artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Lenovo B570

Wygląd, jakość wykonania

Lenovo to marka, która na polskim rynku radzi sobie coraz lepiej, i nie ma się czemu dziwić, bo w niemal każdej kategorii cenowej ma sporo do zaoferowania. Nie inaczej jest na najniższej półce, z której zdjęliśmy kilka modeli, w tym właśnie B570.

Obudowa jest wykonana porządnie, z dobrej jakości plastików, niemal w ogóle się nie ugina i nie trzeszczy. Nawet klapa jest wyjątkowo sztywna, a do tego praktyczna, gdyż nie widać na niej odcisków palców. To samo można powiedzieć o znacznej części wnętrza, bo oprócz pomalowanej na wysoki połysk ramki wyświetlacza jest matowe, choć nie gładkie: pod palcami czuć delikatne poprzeczne paski, mające funkcję ozdobną. Jedyne, co faktycznie zmniejsza wygodę użytkowania, to ostra krawędź przy zakończeniu podpórki pod nadgarstki, która wbija się w dłonie podczas korzystania z płytki dotykowej.

Laptop został wykonany solidnie, z dobrej jakości materiałów, a przyczepić można się jedynie do błyszczącej ramki ekranu oraz ostrej krawędzi przy podpórce pod nadgarstki

Klapa jest stosunkowo sztywna i nie zbiera odcisków palców

Zawiasy sprawiają dobre wrażenie i mogą odpuścić dopiero przy większych wstrząsach, za to klapę można podnieść jedna ręką

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Klawiatura jest bardzo wygodna, ale nie idealna. Już tłumaczymy, o co chodzi. Świetnie została dobrana siła nacisku, do tego klawisze są bardzo sprężyste i mają dobrze wyczuwalny moment maksymalnego wciśnięcia. Dzięki temu zapewniają bardzo dobrą informację zwrotną, co przekłada się na wygodę użytkowania: pisząc, ma się wrażenie korzystania z dobrze naoliwionej maszyny, w której wszystkie trybiki zostały wykonane z precyzją godną szwajcarskiego zegarka. Jednak za najlepszą pod słońcem nie możemy uznać tej klawiatury z dwóch powodów. Pierwszym z nich są zwężone klawisze bloku numerycznego, drugim – głośność: pomimo że odgłos zadziałania jest bardzo przyjemny dla ucha, jest zdecydowanie za głośny.

Płytka dotykowa jest duża, matowa, delikatnie chropowata i wyposażona w dwa słyszalne, ale niezbyt głośne przyciski, które wydają z siebie przyjemny, „miękki” odgłos. Z prawej strony znalazł się delikatnie wypukły pasek, pozwalający znaleźć miejsce służące do przewijania jednym palcem. Poza tym płytka działa bardzo sprawnie i bezbłędnie odczytuje zarówno proste ruchy, jak i bardziej skomplikowane gesty.

Nad klawiaturą obok wyłącznika znalazł się przycisk OneKey Recovery, który uruchamia oprogramowanie odpowiedzialne za tworzenie kopii zapasowej dysku, przywracanie systemu operacyjnego oraz skanowanie w poszukiwaniu wirusów. Co ważne, OneKey Recovery pozwoli skorzystać z tych narzędzi nawet w razie poważnej awarii systemu, gdy nie będzie chciał się uruchomić, a tym samym uratować laptop bez pomocy z zewnątrz.

W testowanym przez nas egzemplarzu znalazł się także czytnik linii papilarnych, ale na ten element należy zwrócić szczególną uwagę, bo w najtańszych wersjach może być on jedynie opcjonalny. Niemniej jest to bardzo wygodny dodatek, dzięki któremu łatwo i szybko można się logować do systemu i na zabezpieczone strony internetowe.

Nad klawiaturą znalazł się przycisk OneKey Recovery, a pod nią – czytnik linii papilarnych. Sama klawiatura jest za to bardzo wygodna, choć także dość głośna

Lenovo B570 wyposażono w dużą liczbę złączy: trzy USB 2.0, „kombo” eSATA/USB 2.0, czytnik kart pamięci, wyjścia wideo typu HDMI i VGA oraz gniazda audio.

Front: diody informacyjne, czytnik kart pamięci

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: złącza audio, port USB 2.0, napęd optyczny, port USB 2.0, RJ45

Lewa strona: złącze zasilacza, VGA, HDMI, eSATA/USB 2.0, USB 2.0

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Matryca jest, niestety, błyszcząca, na szczęście całkiem mocno podświetlona: na środku jasność wyniosła 254 cd/m2. Niezłe jest także odwzorowanie kolorów, natomiast słaby okazał się kontrast. Jest to po prostu przeciętny wyświetlacz.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/błyszcząca
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 6/11° (?)
Kąty widzenia w poziomie
30° (?)
Maksymalna jasność 254 cd/m2 (?)
Pokrycie palety sRGB 75% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 79/92/96% (?)
Kontrast statyczny 266 : 1 (?)

Głośniki grają na tyle głośno, że spokojnie wypełnią dźwiękiem nieduży salon pełen ludzi. Niestety, brzmienie jest lekko przytłumione, jakby ktoś przykrył przetworniki cienką warstwą materiału, a do tego tradycyjnie można zapomnieć o niskich tonach. Mikrofon zbiera głos bardzo dobrze, nawet wtedy, kiedy przykryje się go dłonią, a ponieważ został umieszczony pod klawiaturą, taka sytuacja może występować dość często. Ponadto dobrze tłumione są odgłosy otoczenia.

Kamerka o rozdzielczości 640 × 480 sprawuje się bardzo przeciętnie, ale i tak lepiej niż w laptopach Asusa. Obraz nie jest do końca ostry, ale widać w nim dużo szczegółów, a „pikseloza” nie gra pierwszych skrzypiec.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje


Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Celeron B800/B820 (1,5/1,7 GHz) Intel Pentium B940/B950/B960 (2/2,1/2,2 GHz) Intel Core i3-2330M (2,2 GHz)
Pamięć od 2 GB do 8 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), podświetlenie LED, powłoka błyszcząca
Układ graficzny Intel HD Graphics
Nośnik danych 320/500 GB, 5400 obr./min
Napęd optyczny nagrywarka DVD
Wymiary i waga 378 mm × 252 mm × 34 mm, 2,4 kg
Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 100 Mb/s, Bluetooth (opcja)
Wejścia-wyjścia 3 × USB 2.0, 1 × eSATA/USB 2.0, HDMI, D-sub, LAN, 2 × audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata (1 rok dla firm)
System operacyjny Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej lub brak
Cena ok. 1200 zł bez systemu
ok. 1400 zł z Windows 7
ok. 1270 zł bez systemu
ok. 1500 zł z Windows 7
ok. 1400 zł bez systemu
ok. 1820 zł z Windows 7


Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 282 min
Typowe użytkowanie (?) 182 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 161 min
Przy konfiguracji z procesorem Intel Core i3-2330M

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

Głośność
Spoczynek 22,2 dB (?)
Pełne obciążenie 30,4 dB (?)

System chłodzenia sprawuje się wyśmienicie: w spoczynku jest niemal bezgłośny, a pod obciążeniem  bardzo cichy

„W dwóch słowach”

Lenovo B570 to bardzo porządna konstrukcja, która dzięki wygodnej klawiaturze i bogactwu portów rozszerzeń jest także praktyczna. Pomimo kilku wad zdecydowanie wyróżnia się na tle niektórych laptopów biorących udział w tym porównaniu (szczególnie wersja z procesorem Core i3 i czytnikiem linii papilarnych, którą można kupić już za 1400 zł). Niemniej Lenovo ma w swojej ofercie jeszcze ciekawsze propozycje.

Lenovo B570
Zalety
 • Solidna konstrukcja obudowy
 • Dobrej jakości plastiki
 • Duża liczba portów rozszerzeń
 • Bardzo wygodna klawiatura
 • Duża, precyzyjna płytka dotykowa
 • Niezły mikrofon
 • System chłodzenia niemal bezgłośny w spoczynku i pod małym obciążeniem oraz cichy pod dużym
 • System OneKey Recovery
Wady
 • Błyszcząca matryca
 • Zmniejszone klawisze w bloku numerycznym
 • Ostra krawędź przy podpórce pod nadgarstki
Do testów dostarczył:X-Kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 1200 zł
22