artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

HP 630

Wygląd, jakość wykonania

HP 630, kiedy jest złożony, wygląda bardzo zwyczajnie. I o ile są powody, aby napisać, że jest po prostu nudny, nie można mu odmówić tego, że jest przy tym bardzo praktyczny: klapa jest na tyle sztywna, że spokojnie można na niej położyć szkolne podręczniki, a do tego nie widać na niej odcisków palców. W środku producent również postawił na wygodę użytkowania: nie ma tu ani jednego milimetra kwadratowego, który utrudniałby utrzymanie laptopa w czystości. Do tego żaden fragment obudowy się nie ugina, nic nie trzeszczy i ogólnie całość sprawia wrażenie bardzo solidnej. Niestety, obcując z HP 630, trudno nie mieć poczucia, że ma się do czynienia z tanim sprzętem. Jakość plastików (fragment znajdujący się wokół klawiatury w dotyku przypomina plastik, jaki można było znaleźć w starych Polonezach) czy choćby sposób wykonania przycisków pod płytką dotykową, do której wrócimy za chwilę, nie pozostawiają złudzeń, że jest to najtańszy model w ofercie HP.

HP 630 wygląda tanio, a jakość plastików potwierdza to pierwsze wrażenie

Klapa jest praktyczna: nie widać na niej odcisków palców

Zawiasy są nieźle wyważone: nie pozwalają co prawda otworzyć klapy jedną ręką, ale raczej nie powinny mieć problemów z utrzymaniem wybranego kąta, nawet kiedy laptop będzie trzymany na kolanach podczas podróży samochodem

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Wygląd klawiszy jest specyficzny, jednak sprawują się bardzo dobrze: mają niski skok, są ciche i łatwo wyczuć moment, w którym są maksymalnie wciśnięte. Niestety, do kierunkowych bardzo trudno się przyzwyczaić, ponadto zrezygnowano z bloku numerycznego, dodając przy prawej krawędzi jedynie Home, PageUp, PageDown i End. Dlatego, choć nie mamy żadnych zastrzeżeń co do sposobu, w jaki działa klawiatura HP 630, przez wymienione niedociągnięcia nie jesteśmy do niej w stu procentach przekonani. Płytka dotykowa nie jest gładka, a jej chropowata powierzchnia jest wyraźnie wyczuwalna. To jednak zupełnie nie przeszkadza, szczególnie że ruchy palca są dobrze odwzorowywane. Pozytywne wrażenie psują przyciski umieszczone pod płytką, które mają pod sobą luz, przez co grzechoczą, i które ogólnie sprawiają wrażenie tandetnych, w dodatku działają zdecydowanie za głośno.

Nie mamy zastrzeżeń co do samego działania klawiatury, ale nie podoba nam się układ klawiszy kierunkowych i brak bloku numerycznego

W HP 630 znalazł się standardowy zestaw portów rozszerzeń. Są trzy USB 2.0, czytnik kart pamięci, wyjścia VGA i HDMI, napęd optyczny oraz złącze zasilacza. Niestety, i tym razem nie ma USB 3.0.

Front: brak portów rozszerzeń

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: złącze zasilacza, dwa USB 2.0, napęd optyczny

Lewa strona: czytnik kart pamięci, złącza audio, USB 2.0, HDMI, RJ45, VGA

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Ekran także nie zachwyca: jego jasność niewiele wykracza poza przyjęte przez nas minimum, a słaby kontrast i marne kąty widzenia nie poprawiają sytuacji. Właściwie jedyną jego zaletą jest matowa powierzchnia, która sprawia, że z HP 630 można korzystać w niemal każdych warunkach oświetleniowych.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/matowa
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 7/9° (?)
Kąty widzenia w poziomie
29° (?)
Maksymalna jasność 204 cd/m2 (?)
Pokrycie palety sRGB 72% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 89/94/89% (?)
Kontrast statyczny 251 : 1 (?)

Głośniki grają zgodnie z przewidywaniami, czyli słabo. Oczywiście, przede wszystkim brakuje niskich tonów, przez co w bardziej żywej muzyce i filmach brakuje dynamiki. Mikrofon także sprawuje się bardzo przeciętnie. Owszem, rejestruje głos na tyle dobrze, że można rozpoznać, czy rozmówcą jest mężczyzna czy kobieta, ale przy okazji przechwytuje mnóstwo szumów.

Kamerka jest przeciętna, choć trzeba przyznać, że pomimo niskiej maksymalnej rozdzielczości, wynoszącej 640 × 480, zapewnia obraz o zaskakująco małej ilości szumów. Daje pewność, że rozmówca rozpozna użytkownika, ale raczej nie można liczyć na to, że zachwyci go szczegółowość przesyłanego obrazu.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje


Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Celeron B800/B815 (1,5/1,6 GHz) Intel Pentium B950/B960 (2,1/2,2 GHz)
Pamięć od 2 GB do 8 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), podświetlenie LED, powłoka matowa
Układ graficzny Intel HD Graphics
Nośnik danych 320/500 GB, 5400 obr./min
Napęd optyczny Nagrywarka DVD
Wymiary i waga 376 mm × 247 mm × 32 mm, 2,5 kg
Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, Bluetooth
Wejścia-wyjścia 3 × USB 2.0, HDMI, D-Sub, LAN, 2 × audio, czytnik kart pamięci
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej lub Linux
Cena ok. 1150 zł bez systemu
ok. 1530 zł z Windows 7
ok. 1300 zł bez systemu
ok. 1570 zł z Windows 7

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 317 min
Typowe użytkowanie (?) 214 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 186 min

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

Głośność
Spoczynek 27,9 dB (?)
Pełne obciążenie 37,1 dB (?)

W konfiguracji z procesorem Pentium B800 model HP 630 pod obciążeniem jest wyraźnie słyszalny

„W dwóch słowach”

HP 630 to tani sprzęt, który sprawia wrażenie adekwatne do ceny, choć konstrukcja jest solidna i praktyczna. Trzeba przeboleć średniej jakości plastiki, brak bloku numerycznego, rozczarowujące przyciski płytki dotykowej, słabe głośniki i nie lepszy mikrofon. A zalety? Największą jest cena. Za HP 630 z Celeronem B800, systemem operacyjnym SUSE i torbą w zestawie trzeba zapłacić jedynie około 1150 zł.

HP 630
Zalety
  • Solidna konstrukcja obudowy
  • Matowa matryca
  • Torba w zestawie
Wady
  • Brak bloku numerycznego
  • Specyficzne klawisze kierunkowe
  • Konstrukcja przycisków płytki dotykowej
  • Kiepskie głośniki
  • Kiepski mikrofon
  • Plastiki potęgujące wrażenie taniości
Do testów dostarczył:X-Kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 1150 zł
20