotny, oczywiście obsługuje gesty, a do tego ma z prawej strony delikatnie wyprofilowane strzałki, ułatwiające znalezienie miejsca pozwalającego przewijać choćby strony internetowe. Bardzo pozytywnie oceniamy także przyciski znajdujące się pod płytką dotykową, które są ciche i przyjemne w użytkowaniu.

Klawiatura jest bardzo wygodna, choć ma kilka wad, takich jak mikroskopijne klawisze kierunkowe

Są trzy porty USB 2.0 (rozmieszczone po bokach), czytnik kart pamięci (na froncie), wyjścia wideo, HDMI i VGA, gniazda audio oraz złącze karty sieciowej. Wielka szkoda, że zabrakło choćby jednego USB 3.0.

Front: czytnik kart pamięci, diody informacyjne

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: dwa porty USB 2.0, napęd optyczny

Lewa strona: gniazda audio, port USB 2.0, HDMI, VGA, RJ45, złącze zasilacza

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Ekran jest całkiem przyzwoity. Maksymalna jasność wynosi 243 cd/m2, kontrast – 415 : 1, a do tego odwzorowanie kolorów jest zaskakująco dobre: nawet przed kalibracją sprawiały wrażenie ciepłych i dość naturalnych. Szkoda jedynie, że matryca jest błyszcząca, bo w słoneczny dzień utrudnia to korzystanie z laptopa, gdy użytkownik siedzi plecami do okna.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/błyszcząca
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 8/11° (?)
Kąty widzenia w poziomie
24° (?)
Maksymalna jasność 243 cd/m2 (?)
Pokrycie palety sRGB 63% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 87/93/94% (?)
Kontrast statyczny 415 : 1 (?)

Głośniki miło nas zaskoczyły: słychać znacznie więcej niż w przypadku większości tanich laptopowych „bzyczków”, da się nawet usłyszeć odrobinę basu. W założonym przedziale cenowym to jedne z lepszych konstrukcji. Jedyne, do czego można by się przyczepić, to maksymalna głośność, która może nie wystarczyć do rozkręcenia większej imprezy. Mikrofon dobrze radzi sobie z eliminowaniem dźwięków tła, ale kosztem jakości głosu, który wydaje się mocno nienaturalny.

Maksymalna rozdzielczość kamerki wynosi 1280 × 1024, ale ustawienia, w których można nagrywać wideo, kończą się na 1280 × 720. Niemniej obraz jest niezły: widać smużenie, ale także dużo więcej szczegółów, niż zapewnia większość rywali.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje


Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Pentium B960 (2,2 GHz)
Pamięć od 2 GB do 8 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), podświetlenie LED, powłoka błyszcząca
Układ graficzny Intel HD Graphics
Nośnik danych 500 GB, 5400 obr./min
Napęd optyczny nagrywarka DVD
Wymiary i waga 381 mm × 253 mm × 33 mm, 2,6 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, Bluetooth (opcja)
Wejścia-wyjścia 3 × USB 2.0, HDMI, D-sub, LAN, 2 × audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata (1 rok dla firm)
System operacyjny Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej
Cena ok. 1500 zł z Windows 7

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 358 min
Typowe użytkowanie (?) 226 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 193 min

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

Głośność
Spoczynek 24,1 dB (?)
Pełne obciążenie 31,1 dB (?)

Packard Bell EasyNote TS11 jest cichy zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem

„W dwóch słowach”

Packard Bell TS11 to jedna z ciekawszych propozycji w naszym teście. Sprzęt jest bardzo dobrze wykonany, ekran wyświetla ciepłe, przyjemne dla oka kolory, klawiatura jest wygodna i ma pełnowymiarowy blok numeryczny, płytka dotykowa działa precyzyjnie, głośniki zaskakują jakością, a towarzyszy im niezła kamerka. Do tego komputer jest cichy w spoczynku i pod obciążeniem, a konfiguracja za 1500 zł obejmuje procesor Intel Pentium B960 i system operacyjny Windows 7! Wszystkim, którzy są gotowi wybaczyć mikroskopijne klawisze kierunkowe oraz to, że klapa i ramka ekranu zbierają odciski palców, możemy z czystym sumieniem polecić ten sprzęt.

Packard Bell EasyNote TS11
Zalety
  • Cichy system chłodzenia
  • Bardzo wygodna klawiatura
  • Precyzyjna płytka dotykowa
  • Przyzwoite głośniki
  • Przyzwoita kamerka
  • Solidna konstrukcja obudowy
  • Dobrej jakości plastiki
Wady
  • Mikroskopijne klawisze kierunkowe
  • Błyszcząca matryca
Do testów dostarczył:X-Kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 1500 zł
29