artykuły

AMD A10-4600M – mobilne Trinity kontra Core i3 oraz Core i5

Bulldozer – część druga

329
15 maja 2012, 06:00 Tomasz Niechaj, Mateusz Brzostek

Testy – praca, multimedia, kompresja

Na tej stronie przedstawiamy wyniki testów w aplikacjach naszym zdaniem typowych podczas standardowego użytkowania komputera. W przypadku programów, które są akcelerowane przez układ graficzny, zamieściliśmy dodatkowe słupki z rozróżnieniem na konfiguracje zawierające poszczególne karty graficzne. W pozostałych, by nie zacierać obrazu, na każdy procesor przypada tylko jeden wynik.

Kompresja plików – WinZIP 16.5
Najnowsza wersja programu intensywnie korzysta z GPU, ale tylko wtedy, gdy układ to AMD Radeon. W przypadku Intel HD Graphics 3000, jak również karty graficznej GeForce akceleracja nie działa. O ile w pierwszym jest to zrozumiałe (brak obsługi OpenCL), o tyle w drugim brak przyspieszenia dziwi. Wyniki Trinity oraz Sabine bez akceleracji to, odpowiednio, 69,1 sekundy oraz 111,9 sekundy.

Najnowszy procesor AMD wspomagany układem graficznym zapewnia porównywalną wydajność jak Core i3-2350m bez „wspomagania”. Przewaga względem poprzedniej generacji APU jest znacząca.

Kompresja plików – 7-Zip x64 (do pliku ZIP)
Aplikacja ta używa do kompresji jedynie procesora x86 i w kompresowaniu pojedynczego pliku umie wykorzystać tylko jeden wątek procesora.

Ponownie AMD A10-4600M osiąga rezultat porównywalny z wynikiem Core i3-2350m. Ponownie starsza platforma jest dużo słabsza.

Zdjęcia – przeglądanie i obracanie
Dziś 15–17-megapikselowe aparaty fotograficzne to nic niezwykłego. Zdjęcia tej wielkości mogą mieć już po kilkanaście megabajtów i przeglądanie ich w dużym tempie wymaga od komputera większej wydajności. Próba obrócenia takiego zdjęcia (na przykład zrobionego aparatem w ułożeniu pionowym) często oznacza chwilę oczekiwania. Ten test przedstawia właśnie taki typowy scenariusz.

Tym razem procesory Intela nieco odskoczyły. AMD A10-4600M okazał się nieco wolniejszy od Pentium, jednak różnica względem poprzedniej platformy AMD jest znacząca!

Zdjęcia – masowa zmiana rozmiaru zdjęć
Ktoś wraca z urlopu i ma kilkadziesiąt lub kilkaset zdjęć, które chce szybko przesłać znajomemu do obejrzenia. Trudno to zrobić, gdy każde z nich ma przynajmniej kilka megabajtów. Programów do masowej zmiany rozmiaru zdjęć jest bardzo dużo. Cechą wspólną większości z nich jest to, że wykorzystują w tego typu operacjach tylko jeden rdzeń. My użyliśmy narzędzia wbudowanego w system operacyjny: Windows Live Photo Gallery.

Wyniki są bardzo podobne jak podczas obracania zdjęcia, ale przewaga Core i3-2350m nad AMD A10 jest zauważalnie mniejsza i praktycznie nie ma znaczenia w codziennym użytkowaniu.

Zdjęcia – Adobe Photoshop CS6
Co prawda nie jest to pierwsza wersja Photoshopa, która korzysta z możliwości układów graficznych, ale po raz pierwszy są one wykorzystywane w tak dużym zakresie (m.in. przy nakładaniu efektów). Rezultat?

Wynik AMD A10-4600M jest zadowalający, zbliżony do osiągów Core i3-2350m z kartą graficzną GeForce GT 630m. Do Core i5 jeszcze trochę brakuje.

Konwersja wideo – x264
Coraz więcej materiałów wideo jest w wysokiej jakości 1080p. Nie zawsze musimy przechowywać je w tak wysokiej jakości. Przydaje się wówczas w pełni darmowe narzędzie konwertujące na format x264. Wykorzystuje ono wszystkie dostępne wątki procesora.

Tutaj AMD Trinity pokazało, na co je stać: jest szybsze od Core i3-2350m! Wzrost wydajności względem platformy Sabine/Llano jest bardzo duży.

Konwersja wideo – Media Espresso
Aplikacja ta, jak wiele innych, umie wykorzystać GPU do konwersji wideo. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że finalna jakość (jak również objętość) filmu będzie różna zależnie od zastosowanej konfiguracji. Trzeba mieć to na uwadze, analizując poniższy wykres:

W związku z różną jakością finalnego pliku nie zamieszczamy komentarza. Warto w tym miejscu wspomnieć, że standardowo dostępny w panelu Catalyst Control Center konwerter filmów pozwolił w przypadku AMD A10 skompresować wideo w czasie 56 sekund, podczas gdy na starszej platformie trwało to aż 86 sekund!

6