Myszki, klawiatury
Artykuł
Robert Graczyk, Środa, 3 kwietnia 2013, 12:00

Rodzaje przełączników

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, na polskim rynku ogólnodostępne są cztery rodzaje przełączników znane pod nazwą Cherry MX (w 2008 roku firma Cherry Electrical Products, wytwarzająca te przełączniki, została przejęta przez ZF Friedrichshafen AG, ale marka przetrwała). Przeważnie są to modele „czerwone” i „czarne”, ale można się natknąć także na „niebieskie” i „brązowe”. Czym w takim razie oprócz koloru różnią się poszczególne przełączniki?

Cherry MX Red

Są to konstrukcje działające w sposób liniowy. Oznacza to, że od momentu przyłożenia siły powodującej wciśnięcie klawisza przełącznik na całej długości skoku zapewnia prawie identyczne odczucie. Jego aktywowanie, czyli wyświetlenie znaku, następuje już po 2 mm, choć przełącznik porusza się w zakresie 0–4 mm. Nie ma zjawiska tactile bump, objawiającego się dodatkowym oporem informującym o nadejściu momentu zadziałania, ani dźwięku w postaci kliknięcia (odgłos towarzyszący korzystaniu z „czerwonych” przełączników pojawia się głównie w wyniku dociśnięcia klawisza do samego końca i uderzenia nim o podstawę przełącznika). Na tle innych te działają bardzo lekko (w naszej redakcji kilka osób stwierdziło, że aż za lekko: zdaniem niektórych klawisze wciskały się od samego patrzenia na nie ;)). Ci, którzy lubią bardziej zdecydowane rozwiązania, mogą mieć początkowo problemy. Ogólnie się przyjęło, że te konstrukcje dobrze się sprawdzają w grach, dlatego często się je stosuje właśnie w najlepszych klawiaturach mechanicznych do gier.

 

Charakterystyka przełącznika

Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak

45 g
Sposób działania liniowy
Skok

2 mm do punktu aktywacji,

4 mm do oporu

 

cherry_mx_red

Cherry MX Black

Podobnie jak Cherry MX Red „czarne” działają w sposób liniowy. Trzeba jednak przyłożyć do nich wyraźnie większą siłę. I to tak naprawdę jedyne, co je odróżnia od „czerwonych”. Niemniej to wystarcza, żeby zupełnie się zmieniła charakterystyka klawiatury. Ciężej działające klawisze oznaczają mniejsze prawdopodobieństwo przypadkowych wciśnięć oraz łatwiejsze i szybsze opanowanie techniki pisania bez dobijania klawiszy do podstawy przełącznika. Ze względu na liniowy charakter działania uważa się, że te przełączniki dobrze się sprawdzają w grach, i dlatego podobnie jak „czerwone” są często stosowane w wysokiej klasy klawiaturach dla graczy, choć są one zdecydowanie mniej popularne.

 

Charakterystyka przełącznika
Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak 60 g
Sposób działania liniowy
Skok

2 mm do punktu aktywacji,

4 mm do oporu

 

cherry_mx_black

Cherry MX Blue

To przełączniki zapewniające dodatkową informację zwrotną w momencie aktywacji. W połowie skoku wyczuwalny jest dodatkowy opór, któremu towarzyszy staromodne, przyjemne dla ucha kliknięcie. Na całej długości skoku wymagają mniej siły od „czarnych”, ale zdecydowanie więcej niż „czerwone” – pod tym względem są bardzo dobrze wyważone. Ogólnie się przyjęło, że to najlepszy wybór do pisania, ponieważ tactile bump, czyli wyczuwalny moment zadziałania, wraz z dobrze słyszalnym odgłosem kliknięcia przekładają się na bardzo wyraźną informację zwrotną. Graczom może przeszkadzać to, że klawisz, wracając do pozycji wyjściowej, ma nieco zmienioną charakterystykę: punkt „wyzerowania” znajduje się wyżej niż punkt zadziałania, co przy częstych następujących jedno po drugim wciśnięciach tego samego klawisza można odczuć jako delikatne „haczenie”.

 

Charakterystyka przełącznika
Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak 50 g
Sposób działania

z wyczuwalną i słyszalną

odpowiedzią w momencie aktywowania

Skok

2 mm do punktu aktywacji,

4 mm do oporu

 

cherry_mx_blue

Cherry MX Brown

W przeciwieństwie do „czerwonych” i „czarnych” zapewniają wyczuwalny moment zadziałania. Nie mają jednak dodatkowego „kliku” towarzyszącego „niebieskim”. Charakterystyka działania klawisza w trakcie ruchu w dół i w trakcie powrotu do pozycji wyjściowej jest na tyle zbliżona, że różnica jest praktycznie niewyczuwalna. Tym samym podczas gry, gdy raz po raz następuje wciskanie tych samych klawiszy (przeważnie kombinacji WSAD), nie odczuwa się specyficznego „haczenia” towarzyszącego MX Blue. Cherry MX Brown działają także nieco od nich lżej, ale nadal wymagają więcej siły niż Cherry MX Red (siła, jaką trzeba przyłożyć, aby wciśnięcie zostało zarejestrowane, jest co prawda taka sama, ale ze względu na dodatkowy opór, jaki wtedy występuje, ma się wrażenie, że klawisze chodzą ciężej). W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że stoją okrakiem między przełącznikami liniowymi a „niebieskimi”.

 

Charakterystyka przełącznika
Siła, jaką trzeba przyłożyć, aby został zarejestrowany znak 45 g
Sposób działania

z wyczuwalną odpowiedzią

w momencie aktywacji

Skok

2 mm do punktu aktywacji,

4 mm do oporu

 

cherry_mx_brown

 

Autorem wszystkich animacji jest Castin „Lethal Squirrel” Cramer

Brzmienie poszczególnych przełączników

Ocena artykułu:
Ocen: 23
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane