artykuły

Test laptopów za 1200–1500 złotych. Jaki tani laptop wybrać?

Laptopy na każdą kieszeń

127
8 października 2012, 17:50 Robert Graczyk

Fujitsu Lifebook AH531

Wygląd, jakość wykonania

Fujitsu AH531 dostępny jest w wersjach z czarną, granatową i bordową klapą. We wszystkich jest ona błyszcząca, ale dzięki opalizującym drobinkom nie zbiera śladów po palcach tak bardzo jak inne tego typu konstrukcje. Niestety, już na starcie mamy poważne zastrzeżenia co do sztywności klapy: to, jak ugina się jej środek, jest nie tyle niepokojące, co alarmujące. Ponadto, kiedy się ją otwiera, można usłyszeć skrzypienie, które nie dochodzi z zawiasów, tylko z okolic ramki, co tym bardziej każe wątpić w wytrzymałość całej konstrukcji klapy. Jednak główna część, w której zamontowane są podzespoły i osprzęt, sprawia wrażenie solidnej, nie trzeszczy i nie ugina się, nawet pod większym naciskiem. Wygląda to tak, jakby przy konstruowaniu Fujitsu AH531 pracowały dwie osoby: jedną była delikatna kobieta odpowiedzialna za równie delikatną klapę, a drugą potężny mężczyzna, który dążył do stworzenia pancernej obudowy dla podzespołów. Kobieta mogła pracować także nad doborem materiałów, bo wnętrze jest ładne, a plastiki – dobrej jakości. Niestety, ponieważ niemal wszystko wykończono na wysoki połysk, obudowa lubi przechowywać odciski palców, które jednak dzięki opalizującym drobinkom nie są aż tak widoczne jak u konkurencji.

Wnętrze jest ładne, ale mało praktyczne, bo na błyszczącym lakierze widać wszystkie odciski palców

Wersja z bordową klapą przykuwa wzrok, ale bez względu na kolor klapa jest zdecydowanie zbyt delikatna

Zawiasy mogłyby działać nieco ciężej, niemniej i tak sprawiają wrażenie na tyle solidnych, żeby wytrzymać typowy okres eksploatacji laptopa

Wygoda użytkowania – klawiatura, płytka dotykowa, porty rozszerzeń

Odporna na zachlapanie klawiatura trochę odbiega od standardów, których trzymają się inne laptopy biorące udział w porównaniu. Mamy tu Enter w kształcie odwróconej litery L oraz zdublowany lewy ukośnik (za sprawą skrócenia lewego klawisza Shift). To zaś początkowo może utrudniać pisanie i wymaga przyzwyczajenia. Zresztą wymagają go wszystkie klawisze: są bardzo niskie i mają bardzo niski skok, ale słabo wyczuwalny moment maksymalnego wciśnięcia, a przez to, uderzając w nie, ma się wrażenie uderzania w malutkie słodkie pianki, a nie klawisze „z krwi i kości”. W pisaniu nie pomagają zwężone klawisze kierunkowe oraz te z bloku numerycznego. Płytka dotykowa również nie ma się czym pochwalić. Ma matową, przyjemną w dotyku powierzchnię, działa sprawnie, obsługuje gesty, ale jest mała, co utrudnia przewijanie mocno rozciągniętych w pionie stron internetowych, a towarzyszące jej przyciski są głośne.

Zarówno układ klawiszy, jak i sposób ich działania wymagają przyzwyczajenia

Liczba portów rozszerzeń oraz ich rodzaj są niemal takie same jak w większości pozostałych laptopów w stawce. Odstępstwem jest gniazdo kart ExpressCard, które pozwala zainstalować zgodny z tym standardem modem 3G lub tuner telewizyjny. Poza tym są trzy porty USB 2.0, wyjścia VGA i HDMI, złącze RJ45 i napęd optyczny. 

Front: czytnik kart pamięci, złącza audio, diody informacyjne

Tył: brak portów rozszerzeń

Prawa strona: złącze zasilacza, napęd optyczny, port USB 2.0

Lewa strona: dwa porty USB 2.0, HDMI, RJ45, VGA

Multimedia – ekran, głośniki, mikrofon, kamera

Na przykładzie Fujitsu AH531 widać wyraźnie, jak wielką niewiadomą przy kupnie laptopa jest ekran. Mieliśmy w redakcji trzy wersje tego samego modelu, które różniły się jedynie procesorem i właśnie jakością matrycy. Wszystkie miały zbliżoną jasność, podobne pokrycie palety sRGB oraz odwzorowanie kolorów, za to kontrast raz wyniósł 267 : 1, a w następnym teście – 340 : 1. Niestety, prawda jest taka, że sprzedawca może nam zagwarantować co najwyżej to, że dany laptop będzie miał ekran o z góry określonym rozmiarze i rozdzielczości. Na resztę nie ma wpływu.

Matryca LCD (dane testowe)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/błyszcząca
Kąty widzenia pionowo (przód/tył) 4/10° (?)
Kąty widzenia w poziomie
34° (?)
Maksymalna jasność 246 cd/m2 (?)
Pokrycie palety sRGB 72% (?)
Odwzorowanie kolorów (czerwony/zielony/niebieski) 72/89/89% (?)
Kontrast statyczny 314 : 1 (?)

Głośniki można by opisać bardzo krótko: są, bo nie można o nich napisać wiele dobrego. Brakuje im basu, a w maksymalnych ustawieniach nawet wokal potrafi zabrzmieć nieczysto. Mikrofon za to działa całkiem sprawnie: dobrze zbiera głos i dobrze odseparowuje go od szumów.

Maksymalna rozdzielczość obrazu rejestrowanego przez kamerę wynosi 1280 × 1024. Nie jest idealny, ale można go uznać za zadowalający, jak na tej klasy sprzęt.

Dane techniczne i dostępne konfiguracje


Dane techniczne i dostępne konfiguracje
Procesor Intel Celeron B815 (1,6 GHz) Intel Pentium B950/B960 (2,1/2,2 GHz)  Intel Core i3-2350M (2,3 GHz)
Pamięć od 2 GB do 8 GB
Ekran 15,6" (1366 × 768), podświetlenie LED, powłoka błyszcząca
Układ graficzny Intel HD Graphics
Nośnik danych 500 GB, 5400 obr./min
Napęd optyczny nagrywarka DVD
Wymiary i waga 378 mm × 252 mm × 36 mm, 2,5 kg
Łączność Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 1 Gb/s, Bluetooth
Wejścia-wyjścia 3 × USB 2.0, HDMI, D-sub, LAN, 2 × audio, czytnik kart pamięci, gniazdo ExpressCard
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej lub brak
Cena ok. 1200 zł bez systemu
ok. 1550 zł z Windows 7
ok. 1350 zł bez systemu
ok. 1460 zł z Windows 7
ok. 1560 zł bez systemu
ok. 1900 zł z Windows 7

Czas działania
Maksymalna oszczędność energii (?) 353 min
Typowe użytkowanie (?) 226 min
Czas odtwarzania filmu HD (?) 190 min
W zależności od konfiguracji różnice w czasie działania wynoszą +/- 10 min

Temperatura działania, głośność układu chłodzenia

Głośność
Spoczynek 25,4 dB (?)
Pełne obciążenie 30,3 - 33,9 dB (?)

W spoczynku i pod małym obciążeniem Fujitsu AH531 bez względu na konfigurację jest cichy: słychać jedynie delikatny szum, za to pod obciążeniem wszystko zależy od konfiguracji

„W dwóch słowach”

Fujitsu Lifebook AH531 to ładny, choć dość zagadkowy sprzęt. Bardzo nurtuje nas kwestia wytrzymałości klapy, która ugina się tak bardzo, że w ustach aż zbiera się okrzyk przerażenia. Trzeba także pamiętać o tym, że błyszcząca powierzchnia będzie trudna do utrzymania w czystości, i wziąć pod uwagę specyficzną klawiaturę, małą płytkę dotykową oraz słabe głośniki. Jednak dla kogoś, kogo interesuje jedynie wygląd urządzenia, Fujitsu Lifebook AH531 będzie nie najgorszym wyborem.

Fujitsu Lifebook AH531
Zalety
 • Solidna konstrukcja obudowy
 • Dobrej jakości plastiki
 • Przyzwoita kamerka
 • Przyzwoity mikrofon
 • Gniazdo ExpressCard
 • Łatwe w instalacji sterowniki
Wady
 • Nadmiernie uginająca się klapa
 • Błyszcząca, a przez to trudna do utrzymania w czystości obudowa
 • Klawiatura wymagająca przyzwyczajenia
 • Zmniejszone klawisze w bloku numerycznym
 • Mały obszar roboczy płytki dotykowej
 • Kiepskie głośniki
 • Błyszcząca matryca
Do testów dostarczył:X-Kom.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):od 1200 zł
19