artykuły

Nokia 808 PureView – pierwsze spotkanie

Jeszcze smartfon czy już aparat?

67
26 kwietnia 2012, 09:37 Mieszko Krzykowski
Nokia przez wiele lat była kojarzona (mniej lub bardziej słusznie) z telefonami, które robią bardzo dobrej jakości zdjęcia. Ostatnim smartfonem, który dołożył cegiełkę do tego fińskiego monumentu, była Nokia N8 z Symbianem. Do tej pory żadnemu konkurencyjnemu urządzeniu nie udało się prześcignąć jej pod względem ostrości fotografii. Wygląda jednak na to, że niedługo ta sytuacja się zmieni i N8 będzie musiała opuścić „tron”, który zajmie... kolejna Nokia.

Spis treści

A chodzi o Nokię 808 PureView. Smartfon ten w czasie tegorocznych targów MWC zaczarował wszystkich magią liczb: rozdzielczość matrycy jego aparatu wynosi... 41 megapikseli. To więcej, niż zapewnia jakikolwiek telefon, aparat kompaktowy, a nawet pełnoklatkowy (obecny rekordzista ma 36 megapikseli); nowej Nokii bliżej pod tym względem do studyjnych aparatów średnioformatowych. Jednak nie jest wielką tajemnicą – i żadne czary tego nie zmienią – że jakość zdjęć nie zależy od liczby megapikseli, a na pewno nie tak bardzo, jak by tego chcieli specjaliści od marketingu. Na szczęście wygląda na to, że fińscy inżynierowie dobrze o tym wiedzą i nauczyli się wykorzystywać tę gigantyczną liczbę pikseli do tego, aby uzyskać jak najlepszą jakość fotografii... 5-megapikselowych. Zechcieli też podzielić się z nami swoją wizją, tym, co za nią stoi i co to daje w praktyce. O tym wszystkim opowiadał nam jeden z dwóch głównych pomysłodawców i projektantów techniki PureView, Juha Alakarhu, który (co niestety nie zdarza się zbyt często na konferencjach tego typu) nie bał się nawet najtrudniejszych pytań technicznych:

Mogliśmy też przez chwilę poobcować z jednym z egzemplarzy inżynieryjnych Nokii 808 i spotkanie to wywołało bardzo... niecodzienne doznania.

Smartfon ten stanowczo nie będzie startował w konkursach piękności ani nie zamierza brać udziału w rywalizacji w dziedzinie grubości obudowy. Wygląda przysadziście, mało atrakcyjnie (nie zmienia tego nawet czerwony lub biały kolor obudowy), w okolicach obiektywu jest bardzo gruby i na dodatek całość jest dość ciężka. Nie jest to smartfon dla każdego i w pewnym sensie przywiódł na myśl Xperię Play: tak jak Sony Ericsson stara się być bardziej konsolą niż smartfonem, tak nowa Nokia jest bardziej aparatem i wcale się z tym nie kryje.

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest obiektyw. Już w Nokii N8 nie udało się go zmieścić w obudowie standardowej grubości i potrzebna była „dobudówka”; w Nokii 808 optyka jest jeszcze bardziej rozbudowana, a matryca – jeszcze większa (o czym za chwilę). Ten element jest naprawdę ogromny (jak na smartfon). Obiektyw i ksenonowa lampa błyskowa (o mocy ponoć dwa razy większej niż w przypadku Nokii N8, w której i tak była już bardzo duża, jak na urządzenie tego typu) są otoczone plastikową, łatwo rysującą się obwódką. Optyka na szczęście znalazła się w lekkim zagłębieniu i jest chroniona przez kawałek Gorilla Glass, dzięki czemu raczej nie powinno dojść do jej uszkodzenia.

Jednak nie tylko wygląd i wymiary smartfona nie budzą zachwytu. Podstawowe dane techniczne są praktycznie takie same jak w przypadku Nokii 701: Symbian Belle, procesor Broadcomm o taktowaniu 1,3 GHz, 4-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 640 × 360, akumulator 1400 mAh. Ogólnie rzecz biorąc – nic nadzwyczajnego. Po prostu ten sprzęt celuje w bardzo nietypowego odbiorcę, któremu zależy na jak najlepszej jakości zdjęć i który jest gotów poświęcić dla niej wygodę trzymania i parametry. Ale czy faktycznie obraz jest aż tak dobry? Z tego, co widzieliśmy i czego się do tej pory dowiedzieliśmy, wynika, że tak.

Strona:
RealtZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Realt2012.04.26, 10:03
26#1
Czyżby Nokia zaczynała się podnosić na nogi ? Z chęcią zobaczył bym testy tego 'aparatu kompaktowego' :)
QunikZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Qunik2012.04.26, 10:04
Z jednej strony w dobie cyfrówek które są coraz cieńsze i jakościowo robią bardzo dobre zdjęcia taki telefon nie ma sensu bytu, lecz z drugiej strony często znajduję się w sytuacjach (np jakiś koncert) gdzie dodatkowy sprzęt sprawia problem lub stres ( czy nie ukradli mi aparatu z kieszeni). Wtedy takie telefon jest marzeniem dla osób co w ciemnych salach bądź w czasie plenerowych koncertów ( typu woodstock) chcą zrobić dobrej jakości zdjęcie. Z chęcią przetestowałbym. Tylko ta bateria mnie niepokoi.
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2012.04.26, 10:05
-4#3
Szykuje się fajny sprzęcik. Można tylko trochę ponarzekać na to że ekran mógłby być lepszy niż zwykły AMOLED o słabej rozdzielczości no i żeby OS był jakiś normalny.

Generalnie widać, że Nokia ma kupę programistów od Symbiana których boi się zwolnić. Zamiast wrzucić coś sensowniejszego, jakiegoś MeeGo, WP7,5/8, Tizena to cały czas męczą tego Symbiana.
shXhZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
shXh2012.04.26, 10:08
33#4
Ten telefon to szansa na dużo lepszej jakości SŁIT FOCIE w lustrze z dziubkiem :DDDDDDDDDD
godzio606Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
godzio6062012.04.26, 10:12
Mogli dać ciut lepszy wyświetlacz... w sensie rozdzielczości.
bakoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bako2012.04.26, 10:21
Mogliście poczekać z artykułem, a raczej pierwszym wrażeniem i dodać własne zdjęcia wykonane tym smartfonem. Przecież aparat w tym telefonie jest jego najważniejszą funkcją.
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2012.04.26, 10:29
bako @ 2012.04.26 10:21  Post: 567269
Mogliście poczekać z artykułem, a raczej pierwszym wrażeniem i dodać własne zdjęcia wykonane tym smartfonem. Przecież aparat w tym telefonie jest jego najważniejszą funkcją.

Uznaliśmy, że dobrym pomysłem jest podzielić się wrażeniami z użytkowania tego urządzenia. Chcemy szybko poinformować Was o nowościach rynkowych, nawet jeśli z różnych względów jedyne co nam wolno to opisać nasze wrażenia i odczucia bez prezentacji dowodów. Ja osobiście bardzo sobie cenię tego typu relacje.
*Konto usunięte*2012.04.26, 10:41
Ostatnio była dyskusja, jedno powiem... z faktem, że robi lepsze zdjęcia dyskutować nie będę (lepsze od typowych, śmieciowych/masowych).
Jednak... czekać będę na realne testy. Bo taka miniaturka z promocyjnych zdjęć nokii nie zadowala mnie. Jednak ze sceptycznego nastawienia jestem podekscytowany, bo jak ostatnio wspomniałem liczy się wielkość matrycy, taki gigant nawet przy takim zagęszczeniu powinien być skokiem milowym.
Na pewno nie robią czegoś takiego by obniżyć cenę.

Focus, fajny art :)
+bartek+Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
+bartek+2012.04.26, 10:41
W jaki sposób jest liczona ta powierzchnia matrycy?
'Ma on teraz 13,33 x 10,67 mm (85,33 mm2 powierzchni)'
Na moje to 13,33*10,67=142,23
Idąc tym tropem, pozostałe wartości też są jakieś dziwne.
miekrzyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimiekrzy2012.04.26, 10:54
+bartek+ @ 2012.04.26 10:41  Post: 567279
W jaki sposób jest liczona ta powierzchnia matrycy?
'Ma on teraz 13,33 x 10,67 mm (85,33 mm2 powierzchni)'
Na moje to 13,33*10,67=142,23
Idąc tym tropem, pozostałe wartości też są jakieś dziwne.

Haha :D Kajam się w popiele. Pisałem artykuł po nocy i zamiast szerokości i wysokości wpisałem przekątną i szerokość. Już poprawiam.
Zaloguj się, by móc komentować
1