artykuły

Test płyt głównych do procesorów Core trzeciej generacji

Z77 w natarciu

98
30 kwietnia 2012, 15:38 Krzysztof Opacki

Podsumowanie (Aktualizacja 10.05.2012)

Po przetestowaniu wszystkich płyt wyposażonych w nowy układ logiki Intela nie sposób pozbyć się wrażenia, że zwlekanie z wprowadzeniem procesorów Core trzeciej generacji wyszło producentom na dobre. Większość z nich gotowe produkty miała już od dawna, więc za sprawą opóźnienia było jeszcze więcej czasu na dopracowanie BIOS-u, a w skrajnych przypadkach – nawet zmiany sprzętowe. To wszystko zaowocowało tym, że mamy do czynienia z dopracowanymi konstrukcjami, chłodzonymi pasywnie bez najmniejszego problemu. Co więcej, okazuje się, że nawet tak mały radiator jak na płycie Intela w zupełności wystarczy. Wentylatory dodawane do płyty Sabertooth Z77 wydają się w tej sytuacji wyjątkowo przesadnym zbytkiem.

Dla kogo Z77? Na pewno dla tych, którzy przymierzają się do przesiadki ze swojej starej platformy na procesory Ivy Bridge. Oczywiście, znajdą się też osoby, które po prostu lubią zmiany lub są średnio zadowolone ze swoich dotychczasowych nabytków w postaci płyt P67/Z68. Oni po prostu przełożą swój starszy procesor Sandy Bridge do nowej płyty głównej. Wszystko powinno współpracować bez problemu.

Z drugiej strony w wielu płytach z chipsetem P67/Z68 działają także procesory Ivy Bridge, choć wymaga to aktualizacji BIOS-u, co jednak nie powinno być problemem nawet dla średnio obeznanych użytkowników. Przed kupieniem procesora należy, oczywiście, sprawdzić, czy producent zapewnił obsługę procesorów 22-nanometrowych. Aby taki procesor mógł działać, płyta musi obsługiwać Intel Management Engine w wersji 8. Problem z tym ma prawdopodobnie firma MSI, której płyty starszej generacji z układem P67 i Z68 (bez dopisku G3) obecnie (11 maja 2012 roku) procesorów 22-nanometrowych nie obsługują i nie wiadomo, czy kiedyś będą to robić. 

Aktualizacja (11.05.2012): Znamy już oficjalne stanowisko firmy MSI w sprawie obsługi 22-nanometrowych procesorów Ivy Bridge we wszystkich płytach starszej generacji z chipsetami serii 6.: „Docelowo wszystkie płyty oparte na chipsetach z serii 6. będą obsługiwać 22-nanometrowe CPU”. Posiadacze płyt z chipsetami serii 6. firmy MSI mogą więc spać spokojne, bo producent zadba i o nich, a stosowne BIOS-y ukażą się niebawem.

Kontroler USB 3.0 w wykonaniu Intela sprawuje się bardzo dobrze, ale jeśli ktoś liczył na to, że będzie on działał pod Windows 7 bez sterowników, po prostu się zawiedzie: trzeba pobrać i zainstalować plik o rozmiarze 5 MB. Co ważne, obsługa USB 3.0 w przypadku Intela dotyczy wyłącznie systemu Windows 7: wersja dla starszych nie została przewidziana. Całkiem możliwe, że w wersję RTM Windows 8 będzie już wbudowany.

Płyty z układem Z77 przynoszą jednak postęp także w innych dziedzinach, nie tylko w chipsecie. UEFI stało się standardem w płytach wszystkich producentów. W niektórych wymaga jeszcze dopracowania, bo np. znalezienie myszki współpracującej z płytą Intela jest dość trudne, a u Gigabyte'a myszki dla graczy mają odwrócone osie X i Y, ale to z pewnością krok w dobrą stronę. Nie może być jednak tak jak w przypadku płyty Intela, że UEFI nie da się wygodnie obsługiwać za pomocą samej klawiatury. A ze względu na problemy z myszkami musi to być standardem.

Jeszcze niedawno firmy reklamowały swoje rozwiązania pozwalające ładować smartfony czy tablety za pomocą portu USB nawet wtedy, gdy komputer jest uśpiony. Techniki początkowo działające tylko w połączeniu z produktami spod znaku nadgryzionego jabłka ewoluowały i dziś, w erze ogromnej popularności smartfonów i tabletów, coś takiego zapewnia już niemalże każda płyta z układem Z77, nawet Intela. Co więcej, każdy smartfon czy tablet może być ładowany, przez specjalnie oznaczone porty, nawet wtedy, gdy komputer jest całkowicie wyłączony. Ponadto zwykle charakteryzuje je znacznie większe dopuszczalne obciążenie prądowe, co skutkuje znacznie szybszym przywróceniem energii akumulatora: nawet 1,5 A, czyli sporo na tle 900 mA przewidzianych dla portu USB 3.0 oraz 500 mA dla USB 2.0. 

Produktem, który z pewnością zasłużył na uwagę, jest płyta Gigabyte G1. Sniper 3. Jest to konstrukcja absolutnie bezkompromisowa: z najlepszym wyposażeniem na rynku, czterema slotami dla kart graficznych, świetnie nadająca się do podkręcania... Zintegrowany układ dźwiękowy Creative oraz karta sieciowa Killer E2200 też robią różnicę. Tym samym przyznajemy nagrodę Power.

dla płyty Gigabyte G1. Sniper 3

 

Na naszą rekomendację zasługuje także Gigabyte Z77X-D3H, ponieważ jako jedyna spośród przetestowanych jest wyceniona adekwatnie do możliwości. Nie płacimy „podatku od nowości”: będzie to po prostu ewolucyjny następca modeli opartych na chipsecie Z68. Płyta ma bardzo rozsądne wyposażenie, świetnie wykonane elementy układu chłodzenia i dobrze radzi sobie z przyspieszaniem procesora. W tej cenie z pewnością jest warta uwagi, nawet pomimo nie najlepszych wyników w testach zintegrowanego układu audio.
dla płyty Gigabyte Z77X-D3H

Więcej rekomendacji nie przyznajemy, co oczywiście nie oznacza, że reszta płyt jest zła. Wszystkie produkty Asusa to propozycje warte rozważenia, tyle że nieco zbyt drogie. Nie zrobił też na nas wrażenia Maximus V Gene, należący do serii ROG. Płyty z tej serii przyzwyczaiły nas do czegoś więcej niż tylko poprawnego działania i świetnych możliwości: zawsze miały ciekawe, unikatowe w swojej klasie dodatki. Tym razem ich zabrakło.

Płyty MSI wykazały się niskim poborem energii w spoczynku; to zasługa systemu APS (Active Phase Switching), który wyłącza układy DrMOS w momencie, gdy obciążenie procesora jest niskie i nie potrzeba wszystkich faz zasilających. Jeśli chodzi o oszczędzanie energii, świetnie zaprezentowała się także płyta Zotaca – jedyny model mini-ITX w tym teście. Próba przeniesienia serii G1 do formatu µATX w przypadku Gigabyte'a i płyty G1. Sniper M3 nie jest zbyt udana. Należy jednak wziąć poprawkę na to, że to pierwszy tego typu produkt tej marki. Tym razem nie udało się powalczyć z Asusem, ale następne modele mogą już być konkurencyjne. Firma zaczęła dostrzegać także potrzeby tych wymagających klientów, którzy chcieliby złożyć zestaw w obudowie mniejszego formatu niż pełny ATX – a tych jest coraz więcej i trend raczej nie zmieni się w najbliższych latach.

Strona:
godzio606Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
godzio6062012.04.30, 15:46
Na coś takiego czekałem. A czy tabelki o chipsecie audio... miały być po angielsku? Bardzo dobrze, że są, bo niektórzy kierują się też jakością dźwięku a nie zawsze mają oddzielną kartę muzyczną.
focusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
focus2012.04.30, 15:48
godzio606 @ 2012.04.30 15:46  Post: 568100
Na coś takiego czekałem. A czy tabelki o chipsecie audio... miały być po angielsku?

To jest oryginalny wynik testu w programie. Moglibyśmy je przetłumaczyć, ale wówczas nie byłbyś w stanie tego odnieść np. do testów przeprowadzonych przez Ciebie. Równie dobrze zrzut ekranu z wynikiem 3dmarka trzeba byłoby tłumaczyć ;)
Michał OlberZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Michał Olber2012.04.30, 15:52
-1#3
Szkoda, że nie ma jakiś porządnych testów chipsetów B i Q dla osób o bardziej profesjonalnym podejściu :)
*Konto usunięte*2012.04.30, 15:53
-6#4
Najciekawsza zakładka to pobór energii po OC. Pod wrażeniem jest, że to tylko 170W ciągnie. Spora różnica względem SB-E czy Buldożera.
Brawo wreszcie mamy od Intel-a USB3 i przestaną ładować syf. Tak więc
.... bye bye etron.
never again.
Opson6667Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiOpson66672012.04.30, 15:53
Michał Olber @ 2012.04.30 15:52  Post: 568104
Szkoda, że nie ma jakiś porządnych testów chipsetów B i Q dla osób o bardziej profesjonalnym podejściu :)


Pewno dałoby się zrobić, pytanie jakich testów byś oczekiwał :)
SkrillexZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skrillex2012.04.30, 15:53
-3#6
Świetny test, napewno sie przyda.
bic44Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bic442012.04.30, 15:55
-5#7
Lucidów nie widzę,

test nowego (i sprawdzenie 'wzrostu' wydajności),
test starego (i sprawdzenie czy wreszcie można mówić o oszczędności),

do zestawień naturalnie starsze układy warto dokoptować (również porównanie prowadzenia nowych cpu).

To z uwag po lekturze...spisu treści jedynie :E

e:

Z całości właściwie warto zerknąć na:
-plusy i minusy przy płytach,
-pobór energii,
-wzmiankę w podsumowaniu o tym, że msi spartoliło,

tak więc zestawienie potraktowałbym jako bazę i popracował nad nim zdecydowanie, potencjał niewykorzystany!

e:

Do momentu zanim ktoś nie wykombinuje jak kręcić wysoko ivy (to czy wykombinuje czy nie, albo czy intel coś poprawi, czy dopiero w HSW to osobna kwestia) testy OC wypadałoby zrobić na jakimś sandy (najlepiej takim ze sporym potencjałem).

*Konto usunięte*2012.04.30, 15:56
-4#8
Opson6667 @ 2012.04.30 15:53  Post: 568106
Michał Olber @ 2012.04.30 15:52  Post: 568104
Szkoda, że nie ma jakiś porządnych testów chipsetów B i Q dla osób o bardziej profesjonalnym podejściu :)


Pewno dałoby się zrobić, pytanie jakich testów byś oczekiwał :)

... Xen->GPU Passthrough i inne, technologie. W VM jak leci Crysis, BF3... Jak by się dało to rzecz jasna programy. Przynajmniej Cinebencha FPS test byście zapuścili, bo jakoś mało redakcji robi ten jeden klik więcej.
Może nawet zrobić art Windows vs Linux. W końcu większość większych wypuszcza darmowe hypervisory. Jest więc darmowy windows nawet.
SreponkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sreponk2012.04.30, 15:56
-5#9
Czemu brak testów podkręcania procka? Kończył się na 4.6 (ach te temperatury)? Mogliście np. sprawdzić najniższe stabilne napięcie
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782012.04.30, 16:02
-2#10
SunTzu @ 2012.04.30 15:53  Post: 568105
Brawo wreszcie mamy od Intel-a USB3 i przestaną ładować syf. Tak więc
.... bye bye etron.
never again.

fajnie, ale to co pokazałeś to błąd pamięci RAM.
Zaloguj się, by móc komentować
40